Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.06.2007, 22:29:53
cosmin_82 cosmin_82 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.06.2007
Mesaje: 2
Implicit


Ma numesc Veronica Stanciu , si sunt din Constanta. In anul 2006 pe 25 septembrie am primit vestea ca sunt grav bolnava (leucemie mieloblastica) la Spitalul Militar Bucuresti. Am simtit ca pentru mine sfarsitul este aproape.Am avut la un moment dat ganduri sinucigase, dar m-am gandit ca am o fetita de sapte anisori care are mare nevoie de mama ei, in acelasi timp mi-am adus aminte de bunul Dumnezeu, ca El ma poate ajuta. Am intrebat medicul daca am sanse sa ma insanatosesc. Acesta mi-a raspuns ca sunt sanse dar drumul este foarte lung, deoarece este o boala parsiva. Am hotarat impreuna cu sotul meu sa parcurgem toate etapele in vindecarea bolii si in acelasi timp l-am rugat sa mearga la biserica si sa se roage pentru vindecarea mea. Mi-am amintit ca o ruda mi-a daruit o carticica , “Viata si minunile Sfantului Nectarie Vindecatorul”. Am primit acasa de la o vecina minunile infaptuite de Sfantul Nectarie si asa am aflat ca moastele lui se afla la Manastirea Radu Voda din Bucuresti.
In zilele cat a durat prima cura de citostatice sotul meu a ramas langa mine. In acelasi salon s-a aflat si un medic din Targoviste, doamna Mihaela. De la baiatul dansei am aflat adresa manastirii Radu Voda. Astfel, intr-o sambata seara, am hotarat ca duminica sotul meu sa mearga la slujba la aceasta manastire si sa se roage pentru iertarea pacatelor si vindecarea mea. Nu mica mi-a fost mirarea cand a venit si mi-a povestit despre minunata slujba care se infaptuieste in Biserica ce poarta hramul Sfantului Ierarh Nectarie. De aici mi-a adus mir, carti cu viata si minunile infaptuite de acest sfant si o esarfa pe care a trecut-o peste moastele sfantului.
In timpul curei cu citostatice am inceput sa-l indragesc pe acest Sfant Ierarh Nectarie citindu-I in amanunt cartile despre viata si minunile infaptuite. Dupa terminarea tratamentului, am plecat catre Constanta cu gandul de a trece pa la Sfanta Biserica unde se gasesc moastele ca sa-I Pot multumi Sfantului Nectarie pentru ajutorul si increderea ce mi-a fost data. Pana sa ajung la Sfanta Biserica am intampinat o serie de obstacole, parca nu mai reuseam sa ajung. Odata ajunsa in Sfanta BIserica , la racla unde se gasesc moastele am constatat ca foarte multi oameni vin sa se inchine la sfintele moaste si sa-I ceara ajutor Sfantului Ierarh Nectarie, facatorul de minuni.
Dupa aceasta am hotarat sa fac transplantul de maduva de care depindea viata mea, transplant pe care am decis sa-l fac in strainatate, in Spania unde am o sora nestiind insa daca suntem compatibile. In acest sens am rugat-o sa faca testele corespunzatoare si sa le trimita in Romania, unde atat eu cat si cealalta sora urma sa facem testele de compatibilitate. Testele de compatibilitate cu sora din tara au fost realizate la Spitalul Fundeni si au fost negative. Singura speranta era la o minune din partea Sfantului Nectarie ca eu si sora din Spania sa fim compatibile. La inceputul anului, pe 5 ianuarie , am hotarat sa plec impreuna cu sotul meu in Grecia in insula Eghina sa mergem sa ne rugam la mormantul Sfantului Nectarie. Odata ajunsi pe insula, totul s-a desfasurat conform cu cele citite in cartile despre Sfant. In momentul cand am pasit in incaperea in care se aflau sfintele moaste, am simtit ca trebuie sa las un obiect pe care eu il indrageam foarte mult primit in dar de la sotul meu, un semn mic de recunostinta. La cateva zile dupa intoarcerea din Grecia, am aflat ca nu eram compatibila nici cu sora din Spania. Viata mea se afla in pericol la fiecare pas.
De comun acord cu familia am hotarat sa mergem in Spania la tratament neuitand insa nici o clipa rugaciunile de ajutor catre Sfantul Nectarie.Am mers la clinica din Pamplona, regiunea Navara, unde am facut alte investigatii urmand ca in termen de o saptamana sa primim rezultatul. Pe 30 ianuarie, Sfantul Nectarie a mai facut o minune, medicul anuntandu-ma ca eu si sora mea suntem compatibile, ceea ce nu se intamplase in Romania, deci transplantul de maduva se putea realiza. Am parcurs toate etapele transplantului si post transplantului pe 30 si 31 mai. Am venit in Romania si am trecut din nou pe la Manastirea Radu Voda promitand sa scriu si sa vorbesc si altora despre minunea pe care a infaptuit-o cu mine. Dupa doua saptamani m-am intors in Spania bantuita de gandul ca nu m-am tinut de promisiune, ca nu am scris si am constatat la spital ca boala a recidivat.
Sa fie o atentionare de la Dumnezeu ca nu am primit de la inceput darul cu bucurie, liniste, recunostinta, ca m-am intristat cateodata cand credeam ca sunt singura, fara familie fara sa ma gandesc ca Dumnezeu si Sfantul Nectarie vegheaza asupra mea? Ma intreb unde am gresit. Cautand, am aflat raspunsul: am facut o promisiune Sfantului Nectarie si nu am respectat-o.
In urmatoarele clipe mi-am sunat sotul si l-am rugat sa redea povestea mea si minunea pe care a infaptuit-o Sfantul Nectarie cu mine. Nu va pot spune ce a simtit sotul meu cand s-a apucat sa astearna pe hartie intreaga poveste. A avut o presimtire, simtea cum cineva il indemna sa-I scrie Sfantului Ierarh Nectarie primind in schimb promisiunea ca prin rugaciuni sfantul va mai infaptui o minune, iar eu voi reveni sanatoasa in tara mea. Inca de la prima vizita facuta Sfantului Nectarie in Insula Eghina am promis ca in momentul in care ma voi intoarce definitiv acasa vom merge sa-I multumim pentru tot ajutorul dat.
Minunat este Dumnezeu intru sfintii sai! Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.09.2009, 17:12:16
iulianaiolu iulianaiolu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2009
Mesaje: 1
Implicit minune

