Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 26.08.2015, 23:05:50
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
O, da, dar fi atent, că urmează punctul lui Cătălin2, în 3......2.........1..........
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
â
bati campii, ca de obicei, si incerci sa te dai in spectacol. De cand am intrat pe forum doar asta ai facut,
boala ta s-a agravat, adica ti s-au marit si cronicizat mandria si rautatea,
vindeca-te mai intai tu de mandrie si rautate.
Ei, vezi, Adriane, că am avut dreptate ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #202  
Vechi 26.08.2015, 23:07:50
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ok.
Dark Council a aprobat raportul meu in sedinta plenara, deci:

M-am gandit mult la problema dureroasa expusa demult de Mihai, in multe forme, de cand era Erethorn. Cred sincer ca Dumnezeu este drept. Si eu cred similar cu Mihai, insa cu multe amedamente. Pur si simplu, rezolvarea este...aproapoe dureros de simpla. Si ma refer la prima data cand a pus Mihai problema, de pilda "om evlavios in Rai, membri pacatosi ai familiei acestuia in Iad: este Domnul nedrept?". O sa radeti, dar va intreb pe toti, inclusiv pe Mihai: ce sau cum simtiti cand visati? Nu, nu am luat-o razna. Sa ne gandim la trei aspecte: primo, la versetul care spune ca dupa Restaurare, "Domnul va sterge orice lacrima din ochii lor"; secundo, la faptul ca deseoti viata asta este definita ca un vis in raport cu Viata; tertio, deseori in visele din viata muritoare, nu ne mai gandim la identitatea noastra din timpul zileri, la cei dragi, etc. Cu alte cuvinte, intr-un Univers in care raul este absent, Mihai, vei/vom uita toti rauk, da, inclusiv de rude ajunse Jos. Intelegi pdv-ul meu?
Reactiile lui Cata, in ce te prtiveste, sunt evident previzibile. Fiti si voi mai pasnicvi. Tu nu il mai intepa, el sa nu te mai uyrasca,si gata. Ziceti si voi ca mine, urmand exemplul lui HK-51: "Ignoring protocols engaged". Pai nu e nimic surprinzastor la raspunsdul lui Catalin. Intre voi e un vechi razboi psihologic pe forum. Astferl este el; altfel suntem noi; Cerul sa ne mantuie, pe noi, pe el, si pe toata lumea.

Last edited by Grand Moff Hadrianus; 26.08.2015 at 23:12:49.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 26.08.2015, 23:12:38
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Dar sa nu ziceti ca ma eschivez, o spun si pe sleau. M-as duce sa "ma caut", cum se zice. La spovedit, la spitalul de psihiatrie.
Any further questions on that? Hope no!
Ba da. De ce îi refuzați lui Avraam posibilitatea de a se duce să se caute ?


Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Sa zicem altfel. Fiindca nu pot sa nu fiu constienta de statutul de creatura limitata si fara nicio autonomie fiintiala in afara Creatorului. In care e exclusa orice imperfectiune, neajuns, neplinatate. Intunericul n-are cum sa prinda fiinta in prezenta Luminii. E o imposibilitate ontologica.
Tot ce pare contrar, tine de ochiul care priveste ( a se citi nous-ul).
Cu alte cuvinte, Dumnezeu, prin definiție, nu poate fi decât bun. Și luminos. Pentru că El e creatorul. Dar ce vă împdiedică să admiteți un Creator care nu e bun și luminos ?

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Da' parca topicul dl. Dragomir era despre escroci din lumea stiintei. Acuma, vorbim de atributele lui Dumnezeu?
Da, dar chestiunea s-a cam fâsâit după ce domnnul Dragomir a dovedit că se poate face vinovat de aceeași culpă pe care i-o repreșează lui Ernst Haeckel.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #204  
Vechi 26.08.2015, 23:13:23
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Bine, nu am să dau exemple, dar am să pun o întrebare: dacă ați fi trăit în vremea lui Avraam și vi s-ar fi poruncit să vă omorâți copilul ?.........
Eu fiind, cine? In acest scenariu. Neica-nimeni.
Nu prea vad relevanta, v-am zis si mai sus atitudinea mea. Da’ acuma, serios, cred ca faceti si dvs. si eu, exces de conditional-optativ: "ce-ar fi fost daca"... asa si pe dincolo. Crestinismul nu-i un set de fictiuni "als ob" philosophy type.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 26.08.2015, 23:16:52
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
Ok.
Dark Council a aprobat raportul meu in sedinta plenara, deci:

