Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.10.2009, 23:59:16
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit Ma gandeam

Am petrecut cateva ore/zile citind opinii ale ateilor(pe yahoo.answers) si ma gandeam unde vor ajunge cu argumentele lor.
Incercam sa le explic faptul ca nu pot nega existenta lui Dumnezeu prin jocuri de cuvinte si intrebari capcana cam si cum inchizandu-i gura unui crestin,ii inchide gura lui Dumenzeu.

Oricum o dadeam nu se putea.Ba mai veneau si altii care ii condamnau pe atei ca nu sunt satanisti.Tot felul de oameni,tot felul de idei care mai de care mai noi.

Si ma gandeam...si imi parea rau ca nu am,nu pot face nimic iesit din comun sa le demonstrez cine suntem.Ba mai mult,cei din afara nu stiu ca sunt si crestini ortodocsi,la ei doar Papa este conducatorul Crestinismului si atat.Cand aud de ortodocsi spun "A...alta secta".

Si atunci cautand explicatii sa le dau,obosesc si ajung la prea-cunoscuta stare : "Stiti ce?Din partea mea sa ardeti toti.Nu vreti nu vreti." Bine-nteles ca nu le scriu,dar asa gandesc in acel moment.
Voi ati avut starea asta?

Mai am atatea de scris,dar ma opresc fiindca nici eu nu citesc cand scrie cineva mult.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.10.2009, 01:58:17
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

O sa fiu scurt ca sa ma citesti. Eu am patit asta de multe ori cand aveam boala "predicarii", ca sa zic asa. In prezent, m-am maturizat mult si am abandonat aceste irosiri ale timpului. Mi-am dat seama ca nu e de mine pentru asa ceva. Eu nu am nici studii teologice, nu am nici binecuvantare sa vorbesc cu toti indracitii, asa ca... am devenit un simplu slujitor si am incercat pentru prima oara sentimentul... egoismului. Nu stiu daca e bine asta crestineste, dar eu iti spun ce am patit eu. Am devenit mai atent cu mine, cu pacatele mele, cum sa scap de ele, cum sa fiu mai evlavios si etc si i-am lasat pe toti ceilalti in plata Domnului. Este o mare pierdere de vreme sa incerci sa "convertesti" pe altii. Profesorul meu de religie imi zicea ca ma voi invarti ca soarecele si pisica, si nu voi izbuti nimic.

Totusi, nu mi se pare un lucru rau sa asculti altuia parerile si sa ti le expui pe ale tale, si, slava Domnului, spun acum cu oarecare lauda, imi amintesc ca am reusit (dupa 12 ore pe mess continuu) sa il aduc pe un tip de la o secta la religia parintilor lui. Care era baptism sau ceva de genul . Deci, in zadar! Eu nu mai fac asa ceva! Sunt sigur daca ei vor vrea, Dumnezeu va fi cu ei.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.10.2009, 10:16:34
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
O sa fiu scurt ca sa ma citesti. Eu am patit asta de multe ori cand aveam boala "predicarii", ca sa zic asa. In prezent, m-am maturizat mult si am abandonat aceste irosiri ale timpului. Mi-am dat seama ca nu e de mine pentru asa ceva. Eu nu am nici studii teologice, nu am nici binecuvantare sa vorbesc cu toti indracitii, asa ca... am devenit un simplu slujitor si am incercat pentru prima oara sentimentul... egoismului. Nu stiu daca e bine asta crestineste, dar eu iti spun ce am patit eu. Am devenit mai atent cu mine, cu pacatele mele, cum sa scap de ele, cum sa fiu mai evlavios si etc si i-am lasat pe toti ceilalti in plata Domnului. Este o mare pierdere de vreme sa incerci sa "convertesti" pe altii. Profesorul meu de religie imi zicea ca ma voi invarti ca soarecele si pisica, si nu voi izbuti nimic.

Totusi, nu mi se pare un lucru rau sa asculti altuia parerile si sa ti le expui pe ale tale, si, slava Domnului, spun acum cu oarecare lauda, imi amintesc ca am reusit (dupa 12 ore pe mess continuu) sa il aduc pe un tip de la o secta la religia parintilor lui. Care era baptism sau ceva de genul . Deci, in zadar! Eu nu mai fac asa ceva! Sunt sigur daca ei vor vrea, Dumnezeu va fi cu ei.
Multumesc de raspuns.Nu era vorba de predicare,deoarece nu ma tineam de ei,le raspundeam simplu cu 1-2 randuri la intrebari.(la ce consideram ca ma pricep).Departe de mine gandul de a le explica ortodoxia.

