Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.04.2012, 21:27:04
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Bine, asta am înțeles și vă respect preferințele culinare; însă din perspectiva simbolică poate fi asimilat Jertfei Domnului Hristos? Pâinea-Trupul Jertfit al Domnului de ce se face fără dospeală?
Aminteste-ti ce ti-am spus pe alt topic: o mare parte din traditia bisericeasca este pur educational-moralizatoare; nu are treaba cu anumite realitati, pana la a fi apologetic-idealist-naiva (uneori hagiografiile au tonul si limbajul asta, enervant de arhaic si fanatic).
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.04.2012, 21:30:17
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Aminteste-ti ce ti-am spus pe alt topic: o mare parte din traditia bisericeasca este pur educational-moralizatoare; nu are treaba cu anumite realitati, pana la a fi apologetic-idealist-naiva (uneori hagiografiile au tonul si limbajul asta, enervant de arhaic si fanatic).
Deci, e clar!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.04.2012, 20:30:35
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu cred că am prins ideea... uff, cine m-a pus să beau ceai de dimineață când aveam lapte?
laptele nu ajuta la concentrare, de fapt, nu-ti recomand sa folosesti niciun fel de "stimulent alimentar" (cafea si chiar unele tipuri de ceaiuri mai ales ceaiul negru sau verde), in afara de vitamine.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.04.2012, 22:01:05
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
laptele nu ajuta la concentrare, de fapt, nu-ti recomand sa folosesti niciun fel de "stimulent alimentar" (cafea si chiar unele tipuri de ceaiuri mai ales ceaiul negru sau verde), in afara de vitamine.
Ai perfectă dreptate. Era doar un fel de a spune (în sensul că "nu m-am prins").
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.04.2012, 11:30:58
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Era doar un fel de a spune (în sensul că "nu m-am prins").
imi dadusem seama :))

totusi eu sunt impotriva acelora care folosesc "stimulente" pentru a putea gandi mai bine (cafea, ceai negru uneori chiar tutunul!), mult mai bine este sa cerem in rugaciune ajutorul divin pentru elucidarea oricarei probleme!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.04.2012, 11:33:42
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Ideea era ca pelicanul NU mai e "necurat" alimentar.
n-am auzit ca cineva sa fi mancat pelican sau ca pelicanul e comestibil.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.04.2015, 15:27:20
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

"Priviti la pasarile cerului"…ne zice Hristos in evanghelie…

Sa luam aminte un pic la ele, macar de ziua lor, 1 aprilie, ziua mondiala a pasarilor, sa vedem ce mesaje poarta pentru noi aceste fapturi inaripate. Fiindca tot ce-a fost creat de Dumnezeu, pt. om a fost facut. Toate cele din lume sunt ganduri /ratiuni divine plasticizate si prin fiecare, artistul plasmuitor ne spune ceva. Fapturile lumii sunt operele Lui de arta, cosmosul intreg e o imensa galerie de arta vie, in care omul, singura creatura cuvantatoare si intrebatoare, trece deseori nepasator, uitandu-se fara sa vada, privind fara sa inteleaga.

Priviti acest Porumbel sangerand de Luzon (Gallicolumba luzonica). Ce oare ne graieste prin el plasmuitorul lui?


Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.04.2015, 19:58:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu am un cuib cu pasari-colibri :)
De fapt,pasarea-mama locuieste in curte de vreo 2 ani(am 4 pomi in curte) caci am vazut-o mereu dar numai de curand,in Ianuarie si-a facut un cuib mai la vedere astfel ca poate fi observata cu usurinta.
Daca nu as fi avut aceasta sansa nici nu as fi avut idee ce mame devotate pot fi aceste pasari .

Au fost ploi care au durat zile intregi iar ea a stat nemiscata pe oua,nelasand ouale sa se raceasca sau sa se ude,asa o rabdare si un spirit de jertfa mai rar.
Apoi cand au venit puii nu a mai stat o clipa sa se odihneasca,mereu pe fuga sa prinda insecte si nectar sa-i hraneasca;iar dupa ce parasesc cuibul ii mai hraneste cateva zile pana la 2 saptamani.
Sunt niste pasari foarte pretioase si dragalase,s-au invatat cu mine si acum cand ma vad afara zboara spre mine ca si cum m-ar saluta apoi se duc in treaba lor.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.04.2015, 20:06:13
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
"Priviti la pasarile cerului"…ne zice Hristos in evanghelie…

Sa luam aminte un pic la ele, macar de ziua lor, 1 aprilie, ziua mondiala a pasarilor, sa vedem ce mesaje poarta pentru noi aceste fapturi inaripate. Fiindca tot ce-a fost creat de Dumnezeu, pt. om a fost facut. Toate cele din lume sunt ganduri /ratiuni divine plasticizate si prin fiecare, artistul plasmuitor ne spune ceva. Fapturile lumii sunt operele Lui de arta, cosmosul intreg e o imensa galerie de arta vie, in care omul, singura creatura cuvantatoare si intrebatoare, trece deseori nepasator, uitandu-se fara sa vada, privind fara sa inteleaga.

Priviti acest Porumbel sangerand de Luzon (Gallicolumba luzonica). Ce oare ne graieste prin el plasmuitorul lui?


Eu nu pot intelege cum pot unii sentienti bipezi, cica umani, sa deteste pasarile.
Eu si a mea ne-am imprietenit cu o pereche de gugustiuci. Vin in fiecare dimineata pentru mancare, si nu se sperie cand deschide geamul la bucatarie, de fapt, arata de parca ar vrea sa intre in casa. Imi vine sa ii pup pe ochisori.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.04.2015, 20:34:39
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Eu nu pot intelege cum pot unii sentienti bipezi, cica umani, sa deteste pasarile.
Eu si a mea ne-am imprietenit cu o pereche de gugustiuci. Vin in fiecare dimineata pentru mancare, si nu se sperie cand deschide geamul la bucatarie, de fapt, arata de parca ar vrea sa intre in casa. Imi vine sa ii pup pe ochisori.
Si mie imi plac pasarile! Papagalii, randunelele, si gainile dupa ce au fost expuse la temperaturi foarte inalte. :))
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ziua de Rusalii Danut7 Rusaliile 27 09.06.2014 13:47:16
Pelicanul, chip al Mantuitorului MoldoveanCo Intrebari utilizatori 2 15.07.2013 21:47:44
Ziua X Gabriel_ND Intamplari adevarate 10 12.10.2011 14:51:05
Despre iubirea pentru Hristos-D, in si cu Hristos! alecsandru Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 05.11.2009 03:45:24