Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.10.2010, 15:23:04
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
de unde stii? eu cred ca Dumnezeu exista si poate face ce vrea
Ceea ce nu inseamna ca vrea sa faca orice poate sa faca....

Asta-i una la mana, iar a doua la mana este ca Dumnezeu face ce vrea El, nu ce vrem noi.

Pentru o mai buna intelegere, iti recomand o lectura scurta, din Cartea lui Iov, capitolele 38 - 40.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.10.2010, 15:28:46
wassabi wassabi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2010
Locație: Bucuresti
Mesaje: 144
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru wassabi
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Motivul principal al Întrupării și Jertfei a fost acela că toți oamenii, în urma păcatului originar, nu se mai puteau mântui. Sclavii pot fi răscumpărați, dar numai de către cineva care este om liber. Dar nici un om nu era liber. De aceea, a trebuit ca Dumnezeu Însuși să Se facă om și să devină Răscumpărător. Acest aspect este arătat în limbaj simplu în acest catehism pentru adolescenți:
http://www.catehism.ro/cb_Lectia07.htm
In sfarsit, un raspuns care are ceva logica. Totusi, de ce era nevoie ca Dumnezeu sa ne rascumpere pacatele? El ne-a dat afara din gradina raiului, el ne-a pedepsit, de ce nu putea pur si simplu sa ierte ?

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Alte motive ale Întrupării și Jertfei au mai fost:
-oferirea unui exemplu de viață pe care să îl urmeze creștinii
Nu era mai eficient sa trimita 3 ingeri care sa se arate intregii lumi si care sa spuna fara echivoc voia Domnului?
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
-construirea unei punți între divin și uman. Din cauza prăpastiei ontologice dintre natura divină și natura umană, oamenii se temeau de Dumnezeu, așa cum copiii se tem de trăznet. Ei nu Îl iubeau, așa cum nimeni nu iubește trăznetele, fiindcă așa e făcut omul, încât nu putem iubi decât ceea ce ne este cunoscut, familiar, ceea ce este în lumea noastră. El ne-a iubit mereu, dar nu și invers. Atâta cât iubesc furnicile pe om, atâta Îl iubeau și oamenii pe Dumnezeu, cam ăsta fiind raportul de forțe dintre ei. De aceea Dumnezeu S-a făcut furnică. Abia noi, astăzi, cei care trăim în vremea Noului Legământ, Îi spunem lui "Părinte" și "Tată", după cum El ne-a învățat.
inca ceva care are sens. pot intelege si sunt de acord cu ce spui tu dar, caci este un dar, de ce a facut-o o singura data? de ce atunci? de ce nu inainte sau dupa ? mai mult, existau oameni care il iubeau pe Dumnezeu si inainte de Isus, oameni care au primit cuvantul lui prin prooroci.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.10.2010, 16:05:46
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Am o nelamurire. Cred in Dumnezeu insa nu pot intelege de ce Isus este fiul lui Dumnezeu. De ce a fost nevoie ca Dumnezeu sa-si sacrifice fiul, de ce a facut-o in anul X si nu cu 5, 10, 1000 de ani mai tarziu/mai devreme. De ce Dumnezeu are (a avut) un fiu si nu doi sau mai multi fii/fiice. In fine, sunt un om care gandeste logic, rational, care crede ca exista un Dumnezeu insa nu este de acord cu reguli si dogme impuse. As dori o argumentatie cat se poate de pertinenta.
Il marturisim pe Dumnezeu Treime de Persoane nu datorita unor speculatii filosofice sau rationale, ci pentru ca El asa ni S-a descoperit (revelat) ca Tata, Fiu si Sfant Duh. In acest sens, toate dogmele Bisericii Ortodoxe se intemeiaza pe marturia Sfintei Scripturi si a Sfintei Traditii.