Ma las si eu de explicat atunci..=)
Moshu,am gresit cand am spus ca nu citesc,m-am referit la faptul ca nu citesc atunci cand primesc 3-4 copy+paste sau 3-4 siteuri si un frumos si calduros "Descurca-te!". : )
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.10.2009, 10:42:32
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
"Stiti ce? Din partea mea sa ardeti toti. Nu vreti nu vreti." Bine-nteles ca nu le scriu, dar asa gandesc in acel moment. Voi ati avut starea asta?
Inteleg foarte bine ce spui.
Am uneori proasta inspiratie de a spune, dupa un rau: "Lasa, ca fiecare va da seama. Va veni vremea sa plateasca fiecare." Atunci eu ma vad mai bun, iar cel care mi'a gresit sau m'a furat cu ceva, este in fata mea rau si vrednic de plata faptei lui.
Este o lipsa de dragoste foarte grea. Imi pare rau cand imi dau seama.

Ar trebui sa ne doara rautatea celor de langa noi, iar nu sa zicem cum zic eu uneori sau cum spuneai tu, mai sus.
Macar sa ne dam seama mai apoi, este si asta un pas.

Lumea din jurul nostru traieste in mari pacate pentru ca noi nu ducem o autentica viata in Hristos.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.10.2009, 11:02:22
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Inteleg foarte bine ce spui.
Am uneori proasta inspiratie de a spune, dupa un rau: "Lasa, ca fiecare va da seama. Va veni vremea sa plateasca fiecare." Atunci eu ma vad mai bun, iar cel care mi'a gresit sau m'a furat cu ceva, este in fata mea rau si vrednic de plata faptei lui.
Este o lipsa de dragoste foarte grea. Imi pare rau cand imi dau seama.

Ar trebui sa ne doara rautatea celor de langa noi, iar nu sa zicem cum zic eu uneori sau cum spuneai tu, mai sus.
Macar sa ne dam seama mai apoi, este si asta un pas.

Lumea din jurul nostru traieste in mari pacate pentru ca noi nu ducem o autentica viata in Hristos.
Multumesc pentru raspuns.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.10.2009, 11:31:25
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
Am petrecut cateva ore/zile citind opinii ale ateilor(pe yahoo.answers) si ma gandeam unde vor ajunge cu argumentele lor.
Incercam sa le explic faptul ca nu pot nega existenta lui Dumnezeu prin jocuri de cuvinte si intrebari capcana
Argumentele ateilor mai rar se bazeaza pe jocuri de cuvinte si mai des pe argumente.
Citat:
cam si cum inchizandu-i gura unui crestin,ii inchide gura lui Dumenzeu.
Care D-zeu? Pentru ca la fel de usor un arab iti poate spune ca daca ii inchizi lui gura nu-i inchizi gura lui Allah! samd. Inseamna ca toti zeii sunt adevarati? Cum faci diferenta? Cu siguranta nu prin astfel de argumente.
Citat:
Oricum o dadeam nu se putea.Ba mai veneau si altii care ii condamnau pe atei ca nu sunt satanisti.
Cum sa fiu satanist cand satana nu exista?
Citat:
Si ma gandeam...si imi parea rau ca nu am,nu pot face nimic iesit din comun sa le demonstrez cine suntem.
Crede-ma ca au facut altii destule lucruri iesite din comun sa arate cine sunteti. As da ca exemplu cazul Tanacu sau mai recentul caz de coruptie de la Constanta dar lista este extrem de lunga chiar daca ma rezum doar la ortodoxie si doar la Romania.
Citat:
Ba mai mult,cei din afara nu stiu ca sunt si crestini ortodocsi,la ei doar Papa este conducatorul Crestinismului si atat.Cand aud de ortodocsi spun "A...alta secta".
Ba eu am fost afara de multe ori si "papistasii" cum ii numiti voi prin jocuri de cuvinte curat ateiste nu sunt atat de ignoranti pe cum ii crezi.
Citat:
Si atunci cautand explicatii sa le dau,obosesc si ajung la prea-cunoscuta stare : "Stiti ce?Din partea mea sa ardeti toti.Nu vreti nu vreti." Bine-nteles ca nu le scriu,dar asa gandesc in acel moment.
Adica era sa comiti un argument prin intimidare. Incearca sa-ti elimini greselile de argumentare si poate asa vei convinge pe cineva. Desi sunt slabe sanse.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.10.2009, 11:43:17
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Ai crede ca m-ai deranjat,dar esti atat de nesemnificativ...
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.10.2009, 12:50:24
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
Ai crede ca m-ai deranjat,dar esti atat de nesemnificativ...
Ai crede ca intentia mea era sa te deranjez, dar esti atat de naiv!!! Poate te consideri suficient de important incat sa meriti sa te deranjez dar asta e doar impresia ta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.10.2009, 14:35:01
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Yahoo! Answers este un bastion al prostiei.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.10.2009, 15:05:50
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Yahoo! Answers este un bastion al prostiei.
Sunt de acord cu tine,stai linistit.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Recent am citit acest articol si ma gandeam sa puna fiecare un autor sau o carte Marcel_Ionut Generalitati 7 28.02.2013 01:27:27