Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 05.11.2008, 19:55:02
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De ce esti atat de sigur ca n-au mai existat si alte lumi? Sau ca nu exista inca? Sau ca nu vor mai fi create chiar dupa Judecata universala? Dumnezeu este vesnic, fara inceput, fara sfarsit... Ce stim noi? Mai nimic!
Cred ca noi trebuie sa ne rezumam la revelatie. Daca ingerii sunt mentionati in Sfanta Scriptura, cred ca Dumnezeu nu ne-ar fi ascuns existenta altei lumi asa cum nu ne-a ascuns existenta ingerilor.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 06.11.2008, 10:17:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Cred ca noi trebuie sa ne rezumam la revelatie. Daca ingerii sunt mentionati in Sfanta Scriptura, cred ca Dumnezeu nu ne-ar fi ascuns existenta altei lumi asa cum nu ne-a ascuns existenta ingerilor.
Eu cred ca Biblia ne relateaza numai lucrurile cu adevarat importante de care avem nevoie sa ne mantuim. Dar nu cred ca este o carte exhaustiva dpdv istoric, dovada si Traditia acceptata de Biserica.

Daca in Scripturi nu-s pomeniti dinozaurii, asta nu inseamna ca n-au existat. Dar lipsa acestei informatii nu ne impiedica sa ne salvam sufletele, nu?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 06.11.2008, 13:23:40
PLMA PLMA is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Mesaje: 11
Smile Inainte de Adam au mai fost si alte lumi?

Cunoasterea, aduce LUMINA, PACE, INTELEPCIUNE! Aceste atributii trebuiesc puse in slujba semenilor si a intregii CREATII DIVINE, VAZUTE SAU NEVAZUTE cu ochiul liber! Studiul preistoriei, este un domeniu foarte vast...insa noi romanii,avem la dispozitie materiale, carti- documente-istorice remarcabile...as indrazni sa sugerez citirea a doua carti : 1."DACIA DE-A LUNGUL MILENIILOR" de Preot-Cercetator Istoric Dumitru Balasa si 2."DACIA PREISTORICA" de Istoric-Etnolog-Arheolog-Lingvist, UNUL DINTRE TITANII NATIEI NOASTRE SI MARE PATRIOT, Nicolae Densusianu.
Intrebarile voastre isi vor gasi, in mare parte, raspunsurile!
"VITA SINE LIBRIS MORS EST!"/ VIATA FARA CARTI, MOARTE ESTE!
"VITA NON EST VIVERE SED VALERE VITA EST/ VIATA INSEAMNA MAI MULT...DECAT SA FI IN VIATA!
"NON IGNARA MALI, MISERIS SUCCURRERE DISCO"/ NEFIIND STRAINA NENOROCIRII, INVAT SA USUREZ SUFERINTA ALTORA!
"NON SCHOLAE SED VITAE DISCIMUS"/NU INVATAM PENTRU SCOALA CI PENTRU VIATA (Seneca)
Doresc tuturor, LUMINA, IUBIRE, INTELEPCIUNE, VOINTA, FORTA DIVINA! AMIN
Reply With Quote
  #34  
Vechi 06.11.2008, 15:23:27
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu cred ca Biblia ne relateaza numai lucrurile cu adevarat importante de care avem nevoie sa ne mantuim. Dar nu cred ca este o carte exhaustiva dpdv istoric, dovada si Traditia acceptata de Biserica.

Daca in Scripturi nu-s pomeniti dinozaurii, asta nu inseamna ca n-au existat. Dar lipsa acestei informatii nu ne impiedica sa ne salvam sufletele, nu?
Eu am avut in vedere urmatorul aspect. Daca exista o alta lume, cine este autorul aceleia? sau lumea respectiva a fost creata de Dumnezeu?
Sunt de acord ca Sf Scriptura nu cuprinde totul, insa ramane o carte in care este expusa istoria omenirii in linii mari si istoria mantuirii.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 06.11.2008, 15:36:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Eu am avut in vedere urmatorul aspect. Daca exista o alta lume, cine este autorul aceleia? sau lumea respectiva a fost creata de Dumnezeu?
Sunt de acord ca Sf Scriptura nu cuprinde totul, insa ramane o carte in care este expusa istoria omenirii in linii mari si istoria mantuirii.
Evident ca de Dumnezeu au fost create si celelalte lumi, presupunand ca exista / au existat. Doar nu au aparut intamplator dintr-o molecula pusa la fiert... :) Nu uita ca Treimea este vesnica si noi traim intr-un Univers limitat in spatiu / timp. E posibil sa fi existat si alte Universuri, e posibil ca in acest Univers nu suntem numai noi si ingerii. Dar nu e important. Probabil ca ni se vor descoperi multe taine despre care nici nu banuim, asta daca vom merita...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 06.11.2008, 16:06:43
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai sunt si demonii, slujitorii lui Satan, in afara de oameni si ingeri.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 06.11.2008, 16:10:40
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Lumea este un "mesaj" adresat omului. Nu cred ca Dumnezeu ar fi ascuns omului faptul ca a creat si alte lumi. Este adevarat ca o parte din acest mesaj poate fi inteles si ca ramane o alta parte indescifrabila. Dar aceasta parte tainica este prezenta tot in aceasta lume si ea poate fi deslusita cu ajutorul Celui ce a facut-o.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 07.11.2008, 17:31:44
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Multumesc pentru intentie,

Insa linkul tau duce catre un pdf de 12 pagini care contine numai cuprinsul cartii si cateva poze... :)

Acelasi Hronograf il am si eu scanat. Daca vrei, ti-l dau eu cumva, numai ca trebuie sa vedem cum. Poate stie cineva un sait care gazduieste fisiere mari (130MB), dar sa gazduiasca gratis...
Frate Florin,

Indiferent in ce tip de fisier ai scanat Hronograful, ai putea, daca nu este prea mare efortul pentru fratia ta, sa imparti fisierul care contine Hronograful in circa 25-30 arhive de tip .rar, fiecare avand dimensiunea de circa 5 MB. Toate aceste arhive .rar mititele mi le-ai putea trimite [adresa de mail: rmosneagu@yahoo.com] intr-un interval de timp [de ordinul zilelor] acceptabil pentru fratia ta. Multumesc f. frumos daca mi-ai putea trimite prin e-mail in acest mod cartea "Hronograful" scanata.

Doamne ajuta!
Razvan
Reply With Quote
  #39  
Vechi 27.02.2009, 23:23:14
Irinageorgeta Irinageorgeta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: romania
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
N-am gasit in Biblie sa spuna clar ca n-au mai existat sau ca nu exista si alte lumi. Din contra chiar, dar n-are rost sa dezvolt ca s-a mai comentat pe forum de atatea ori subiectul.

Si apoi stii foarte bine ca exista si scrierile din Traditie, in care apar informatii suplimentare despre unele lucruri care nu sunt mentionate in Scripturi, dar care nu contrazic cu nimic Scripturile.
Am citit in niste fisiere speciale ca unele parti din Biblie ar fi ascunse undeva in ahivele de la Vatican. Altele, cu intentie sau fara intentie s-ar fi pierdut. Nimeni nu stie cu certitudine adevarul, daca este ceva concret sau e doar o informatie falsa, nu avem de unde sa aflam. Asa ca nu stiu cum sa spun dar ... suntem prea mici pentru lucruri atat de mari asa ca sa credem fara sa cercetam ...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 28.02.2009, 16:27:10
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Irinageorgeta Vezi mesajul
Am citit in niste fisiere speciale ca unele parti din Biblie ar fi ascunse undeva in ahivele de la Vatican. Altele, cu intentie sau fara intentie s-ar fi pierdut.
Nu stiu de ce ai crede asemenea zvonuri, nu e nimic adevarat in ele.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cele Doua Lumi Scotland The Brave Biserici Protestante 27 17.06.2017 08:22:21
2012 - Pragul dintre lumi? silverstar Generalitati 8 16.10.2011 10:27:47
Stie cineva de ce a fost alungat Adam din Rai? mq Generalitati 236 15.02.2010 14:01:32
Erau Adam si Eva cu trupurile goale in Rai inainte de cadere? mihailt Generalitati 15 13.02.2010 00:07:10