Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.05.2012, 18:26:30
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit "Scrisorile angelice"

Marele scriitor și apologet creștin C.S. Lewis a scris o carte intitulată "Sfaturile unui diavol bătrân către unul mai tânăr", în original în engleză "The Screwtape Letters", considerată una dintre cele mai bune opere ale sale. Este tradusă în română și o recomand oricui.

O descoperire neașteptată este "The Angelic Letters" - inspirată din lucrarea mai sus arătată - același abordare - apologetică și morală creștină în manieră epistolară, de data aceasta, avem corespondența între doi îngeri în loc de doi diavoli.

Autorul este ortodox iar teologia expusă este ortodoxă.

Se poate citi online aici: http://jonathanscorner.com/letters/

O scurtă prezentare a autorului. http://www.amazon.com/CJS-Hayward/e/B007PJY1T0

Last edited by MihaiG; 14.05.2012 at 18:30:29.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.05.2012, 01:41:32
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Marele scriitor și apologet creștin C.S. Lewis a scris o carte intitulată "Sfaturile unui diavol bătrân către unul mai tânăr", în original în engleză "The Screwtape Letters", considerată una dintre cele mai bune opere ale sale. Este tradusă în română și o recomand oricui.

O descoperire neașteptată este "The Angelic Letters" - inspirată din lucrarea mai sus arătată - același abordare - apologetică și morală creștină în manieră epistolară, de data aceasta, avem corespondența între doi îngeri în loc de doi diavoli.

Autorul este ortodox iar teologia expusă este ortodoxă.

Se poate citi online aici: http://jonathanscorner.com/letters/

O scurtă prezentare a autorului. http://www.amazon.com/CJS-Hayward/e/B007PJY1T0
Cine este ortodox?Autorul CS Lewis??
Cartile lui mi-au fost recomandate de o cunostiinta,de orientare protestanta,nu am stiut ca este ortodox...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.05.2012, 01:45:05
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Cine este ortodox?Autorul CS Lewis??
Cartile lui mi-au fost recomandate de o cunostiinta,de orientare protestanta,nu am stiut ca este ortodox...
Nu. C.S.Lewis a fost anglican.

Ortodox este autorul scrierilor de la link-urile pe care l-am arătat, Christos Jonathan Seth Hayward, ortodox american.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.05.2012, 01:48:12
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Am inteles,scuze pt confuzie.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 07:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42