Acum cateva luni am aflat ca am o a afectiune la ovare din cauza careia nu puteam ramane insarcinata si am inceput sa ma rog.Domnul Iisus Hristos ,Maicuta Domnului,Sfantul Nectarie ,Sfantul Spiridon,Sfintii Ioachim si Ana m-au ajutat si m-am vindecat,ba mai mult cred ca sunt insarcinata.
Rugati-va din tot sufletul si ve-ti primi ajutorul mult dorit!
Domnul sa fie cu voi cu toti!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.09.2009, 08:01:45
mihaislia mihaislia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2009
Mesaje: 4
Implicit Minunile mele-Lia

Si eu ma numar printre cei care au primit ajutor de la Sfantul Nectarie. El a intrat in viata mea exact in saptamana in care am aflat ca am probleme mari de sanatate. Ii multumesc Sfantului Nectarie si Maicii Domnului ca au mijlocit la Bunul Dumnezeu sa aflu de boala mea la timp. Am inceput sa citesc Acatistul Sfantului Nectarie si Acatistul Maicii Domnului si déjà simt o liniste interioara si am sentimentul ca totul va fi bine. Am si eu cateva minuni de marturisit :
- Am devenit mai credincioasa si am realizat cat de pacatoasa sunt;
- Cand am fost insarcinata in sapt. 29 am inceput sa am contractii si doctorul mi-a spus ca sigur o sa nasc in max 2 sapt. M-am rugat la Maica Domnului si am nascut 5 zile dupa termen o minune de baietel;
- Dupa nastere la fiecare control pelvic simteam o durere foarte mare. La ultimul control saptamana aceasta dupa ce m-am rugat la Sfantul Nectarie si la Maica Domnului nu am simtit nimic;
- La inceputul lunii sept am facut un examen tomograf , timp in care m-am rugat la Maica Domnului si rezultatul a iesit bine;
- Sapt aceasta am fost la dentist pentru o lucrare mare. M-am rugat la Maica Domnului si Sfantul Nectarie si nu m-a durut aproape deloc.
Multumesc din tot sufletul Sfantului Nectarie, Maicii Domnului si Dumnezeului nostru Iisus Hristos! Rugati-va din inima si o sa primiti ajutorul dorit! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.10.2009, 12:30:07
tzuculina1027 tzuculina1027 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulianaiolu Vezi mesajul
Acum cateva luni am aflat ca am o a afectiune la ovare din cauza careia nu puteam ramane insarcinata si am inceput sa ma rog.Domnul Iisus Hristos ,Maicuta Domnului,Sfantul Nectarie ,Sfantul Spiridon,Sfintii Ioachim si Ana m-au ajutat si m-am vindecat,ba mai mult cred ca sunt insarcinata.
Rugati-va din tot sufletul si ve-ti primi ajutorul mult dorit!
Domnul sa fie cu voi cu toti!
Nu stii cata bucurie mi-ai adus in suflet cu acest mesaj al tau.Sfantul Nectarie este un mare facator de minuni si cu mine a facut una si cu o fetita pe care am ajutat-o sa ajunga la Moastele Sfantului in Bucuresti la manastirea Negru-Vodasi sa se inchine la sfintele moaste caci era bolnava rau.Credinta ta,rugaciunea te-a ajutat si sfintii au mijlocit pentru tine catre Domnul.Doamne ajuta!Sa te rogi mereu fiica a Domnului.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.10.2009, 12:34:29
tzuculina1027 tzuculina1027 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaislia Vezi mesajul
Si eu ma numar printre cei care au primit ajutor de la Sfantul Nectarie. El a intrat in viata mea exact in saptamana in care am aflat ca am probleme mari de sanatate. Ii multumesc Sfantului Nectarie si Maicii Domnului ca au mijlocit la Bunul Dumnezeu sa aflu de boala mea la timp. Am inceput sa citesc Acatistul Sfantului Nectarie si Acatistul Maicii Domnului si déjà simt o liniste interioara si am sentimentul ca totul va fi bine. Am si eu cateva minuni de marturisit :
- Am devenit mai credincioasa si am realizat cat de pacatoasa sunt;