M-am gandit mult la problema dureroasa expusa demult de Mihai, in multe forme, de cand era Erethorn. Cred sincer ca Dumnezeu este drept. Si eu cred similar cu Mihai, insa cu multe amedamente. Pur si simplu, rezolvarea este...aproapoe dureros de simpla. Si ma refer la prima data cand a pus Mihai problema, de pilda "om evlavios in Rai, membri pacatosi ai familiei acestuia in Iad: este Domnul nedrept?". O sa radeti, dar va intreb pe toti, inclusiv pe Mihai: ce sau cum simtiti cand visati? Nu, nu am luat-o razna. Sa ne gandim la trei aspecte: primo, la versetul care spune ca dupa Restaurare, "Domnul va sterge orice lacrima din ochii lor"; secundo, la faptul ca deseoti viata asta este definita ca un vis in raport cu Viata; tertio, deseori in visele din viata muritoare, nu ne mai gandim la identitatea noastra din timpul zileri, la cei dragi, etc. Cu alte cuvinte, intr-un Univers in care raul este absent, Mihai, vei/vom uita toti rauk, da, inclusiv de rude ajunse Jos. Intelegi pdv-ul meu?
Pdv-ul tău este că Dumnezeu ne va da un drog, al cărui efect vor fi: 1. că ne vom simți foarte bine; 2. Că vom uita de aceia pe care i-am iubit, și care acum se simt foarte rău.

E ceva incorect în interpretarea mea ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #206  
Vechi 26.08.2015, 23:18:04
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

By the Force, sora Delia, uita-te si pe ideea mea. Sper sincer sa ii foloseasca lui Mihai. Vorbesc serios.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 26.08.2015, 23:19:45
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Pdv-ul tău este că Dumnezeu ne va da un drog, al cărui efect vor fi: 1. că ne vom simți foarte bine; 2. Că vom uita de aceia pe care i-am iubit, și care acum se simt foarte rău.

E ceva incorect în interpretarea mea ?
Da. Eu vreau sa subliniez ca viata asta este drogul, sau, daca vrei, iluzia.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 26.08.2015, 23:20:32
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Eu fiind, cine? In acest scenariu. Neica-nimeni.
Nu prea vad relevanta, v-am zis si mai sus atitudinea mea. Da’ acuma, serios, cred ca faceti si dvs. si eu, exces de conditional-optativ: "ce-ar fi fost daca"... asa si pe dincolo. Crestinismul nu-i un set de fictiuni "als ob" philosophy type.
Cu alte cuvinte, refuzați să răspundeți.

Ceea ce, în definitiv, nu e de condamnat. Poate că începeți să înțelegeți că anumite situații existențiale nu pot fi admise, și deci refuzați să vă puneți într-o asemenea situație.

Și totuși, cu scuzele de rigoare, eu voi insista în a vă pune această întrebare, în termeni foarte simpli și neechivoci: Dacă mâine Dumnezeu v-ar cere să vă omorâți copilul, ce ați face ? Aș aprecia foarte, foarte mult, un răspuns sincer, direct și fără nici un fel de eschivări.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 26.08.2015 at 23:26:43.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 26.08.2015, 23:29:43
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Ba da. De ce îi refuzați lui Avraam posibilitatea de a se duce să se caute ?
Hmmm...poate fiindca in prealabil fusese deja gasit si nu mai trebuia sa se caute... Acolo, sub stejarul acela de la Mamvri...
Reply With Quote
  #210  
Vechi 26.08.2015, 23:34:17
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Revi și întreb, lăsând la o parte stejarii biblici: dacă mâine Dumnezeu v-ar cere să vă omorâți copilul, ce ați face ? Aș aprecia foarte, foarte mult, un răspuns sincer, direct și fără nici un fel de eschivări.

P.S. Întrebare valabilă, evident, și pentru domnul Dragomir, și pentru Adrian, și pentru Cătălin, și pentru oricine mai citește aici.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 26.08.2015 at 23:38:17.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare