Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.02.2011, 23:22:28
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Să nu confundăm problemele. În Biserică nu exista debandadă în privința duhovniciei înainte de instituirea unor astfel de examene.

Soluția am afirmat și mai sus: mai multă grijă la hirotonirea preoților!

Nu știu dacă suntem un popor rebel, dar e sigur că nu știm să ne plecăm în fața autorității. Dar aceasta poate fi atât o calitate, cât și un defect. În cazul poporului român este un defect, fiindcă noi ne opunem autorității subminând-o distructiv și nu "ajustând-o" constructiv, dar asta e o altă poveste.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.02.2011, 09:34:58
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Unhappy

"Soluția am afirmat și mai sus: mai multă grijă la hirotonirea preoților!"

Aici sunt perfect de acord! Sa nu ajunga preot oricine , pt e fiu de preot, pt asa vrea mama , pt ar avea o viata aparent mai "linistita", etc...Ar fi excelent sa se poata determina cine are har, ca sa devina preot....Deoarece prea multi veniti si mult prea putini "chemati"...Asa am un exemplu in fata ochilor , in care preotul paroh a construit cu ajutorul enoriasilor si a tot soiul de donatii , o biserica enorma unde nu s-a fixat bine gresia de import si acum e scoasa si inlocuita cu marmura....iar alaturi de paroh slujeste fiul lui ...care de cand e pe langa tatal lui , deja a inceput sa faca burtoi !.....
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.02.2011, 10:45:41
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu asa vad lucrurile, duhovnic adevarat ajunge cel care se roaga, nu cel care e toba de teorie. Pe de alta parte exista tendinta omului teoretic, de a reduce persoana umana la anumite definitii, ori ea este adanc de bogatie.

Va spun ca am simtit in viata mai multa caldura si participare la viata mea, nu de la oamenii scoliti, ci de la cei simpli. Asta cer si de la un duhovnic, participare la viata mea, nu-l vreau prezent in afara mea, il vreau in mine, sa simta durerea mea. Iar asta cred ca o poate face cel mai bine omul rugaciunii.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.02.2011, 12:03:33
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Care duhovnici sunt chemati la examinare, cei de mir sau calugarii ?
Eu cred ca duhovnicii de mir ar trebui examinati in ceea ce priveste comportamentul fata de sotii, iar cei ieromonahi sa fie examinati in ceea ce priveste comportamentul fata de fii duhovnicesti .
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.02.2011, 12:42:14
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Ar putea fi cineva mare duhovnic, daca nu cunoaste canoanele?
Ar putea fi sfant, bineinteles. dar a invata, a indrepta, a induhovnici pe altii, este alt har.
Oare au fost duhovnici mai mari decat sfintii?
Sfintii vedeau in omul din fata lor tot adancul lor nepatruns... dand exact medicamentele potrivite.

Duhovnicia izvoraste din cunoasterea lui Dumnezeu si iubirea din toata inima a aproapelui !
Dintr'o cunoastere chiar si perfecta a omului izvoraste... psihologia, nu insa si duhovnicia.

Si, oricat am vrea sa le asemanam, intre duhovnicie si psihologie... exista o mare diferenta.
Duhovnicia cuprinde si depaseste psihologia... in vreme ce psihologia abia daca poate sa il inteleaga pe om.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.02.2011, 13:25:24
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Oare au fost duhovnici mai mari decat sfintii?
Sfintii vedeau in omul din fata lor tot adancul lor nepatruns... dand exact medicamentele potrivite.

Duhovnicia izvoraste din cunoasterea lui Dumnezeu si iubirea din toata inima a aproapelui !
Dintr'o cunoastere chiar si perfecta a omului izvoraste... psihologia, nu insa si duhovnicia.

Si, oricat am vrea sa le asemanam, intre duhovnicie si psihologie... exista o mare diferenta.
Duhovnicia cuprinde si depaseste psihologia... in vreme ce psihologia abia daca poate sa il inteleaga pe om.
ai dreptate dar multinu inteleg ca:
CITESTI PT A INVATA SI IUBESTI PT A INTELEGE
si din iubire sincerese nasc restul.....dar cumputin iubesc cu inima nu cu vorbele putin inteleg,uni pot citi toate bibliotecile din lume dar daca nu salasluesti in ei aceea iubire ,cu greu va intelege.....
e usor sa vorbim de iubire...dar greu vom putea faceam acest lucru...
dar greu putem renuta la propiu egoism,asteptam ca lumea sa se schimbe inloc sa incepem cu noi,vedem ca nu duhovnici buni sunt tot mai rar,asteptam sa apara alti ,dar nici decum noi ,sa fim mai buni,mai iertatori....
e adevarat ca duhovniciea intrece psihologiea pt ca iubirea in sine intrece orice.....dar sa nu uitam ca iubirea de arginti(bani)are o putere mare trebuie sa fii mult prea intelept sa faci fata acestei tentati si de aici apare tot mai putini duhovnici buni,raspunsul e clar..
sincer ma uit pe mapamond asa sivad ca din ce in ce fenomenul DRAGOSTE incepe sa dispara....,orgoliile,egoismul,bani,invidia sunt din cee in ce mai puternice si nu observam ca sunt destul de distructive.....
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.02.2011, 15:13:16
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Oare au fost duhovnici mai mari decat sfintii?
Sfintii vedeau in omul din fata lor tot adancul lor nepatruns... dand exact medicamentele potrivite.

Duhovnicia izvoraste din cunoasterea lui Dumnezeu si iubirea din toata inima a aproapelui !
Dintr'o cunoastere chiar si perfecta a omului izvoraste... psihologia, nu insa si duhovnicia.

Si, oricat am vrea sa le asemanam, intre duhovnicie si psihologie... exista o mare diferenta.
Duhovnicia cuprinde si depaseste psihologia... in vreme ce psihologia abia daca poate sa il inteleaga pe om.
In concluzie, sa nu se mai dea examen? Ai aflat bibliografia pentru examen? Stii macar despre ce este vorba???

Acest examen se refera doar la tinerii preoti ce au fost hirotoniti, dar nu au primit inca hirotesia.
http://www.basilica.ro/ro/stiri/exam...ilor_3073.html
Promovarea acestuia le conferă dreptul de a fi hirotesiți duhovnici pentru a-i putea spovedi pe credincioșii aflați în păstorirea lor.

Ce vi se pare atat de deplasat?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.02.2011, 15:22:42
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Eu cred ca duhovnicii de mir ar trebui examinati in ceea ce priveste comportamentul fata de sotii,
E cumva misandrism / misandrie? Cum altfel să înțeleg atitudinea ta? De ce nu comportamentul față de proprii copii sau față de unchi și mătuși, bunici, părinți etc., etc.?

Duhovnicii buni se vădesc prin comportamentul față de fiii lor duhovnicești și nu față de cei foarte apropiați sau cei din jurul lor. Relațiile lor sociale cu familia implică alte status-uri și alte roluri care pot influența sau nu (pozitiv sau negativ) activitatea lor duhovnicească. Deci, fiind un criteriu relativ, nu poți construi opinii veritabile cu privire la harul preoțesc. Oricând și oriunde, vor fi susceptibile de interpretare.

În concluzie, rămân la părerea mea: viitorul preot (candidatul la preoție) trebuie să probeze vrednicia sa "de a duhovnici" și nu preotul "în exercițiu". Acesta din urmă ar trebui să rămână acolo unde îi este locul. Pentru binele Bisericii și a enoriașilor, fiindcă caterisirea e cel mai grav lucru care se poate întâmpla și nu neapărat pentru preot ci pentru Biserică.
Deci, atenția ar trebui să fie îndreptată spre hirotonire și nu spre confirmarea Harului lui Dumnezeu. Doamne iartă-mă.

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
iar cei ieromonahi sa fie examinati in ceea ce priveste comportamentul fata de fii duhovnicesti .
Aici dai dovadă că nu cunoști menirea monahului și rostul său în mănăstire și prin diferite conjuncturi, în lume.

Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.02.2011, 15:57:19
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu meserias, oricat de bun ar fi, nu va fi niciodata altceva decat un carpaci, daca nu are temeinice cunostinte teoretice despre meseria pe care o practica. doar geniile sunt exceptii.
ar putea fi cineva mare duhovnic, daca nu cunoaste canoanele?
ar putea fi sfant, bineinteles. dar a invata, a indrepta, a induhovnici pe altii, este alt har.
Așa este. Până la urmă cum o să poți evalua care este mai bun, în absența unui părinte văzător cu duhul? Eseul cred că e soluția cea mai bună, nici întrebări teoretice, unde nu vezi decât cunoștințele respectivului. Într-un eseu poți vedea nu numai cine a învățat, dar și rezonanța sufletească într-o oarecare măsură.

Deci în primul rând e singurul mod în care îi poți evalua.

În al doilea rând, cum ai precizat și tu, nu se poate practică fără teorie; ce-i drept, poți și să fii bun teolog, fără a fi un bun trăitor (chiar tu ești bun la teologie), dar nu poți fi un bun trăitor, dacă nu cunoști canoanele, rânduielile.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.02.2011, 16:03:27
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
sf. Vasile cel Mare spune ca adulterinii sa se opreasca de la impartasire 15 ani.
orice duhovnic "imblanzeste" aceasta perioada.
mai ales prin canoanele date.
dar trebuie sa stii care este plafonul de unde incepi sa faci pogoramante.
altfel o sa va treziti ca toti preotii da canoane, asa cum fac multi, in lumanari si carti cumparate de la pangar.
dar tot Sf. Vasile cel Mare spune la sfarsit dupa ce a enumerat toate canoanele ceva de genul ca fiecare duhovnic trebuie sa dea canon dupa cazul pe care il are in fata :)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
duhovnic, duhovnicie

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Examen de Admitere la Facultatea de Teologie - Bucuresti cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 10.07.2010 22:41:47
rugaciune pentru examen AngelSmile Rugaciuni 11 06.05.2009 15:10:01
subiecte examen capacitate preoteasca 2008 mmaria Generalitati 3 01.03.2008 19:42:25
limitele sfaturilor preotesti in duhovnicie blueinsinuate Preotul 30 11.06.2007 17:41:29
examen Cain Intamplari adevarate 2 03.08.2006 11:17:24