Daca crezi ca exista Dumnezeu trebuie sa faci si experienta comuniunii cu El prin rugaciune, prin icoana, prin cantare, prin Scriptura, prin Sfintele Taine. Acestea sunt dogmele transpuse in viata liturgica a Bisericii. Aici ratiunea si credinta "merg mana in mana". Numai in acest cadru duhovnicesc, constientizam ca Hristos nu este o idee abstracta la care aderam sau nu, ci Cale, Adevar si Viata.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.10.2010, 16:19:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
El ne-a dat afara din gradina raiului, el ne-a pedepsit, de ce nu putea pur si simplu sa ierte ?
El, stăpânul văzutelor și nevăzutelor, prin urmare și domn al sufletelor, ar putea ierta pe oricine, indiferent de ce a făcut. Dar nu pentru asta l-a făcut pe om, pentru mântuire automată - iertare automată, ci ca să Se oglindească în el. De aceea, nu se poate iertare fără merit. Or, în urma păcatului originar, se intrase în situația în care nimeni nu mai putea ieși singur din starea căzută, încât și cei drepți, ca David și mulți alții, după moarte nu ajungeau în rai, ci într-o stare de așteptare (în limbaj catolic: limb). Păcatul originar aceasta înseamnă: Adam și Eva au pierdut Harul Sfințitor (=Grația Sfințitoare), astfel încât ei și urmașii lor s-au născut și se nasc și acum în stare căzută (lipsiți de Har). Înțelegem mai bine ce este acela Har Sfințitor, dacă îi spunem "darul lui Dumnezeu pentru mântuire". El este necesar vieții sufletului așa cum oxigenul este necesar vieții trupului. Urmașii lui Adam au împărtășit căderea lui, așa cum ar fi împărtășit și apoteoza lui, dacă nu ar fi căzut. Pot cei care sunt sclavi păcatului să aibă merit, pentru care să primească Harul ca plată ? Nu pot, fiindcă sclavii nu au merite, ci fac ceea ce trebuie să facă. De aceea S-a născut un om liber, Isus, care nu putea fi sclav păcatului, Dumnezeu fiind cotrariul său. El are merit, și din meritele Lui ne putem împărtăși și noi.

Citat:
Nu era mai eficient sa trimita 3 ingeri care sa se arate intregii lumi si care sa spuna fara echivoc voia Domnului?
Dumnezeu a trimis mulți îngeri și a transmis voia Sa fără echivoc. Dar altceva este să vină El Însuși și să ducă o viață exemplară. Dacă aș spune asistentei mele că trebuie să dea cu mopul pe jos și să fie punctuală, poate că ar spune sau ar gândi că pretențiile stea sunt absurde, sunt sub demnitatea ei, că asta nu e viață. Dar, dacă eu însumi sunt punctual și pun mâna pe mop, motivația este mult mai puternică. Isus a arătat că se poate duce o viață conformă voii lui Dumnezeu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.10.2010, 16:24:23
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Am o nelamurire. Cred in Dumnezeu insa nu pot intelege de ce Isus este fiul lui Dumnezeu. De ce a fost nevoie ca Dumnezeu sa-si sacrifice fiul, de ce a facut-o in anul X si nu cu 5, 10, 1000 de ani mai tarziu/mai devreme. De ce Dumnezeu are (a avut) un fiu si nu doi sau mai multi fii/fiice. In fine, sunt un om care gandeste logic, rational, care crede ca exista un Dumnezeu insa nu este de acord cu reguli si dogme impuse. As dori o argumentatie cat se poate de pertinenta.
Nici nu cred ca-ti dai seama ce intrebari dificile ai pus. Explicatia acopera mare parte din invatatura crestina.

Daca vrei intradevar sa strudiezi serior subiectul iti recomand sa citesti scrierile parintelui Dumitru Staniloaie.
Daca vrei explicatii mai succinte, poate te ajuta catehismul ortodox aflat pe acest site. Est foarte usor de citit si nu e lung (prin comparatie cu lecturi care aprofundeaza invatatura crestina).
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...icii-ortodoxe/
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...inta-ortodoxa/

(eu refer primul link)

Si audio, daca ai de facut treburi casnice :) http://www.crestinortodox.ro/predici...ortodox-audio/
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.10.2010, 17:31:55
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul

Henoteismul (monoteismul primitiv) este o prejudecată omenească, nu e bazată pe Revelație.
.
Tu iti dai seama ce spui?
Daca este vorba de o inventie/ prejudecata/inchipuire evreiasca a lui Avraam si toti sfintii si profetii Vechiului Testament, atunci tu cu gura ta denigrezi si NT si pe Hristos si orice Revelatie ca fiind inexistenta, deoarece este in legatura directa de RUDENIE si TESTAMENTARA cu ce a spus de ex Isaia!

Daca Noe, David, proorocii in MONOTEISMUL LOR, NU au vorbit direct cu Dumnezeu dupa teoria ta, ar insemna ca nici Hristos nu ar fi existat!

DECI ca urmare MONOTEISMUL este parte integranta din credinta crestin - ortodoxa, oricit ai incerca sa o dai cotita.
Te-ai nascut cumva la Ploiesti? :)))
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.10.2010, 17:42:40
wassabi wassabi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2010
Locație: Bucuresti
Mesaje: 144
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru wassabi
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul

Dumnezeu a trimis mulți îngeri și a transmis voia Sa fără echivoc. Dar altceva este să vină El Însuși și să ducă o viață exemplară. Dacă aș spune asistentei mele că trebuie să dea cu mopul pe jos și să fie punctuală, poate că ar spune sau ar gândi că pretențiile stea sunt absurde, sunt sub demnitatea ei, că asta nu e viață. Dar, dacă eu însumi sunt punctual și pun mâna pe mop, motivația este mult mai puternică. Isus a arătat că se poate duce o viață conformă voii lui Dumnezeu.
Cred ca trebuie sa mai lamuresc ceva. Cum arata Dumnezeu? Are forma umana? Pt ca daca dogma spune ca are forma umana inseamna ca discutia are mici sanse sa ma poata lamuri, eu nu cred si nu pot concepe ca cineva sa creada ca Dumnezeu are forma umana (barba, 2 maini, sange, par, transpiratie, bea apa, doarme etc)

Asadar, ce spui tu cu metoda exemplului personal este potrivita pt cazurile cand vorbim de un preot si enoriasii sai sau a unui mic patron pt cei cativa angajati ai sai, nu se poate aplica lui Dumnezeu. Sa fim seriosi, cum poti sa ceri exemplu personal de la Dumnezeu, e ca si cum directorul general al unei firme cu 20000 de angajati (tu ai venit cu exemplul asta) ar trebui sa dea cate un exemplu personal fiecarui angajat, e inutil, e totusi directorul general.

Problema mea cu majoritatea raspunsurilor voastre este ca ele incearca sa justifice o concluzie, sunt toate complicate, contorsionate, nenaturale. Nu incercati sa trageti o concluzie logica de pe urma ipotezei ci incercati sa adaugati date in problema pt a dovedi adevarata concluzia dorita.

Eu cred in Dumnezeu. Nu stiu cum arata. Cred, de fapt, ca nu "arata" in niciun fel, este mult prea mare pt mintea noastra, este peste tot, este in fiecare atom, este, daca vreti, ca o forta subatomica. Cred ca poti "rezona" cu Dumnezeu, daca esti bun, daca doresti binele, daca iubesti, daca emiti un anumit spectru placut lui Dumnezeu. Cred ca Isus a fost special, un om deosebit cu o capacitate deosebita de a intelege mai mult din ceea ce trebuie sa intelegem si noi, candva. El a incercat sa ne spuna cate ceva, prin pilde, niciodata direct. Nu cred ca Isus a fost fiul lui Dumnezeu mai mult decat este oricare dintre noi. Dumnezeu nu are nevoie de fii si nici nu face favoritisme, ne iubeste pe toti.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.10.2010, 17:59:30
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Cred ca trebuie sa mai lamuresc ceva. Cum arata Dumnezeu? Are forma umana? Pt ca daca dogma spune ca are forma umana inseamna ca discutia are mici sanse sa ma poata lamuri, eu nu cred si nu pot concepe ca cineva sa creada ca Dumnezeu are forma umana (barba, 2 maini, sange, par, transpiratie, bea apa, doarme etc)

Asadar, ce spui tu cu metoda exemplului personal este potrivita pt cazurile cand vorbim de un preot si enoriasii sai sau a unui mic patron pt cei cativa angajati ai sai, nu se poate aplica lui Dumnezeu. Sa fim seriosi, cum poti sa ceri exemplu personal de la Dumnezeu, e ca si cum directorul general al unei firme cu 20000 de angajati (tu ai venit cu exemplul asta) ar trebui sa dea cate un exemplu personal fiecarui angajat, e inutil, e totusi directorul general.

Problema mea cu majoritatea raspunsurilor voastre este ca ele incearca sa justifice o concluzie, sunt toate complicate, contorsionate, nenaturale. Nu incercati sa trageti o concluzie logica de pe urma ipotezei ci incercati sa adaugati date in problema pt a dovedi adevarata concluzia dorita.

Eu cred in Dumnezeu. Nu stiu cum arata. Cred, de fapt, ca nu "arata" in niciun fel, este mult prea mare pt mintea noastra, este peste tot, este in fiecare atom, este, daca vreti, ca o forta subatomica. Cred ca poti "rezona" cu Dumnezeu, daca esti bun, daca doresti binele, daca iubesti, daca emiti un anumit spectru placut lui Dumnezeu. Cred ca Isus a fost special, un om deosebit cu o capacitate deosebita de a intelege mai mult din ceea ce trebuie sa intelegem si noi, candva. El a incercat sa ne spuna cate ceva, prin pilde, niciodata direct. Nu cred ca Isus a fost fiul lui Dumnezeu mai mult decat este oricare dintre noi. Dumnezeu nu are nevoie de fii si nici nu face favoritisme, ne iubeste pe toti.
Dumnezeu nu arata ca un om.. nu este materie. Materia este creata de El si nu se confunda cu Fiinta Lui. Citeste par. Staniloaie ca eu nu sunt in stare (si probabil nici altii pe acest forum) sa-ti explice fara eroare astfel de lucruri.

Fiul lui Dumnezeu exista DINTOTDEAUNA. Lucru evident deoarece Dumnezeu este in afara timpului, nu se supune legilor temporale.. El a facut timpul.
Fiul lui Dumnezeu este CUVANTUL si prin El s-a facut toata lumea.


La un moment dat, din iubire de oameni, Cuvantul s-a intrupat, a luat natura umana si a venit intre oameni pentru a-i transforma pe acestia.
Anul venirii nu a fost "planuit" cum spune Eliana.. ca Dumnezeu NU forteaza si nu incalca libertatea umana. Venirea lui Iisus Hristos a fost posibila cand pe pamant a existat un margaritar stralucitor ca Fecioara Maria = cel mai curat si smerit om care s-a nascut vreodata!

Din nou, eu sunt incapabila sa-ti explic ce este exact Cuvantul, cum era El inainte de intrupare (daca putem vorbi de timp.. dar ma tem ca pe Dumnezeu nu-L putem constrange prin reguli temporale).
Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Sfantul Duh sunt de aceeasi esenta.. Este gresit sa crezi ca Dumnezeu a creat pe Fiul sau pe Duhul Sfant!! Tot ceea ce se cunoaste despre aceste lucruri este doar din dezvaluire dumnezeiasca! Si deoarece cei care s-au bucurat de astfel de dezvaluiri erau oameni induhovniciti (=luminati de Sf. Duh, la alt nivel de intelegere a realitatilor duhovnicesti fata de noi), noua ne este foarte greu (daca nu chiar imposibil) sa patrundem cu mintea astfel de lucruri, daca Dumnezeu nu ne va lumina.

De Dumnezeu nu te poti apropia cu mintea daca esti orbit de patimi, pacate, parere de sine.
In mod particular, logica umana NU este de folos.
Este chiar absurd a crede ca Dumnezeu opereaza cu aceeasi gandire pe care o foloseste omul.
De altfel, unul dintre cele mai puternice argumente pe care le-am gasit eu in favoarea adevarului ortodoxiei a fost transcederea logicii.. (altfel as fi banuit ca invatatura ortodoxa e lucrarea oamenilor.. cum se intampla cu alte religii care sunt foarte logice).

Last edited by anna21; 04.10.2010 at 18:03:49.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.10.2010, 18:03:11
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
...nevoie ca Dumnezeu sa ne rascumpere pacatele? El ne-a dat afara din gradina raiului, el ne-a pedepsit, de ce nu putea pur si simplu sa ierte ?
nu este vorba doar de iertare... de rascumparare in sens juridic. Dupa caderea lui Adam in pacat intreaga fire umana a pierdut nemurirea si nu mai este completa, caci a pierdut o parte din fiinta ei.
Hristos Iisus reface firea umana, ii reda nemurirea si mai mult, o indumnezeieste. Aceasta este marturisirea ortodoxa crestina.

Prin Hristos Iisus, prin unirea reala cu El in Sfanta Taina a Euharistiei, cand mancam adevarat trupul Lui si adevarat sangele LUI, avem viata adevarata.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.10.2010, 18:06:27
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Refeitor la afirmatia asta nu stiu cum sa reactionez. sa rad sau sa plang.

Pai cum sa nu fie Hristos Iisus FIUL LUI DUMNEZEU, cand EL il numeste pe Dumnezeu Tatal Lui. Cum puteti sa spuneti ca exita vreo diferenta intre expresiile "Fiul lui Dumnezeu" si "Dumnezeu Fiul". Ele sunt echivalente!

"Dar Iisus le-a răspuns: Tatăl Meu până acum lucrează; și Eu lucrez. Deci pentru aceasta căutau mai mult iudeii să-L omoare, nu numai pentru că dezlega sâmbăta, ci și pentru că zicea că Dumnezeu este Tatăl Său, făcându-Se pe Sine deopotrivă cu Dumnezeu. " Ioan 5,18-19.
Sa stii ca observatia lui Traditie e f buna.
Eu am intalnit oameni care sustin (prosteste) ca desi Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu, El nu ar fi Dumnezeu! Nu o data am auzit astfel de lucruri.
De aceea eu imi invat copilul sa spuna Dumnezeu Fiul (in loc de Fiul lui Dumnezeu) ca sa nu exista vreo umbra de dubiu in mintea lui.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A fost Iisus fiul lui Dumnezeu? cosmotech Generalitati 6 16.10.2011 19:25:44
Iisus Hristos=Fiul lui Dumnezeu? joshoo Generalitati 8 03.11.2010 13:02:11
Dl IIsus stia ca este fiul lui Dumnezeu? annajanette Generalitati 27 28.06.2010 14:03:42
Demonii cred Adevarul, ca Hristos este Fiul lui Dumnezeu.SI DEMONII SE MANTUIESC ? gpalama Secte si culte 23 31.05.2010 22:07:54
FIUL, sau UNUL din fii lui Dumnezeu andreicozia Din Noul Testament 17 23.02.2010 22:25:31