Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.03.2011, 10:31:23
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Geneza

Dumnezeu a facut lumea in 6 zile ,in prima zi a facut cerul si pamantul si '' a fost seara si a fost dimineata '' dar cum putem vorbi de zi/noapte daca luminatorii cerului Soarele Luna si stelele au fost create abia a 4a a zi , ciudat nu?
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.03.2011, 12:56:22
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Dumnezeu a facut lumea in 6 zile ,in prima zi a facut cerul si pamantul si '' a fost seara si a fost dimineata '' dar cum putem vorbi de zi/noapte daca luminatorii cerului Soarele Luna si stelele au fost create abia a 4a a zi , ciudat nu?
Tu cum explici asta? Deschizand subiectul, banuiesc ca ai o opinie proprie. Deci astept sa o exprimi!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.03.2011, 13:12:06
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La început era Cuvântul și Cuvântul era la Dumnezeu și Dumnezeu era Cuvântul.Acesta era întru început la Dumnezeu.Toate prin El s-au făcut; și fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut. Întru El era viață și viața era lumina oamenilor.Și lumina luminează în întuneric și întunericul nu a cuprins-o (Ioan 1:1-5)

Eu, înțelepciunea, locuiesc împreună cu prevederea și stăpânesc știința și buna-chibzuială.Domnul m-a zidit la începutul lucrărilor Lui; înainte de lucrările Lui cele mai de demult.Eu am fost din veac întemeiată de la început, înainte de a se fi făcut pământul.Nu era adâncul atunci când am fost născută, nici chiar izvoare încărcate cu apă.Înainte de a fi fost întemeiați munții și înaintea văilor eu am luat ființă.Când încă nu era făcut pământul, nici câmpiile, nici cel dintâi fir de praf din lume,Când El a întemeiat cerurile eu eram acolo; când El a tras bolta cerului peste fața adâncului,Când a întărit norii sus și izvoarele adâncului curgeau din belșug, Când El a pus hotar mării, ca apele să nu mai treacă peste țărmuri și când El a așezat temeliile pământului,Atunci eu eram ca un copil mic alături de El, veselindu-mă în fiecare zi și desfătându-mă fără încetare în fața Lui (Pildele lui Solomon 8:12,8:22-30)

La început a făcut Dumnezeu cerul și pământul.Și pământul era netocmit și gol. Întuneric era deasupra adâncului și Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.Și a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Și a fost lumină.Și a văzut Dumnezeu că este bună lumina, și a despărțit Dumnezeu lumina de întuneric. (Geneza 1:1-4)

Last edited by Scotsman; 13.03.2011 at 13:23:03.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.03.2011, 19:42:45
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

[quote=Scotsman;347568]La început era Cuvântul și Cuvântul era la Dumnezeu și Dumnezeu era Cuvântul.Acesta era întru început la Dumnezeu.Toate prin El s-au făcut; și fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut. Întru El era viață și viața era lumina oamenilor.Și lumina luminează în întuneric și întunericul nu a cuprins-o (Ioan 1:1-5)

Chiar m -a m lamurit un pic , mersi de informatie .
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.03.2011, 20:17:27
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citește Hronograf, în care se explică pe larg astfel de lucruri...
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.03.2011, 21:27:07
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Da si eu cred ca lumina fizica doar a aparut odata cu soarele si luna.Dar aceasta nu e decat o inchipuire a luminii lui Dumnezeu,care este etern,si dinainte de lume.Deci seara si dimineata se pot referi la altceva,decat simpla alternanta lumina-intuneric.Caci tot ce exista a fost creat dupa un model etern,la fel cum a fost creat si omul,dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.03.2011, 21:29:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Cum am citit odata intr-un comentaiu, e absurd sa creada cineva ca pana sa faca Soarele si stelele Dumnezeu a stat pe intuneric din eternitate.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.03.2011, 22:11:35
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Dumnezeu a facut lumea in 6 zile ,in prima zi a facut cerul si pamantul si '' a fost seara si a fost dimineata '' dar cum putem vorbi de zi/noapte daca luminatorii cerului Soarele Luna si stelele au fost create abia a 4a a zi , ciudat nu?
Scriptura ne spune ca lumina a fost creata de Dumnezeu in prima zi:
a zis Dumnezeu: Să fie lumină! Și a fost lumină.
Și a văzut Dumnezeu că este bună lumina, și a despărțit Dumnezeu lumina de întuneric. Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă, iar întunericul l-a numit noapte.


Sfantul Ioan Damaschin, in Dogmatica sa, sustine ca la porunca divina, in primele trei zile, "raspandindu-se si adunandu-se lumina", s-a facut ziua si noaptea.

"Creatorul a pus in luminatori (soare, luna si stele) lumina cea dintai creata, nu pentru ca nu avea alta lumina, ci pentru ca sa nu ramana inactiva acea lumina. Caci luminatorul nu este insasi lumina, ci cel care contine lumina."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.03.2011, 22:22:51
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
cum putem vorbi de zi/noapte daca luminatorii cerului Soarele Luna si stelele au fost create abia a 4a a zi?
Uite o posibila explicatie a modului cum ar fi putut apare lumina inaintea stelelor:

Aici poate sa-ti raspunda Steven Weinberg in "Primele trei minute ale Universului". Cand Universul-copil era mic in dimensiune (finit si fara margini), atunci materia si antimateria se luptau pentru suprematie in Univers. Quarcii interactionau cu antiquarcii rezultand fotoni si asta se intampla pretutindeni in spatiul abia format. Era o mare de lumina, pentru ca fotonii aveau viteza luminii si ajungeau foarte rapid de unde au plecat, circuland in toate directiile si revenind iarasi in locul unde s-au format. Si din o parte din fotoni se transformau din nou in materie si antimaterie si tot asa... Intre timp Universul isi accelereaza expansiunea si spatiul devine tot mai mare si lumina scade din ce in ce mai mult, treptat, pe masura ce materia castiga teren si fotonii nu mai ajung asa de repede de unde au plecat. Si iata ca Dumnezeu desparte lumina de intuneric.

Lumina a fost despartita de intuneric, prin aparitia proto-stelelor in spatiul care capata dimensiuni din ce in ce mai mari, exact asa cum a zis Moise in cateva cuvinte simple, pentru omul de acum cateva mii de ani si pentru savantul de astazi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.03.2011, 19:16:16
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Da si eu cred ca lumina fizica doar a aparut odata cu soarele si luna.Dar aceasta nu e decat o inchipuire a luminii lui Dumnezeu,care este etern,si dinainte de lume.Deci seara si dimineata se pot referi la altceva,decat simpla alternanta lumina-intuneric.Caci tot ce exista a fost creat dupa un model etern,la fel cum a fost creat si omul,dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu
Da ,are sens ce spui ,poate ca lumina pe care a creato Dumenzeu prima data a luminat inaintea crearii astrilor cerestri , asa se explica
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre geneza crezuta de sumerieni?Mult cunoscuta. modestulaici Generalitati 13 22.03.2013 16:49:43
Intrebari din Geneza Agkelos Din Vechiul Testament 54 23.07.2011 09:30:44
Legatura intre limba chineza si Geneza (in engleza) elcipo Din Vechiul Testament 4 09.07.2011 23:51:40
Interpretarea in duh sau in litera a Scripturii (Geneza 1,2) si a Parintilor? Fani71 Teologie si Stiinta 229 09.07.2009 16:01:56