Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 23.01.2010, 15:58:37
rafella rafella is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.01.2010
Mesaje: 13
Implicit Nu mai cred in Dumnezeu

O fata a lasat un bilet cu mesajul: "Nu mai cred in Dumnezeu" si apoi s-a sinucis. Era in liceul unde sunt eu. Avea doar 18 ani. Ce parere aveti despre asta? Eu cred ca si-a pierdut si ultima speranta, si-a dat seama ca viata nu ar avea rost fara Dumnezeu si a decis sa isi ia viata. Viata e un continuu zbucium ,oamenii sunt din ce in ce mai rai si mai indiferenti,singuratatea e grea,dar asta nu inseamna ca viata nu merita sa fie traita.E frumoasa ,cu bune, cu rele. Mereu i-am admirat pe oamenii cu o credinta puternica in Dumnezeu,sunt optimisti,sunt mai sanatosi,parca radiaza de fericire si sunt mult mai linistiti. Nu stiu ce ii face sa fie asa .Mi- as dori si eu sa fiu asa,dar din pacate nu cred ca mai am o sansa. Am urmarit documentare (de exemplu Zeitgeist,sau Secretul vietii pe pamant),si nu mai pot crede in Dumnezeu. Daca stiti documentare care sa ofere dovezi pentru existenta lui Dumnezeu,va rog sa-mi spuneti.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 23.01.2010, 20:56:56
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit Draga mea,

Faptul ca existi, ca ai suflet, deci traiesti nu este o dovada a existentei lui Dumnezeu?!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 23.01.2010, 23:22:50
inmsb64 inmsb64 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2009
Mesaje: 1
Implicit Rafaella Recastiga-ti credinta !

Mergi duminica la biserica si nu-ti pierde nadejdea.Incearca sa participi la rugaciune probabil ca gandul o sa incerce sa-ti plece aiurea dar nu iesi din biserica,stai acolo chiar daca ti-e greu sa te rogi.Sunt sigur ca dupa cateva saptamani o sa ai iar credinta in Dumnezeu si probabil si mai puternica decat inainte .
Reply With Quote
  #44  
Vechi 24.01.2010, 14:37:37
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cauzele ateismului

Citat:
În prealabil postat de rafella Vezi mesajul
O fata a lasat un bilet cu mesajul: "Nu mai cred in Dumnezeu" si apoi s-a sinucis. Era in liceul unde sunt eu. Avea doar 18 ani. Ce parere aveti despre asta? Eu cred ca si-a pierdut si ultima speranta, si-a dat seama ca viata nu ar avea rost fara Dumnezeu si a decis sa isi ia viata. Viata e un continuu zbucium ,oamenii sunt din ce in ce mai rai si mai indiferenti,singuratatea e grea,dar asta nu inseamna ca viata nu merita sa fie traita.E frumoasa ,cu bune, cu rele. Mereu i-am admirat pe oamenii cu o credinta puternica in Dumnezeu,sunt optimisti,sunt mai sanatosi,parca radiaza de fericire si sunt mult mai linistiti. Nu stiu ce ii face sa fie asa .Mi- as dori si eu sa fiu asa,dar din pacate nu cred ca mai am o sansa. Am urmarit documentare (de exemplu Zeitgeist,sau Secretul vietii pe pamant),si nu mai pot crede in Dumnezeu. Daca stiti documentare care sa ofere dovezi pentru existenta lui Dumnezeu,va rog sa-mi spuneti.
Cum se pierde credinta in Dumnezeu?Acest recul intelectual este de obicei urmarea unui rebut moral.Sub influenta unei PATIMI se ajunge a dori,ca Dumnezeu sa nu mai existe,si sub actiunea acestei dorinte se sfirseste prin a se convinge ca Dumnezeu nu exista.Aceste sint CELE DOUA ETAPE CARE DUC LA ATEISM:Etapa 1;PATIMA DUCE LA DORINTA.Un numar oarecare de patimi pot sa actioneze asupra omului,impreuna sau separat,pentru al aduce sa considere ideea de Dumnezeu ca stinjenitoare,si deci de al face sa doreasca ca Dumnezeu sa nu mai fie.ETAPA 2;Dorinta duce la convingere.Se crede usor ceea ce nadajduiesti,se neaga usor ceea ce este de temut,SE DEBARASEAZA IN MOD VOLUNTAR DE CEEA CE STINJENESTE.De aici,dorind ca sa nu existe Dumnezeu,sa sfirseste prin al spune,dar prin a o spune IN INIMA SA ,dupa cuvintele Psalmistului(PS.13,1;52,1)Multi atei pot fi de buna credinta dar,la origine,prima lor slabiciune a fost o greseala VOITA,si aceasta gresala nefiind dezisa,face din ateismul reflectat,absolut si persistent,O STARE IN MOD REAL VINOVATA. VREI DOVEZI CA EXISTA DUMNEZEU?DAR SINT INAINTEA OCHILOR TAI:DOAR TU AI SCRIS CA I-AI ADMIRAT PE OAMENII CU O CREDINTA PUTERNICA IN DUMNEZEU CA SINT OPTIMISTI,MAI SANATOSI MAI LINISTITI,PARCA RADIAZA DE FERICIRE.CE ALTA DOVADA MAI POTI SA VREI?AAAAAAA....VREI SA FII CA EI?POI ATUNCI CAUTA-L PE DUMNEZEU!!!UNDE IL GASESTI?EL STA ASCUNS IN PORUNCILE LUI!!!VREI SA RADIEZI DE FERICIRE CA ACEI OAMENI PE CARE II VEZI?ATUNCI INCEPE DEGRABA LUPTA CU PATIMILE CARE ITI INTUNECA MINTEA!!! Fericiti cei curati cu inima caci,aceia vor vedea pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 24.01.2010, 15:14:48
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Daca stiti documentare care sa ofere dovezi pentru existenta lui Dumnezeu,va rog sa-mi spuneti."
Astept si eu sa vad un documentar care sa ofere dovezi pentru absenta lui Dumnezeu. Nu de alta, dar ca sa dovedeasca asa ceva au de cautat cam mult. Dumnezeu are "prostul" obicei de a-si lua jucariile (hehe) de unde e cautat in felul acesta si iti lasa teren liber. Dar descoperi ca n-ai cautat decat foarte putin...
Dumnezeu este ispita infinitului care locuieste intr-un corp si o intelegere finite. Nu e nevoie de dovezi, e suficient sa te lasi tentat.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 24.01.2010, 16:14:09
dumitrucelmare2000 dumitrucelmare2000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 101
Implicit Astazi mi s-a intamplat un lucru minunat

Dimineata am fost impreuna cu sotia mea la biserica iar dupa Sfanta Liturghie am hotarat sa mergem intr-un loc mai retras la o pizza. La un moment dat mi-am exprimat fata de ea dorinta de a lua cu noi o alta persoana careia sa-i oferim o pizza dar aceasta a trebuit sa mearga in alta parte asa ca am mers numai eu cu sotia mea. Am comandat o pizza pe care am impartit-o in doua cu sotia mea si pe cand incepusem ultima felie a aparut un copil (un cersetor) si ne-a cerut sa-i dam si lui o felie. I-am dat ultima felie desi muscasem o gura din ea si a plecat. Dupa aceea mi-a parut rau ca nu i-am comandat o pizza intreaga dar plecase deja.
Mereu cand le dau bani ma gandesc daca nu-si iau tigari si sunt pentru altii dar astazi
Reply With Quote
  #47  
Vechi 25.01.2010, 22:21:15
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=9NjG5F2FKuU
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O nelamurire. Templier Knight Biserica Ortodoxa Romana 2 05.03.2012 01:23:55
nelamurire mirela.b Calugarul 77 23.07.2011 00:49:35
Nelamurire !? ducesa Sectiune dedicata profesorilor de religie 9 04.12.2010 13:23:26
nelamurire cristina83 Generalitati 2 28.10.2007 19:22:40