- Cand am fost insarcinata in sapt. 29 am inceput sa am contractii si doctorul mi-a spus ca sigur o sa nasc in max 2 sapt. M-am rugat la Maica Domnului si am nascut 5 zile dupa termen o minune de baietel;
- Dupa nastere la fiecare control pelvic simteam o durere foarte mare. La ultimul control saptamana aceasta dupa ce m-am rugat la Sfantul Nectarie si la Maica Domnului nu am simtit nimic;
- La inceputul lunii sept am facut un examen tomograf , timp in care m-am rugat la Maica Domnului si rezultatul a iesit bine;
- Sapt aceasta am fost la dentist pentru o lucrare mare. M-am rugat la Maica Domnului si Sfantul Nectarie si nu m-a durut aproape deloc.
Multumesc din tot sufletul Sfantului Nectarie, Maicii Domnului si Dumnezeului nostru Iisus Hristos! Rugati-va din inima si o sa primiti ajutorul dorit! Doamne ajuta!
Sa va rugati mereu sfintilor si Maicii Domnului indiferent ce probleme aveti in viata.In nici o clipa sa nu il uitam pe Dumnezeu.Si cu mine sfantul nectarie a facut minune mare m-a ajutat sa imi pastrez serviciul.Doamne ajuta!mare bucurie am in suflet cand vad ajutorul sfintilor si indemn pe toata lumea: doar credinta in Domnul ne va ajuta sa mergem mai departe in aceasta viata din ce in ce mai grea.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.10.2009, 01:10:16
mihailmihail mihailmihail is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 1
Implicit si pe noi ne-a ajuta Sfantul Nectarie!

Sfantul Nectarie a ajutat si familia noastra in repetate randuri!<vreau sa va spun ca am

trecut prin clipe grele,cumplite dar acest Sfant ne-a fost grabnic ajutator>
am aflat de Sf. Nectarie de pe internet iarna trecuta cand mama mea a fost diagnosticata

cu melanom malign.din momentul in care am aflat despre acest sfant drag m-am rugat la el

atat pt. mama cat si pt mine si copilul meu care s-a nascut sanatos.pot sa spun ca pentru

noi a facut minuni Sf. Nectarie deoarece mama este foarte bine,analizele i-au iesit

bine.am reusit sa ajungem si la Manastirea Radu Voda sa ne inchinam la moastele

sfantului,iar eu am luat ulei de la candela si i-am dat mamei mele pe frunte,iar ea mi-a

spus ca atunci a simtit o caldura ce i-a invaluit tot corpul!ii multumin din tot sufletul

Sfantului Nectarie si il rog sa ne ierte ca am scris asa de tarziu!de asemenea vreau sa ii

multumesc si pt. ca am reusit sa alaptez copilul la o saptamana dupa cezariana<eu am fost

o lasa ca nu am vrut sa nasc natural>,el are acum 8 luni si tot lapte matern mananca.
multumesc Maicutei Domnului si celorlalti sfinti carora m-am rugat: sf. Marcu al

Efesului,sf. Nicolae,sf. Spiridon,sfintii Ioachim si Ana,arhanghelului Mihail si nu in

ultimul rand bunului si rabdatorului Domnul nostru Iisus Hristos!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.01.2010, 16:09:51
kristta13 kristta13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailmihail Vezi mesajul
Sfantul Nectarie a ajutat si familia noastra in repetate randuri!<vreau sa va spun ca am

trecut prin clipe grele,cumplite dar acest Sfant ne-a fost grabnic ajutator>
am aflat de Sf. Nectarie de pe internet iarna trecuta cand mama mea a fost diagnosticata

cu melanom malign.din momentul in care am aflat despre acest sfant drag m-am rugat la el

atat pt. mama cat si pt mine si copilul meu care s-a nascut sanatos.pot sa spun ca pentru

noi a facut minuni Sf. Nectarie deoarece mama este foarte bine,analizele i-au iesit

bine.am reusit sa ajungem si la Manastirea Radu Voda sa ne inchinam la moastele

sfantului,iar eu am luat ulei de la candela si i-am dat mamei mele pe frunte,iar ea mi-a

spus ca atunci a simtit o caldura ce i-a invaluit tot corpul!ii multumin din tot sufletul

Sfantului Nectarie si il rog sa ne ierte ca am scris asa de tarziu!de asemenea vreau sa ii

multumesc si pt. ca am reusit sa alaptez copilul la o saptamana dupa cezariana<eu am fost

o lasa ca nu am vrut sa nasc natural>,el are acum 8 luni si tot lapte matern mananca.
multumesc Maicutei Domnului si celorlalti sfinti carora m-am rugat: sf. Marcu al

Efesului,sf. Nicolae,sf. Spiridon,sfintii Ioachim si Ana,arhanghelului Mihail si nu in

ultimul rand bunului si rabdatorului Domnul nostru Iisus Hristos!
BUNA ZIUA


Sunt noua pe acest forum si am o rugaminte:spre rusinea mea nu stiam sau de fapt nu auzisem de Sf Nectarie pana de curand...am citit ca ajuta oamenii bolnavi,pe cei cu probleme sentimentale,de casatorie.As dori sa ma rog si eu Sf Nectarie dar nu am nicio iconita sau carticica.Am auzti si de mir,unii intreaba de unde se cumpara mir de la MOASTELE SF NECTARIE,daca stie cineva si ma poate ajuta...as dori sa cumpar si eu!Ma puteti ajuta cu un raspuns?
Multumesc anticipat si astept raspuns pe adresa de email kristta13@yahoo.com
Poate nu mai stiu sa intru pe acest site de aceea va rog mult sa-mi trimiteti raspunsul dvs pe adresa de mai sus.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.01.2010, 16:16:16
kristta13 kristta13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kristta13 Vezi mesajul
BUNA ZIUA


Sunt noua pe acest forum si am o rugaminte:spre rusinea mea nu stiam sau de fapt nu auzisem de Sf Nectarie pana de curand...am citit ca ajuta oamenii bolnavi,pe cei cu probleme sentimentale,de casatorie.As dori sa ma rog si eu Sf Nectarie dar nu am nicio iconita sau carticica.Am auzti si de mir,unii intreaba de unde se cumpara mir de la MOASTELE SF NECTARIE,daca stie cineva si ma poate ajuta...as dori sa cumpar si eu!Ma puteti ajuta cu un raspuns?
Multumesc anticipat si astept raspuns pe adresa de email kristta13@yahoo.com
Poate nu mai stiu sa intru pe acest site de aceea va rog mult sa-mi trimiteti raspunsul dvs pe adresa de mai sus.
MA SCUZATI:ULEI DE LA CANDELA
EU LOCUIESC IN TURNU SEVERIN SI NU POT SA AJUNG LA MANASTIREA RADU VODA.
Din suflet va rog,daca stiti pe cineva care imi poate lua si mie....Multa sanatate!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.01.2010, 18:53:30
kristta13 kristta13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Mesaje: 19
Implicit Sf nectarie

Citat:
În prealabil postat de kristta13 Vezi mesajul
MA SCUZATI:ULEI DE LA CANDELA
EU LOCUIESC IN TURNU SEVERIN SI NU POT SA AJUNG LA MANASTIREA RADU VODA.
Din suflet va rog,daca stiti pe cineva care imi poate lua si mie....Multa sanatate!
Multumesc pe aceasta cale domnului Oniga din Bucuresti ptr ca a raspuns anuntului meu,cu ajutorul dvs ma simt mai aproape de Sf Nectarie,va voi pomeni in rugaciunile mele!
Ma rog la D-zeu,Fecioarei Maria, Sf Nectarie cu credinta si simt ca vor raspunde rugaciunii mele!
Multa sanatate!
cristina
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.01.2010, 22:39:50
dani_ella's Avatar
dani_ella dani_ella is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kristta13 Vezi mesajul
MA SCUZATI:ULEI DE LA CANDELA
EU LOCUIESC IN TURNU SEVERIN SI NU POT SA AJUNG LA MANASTIREA RADU VODA.
Din suflet va rog,daca stiti pe cineva care imi poate lua si mie....Multa sanatate!
scrie-mi adresa ta pe roxette67us@yahoo.com si-ti trimit prin posta o sticluta cu ulei de la candela SF .NECTARIE.nu trebuie sa-mi trimiti nici un ban.suport eu cheltuiala.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile Sf. Nectarie 2 cosmin_82 Intamplari adevarate 682 12.01.2023 13:29:14
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 01:03:20
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 22:47:33