Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.07.2016, 13:15:52
Bublisor Bublisor is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2016
Mesaje: 41
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Daca aceasta opozitie si repros neintemeiat este singura problema si singurul lucru care va impiedica a va casatori cu omul respectiv, daca dumneavoastra sunteti ferm convinsa ca vreti sa va casatoriti , sa fiti impreuna toata viata si sa va intemeiati o familie cu omul respectiv, daca sunteti ferm convinsa ca il iubiti din tot sufletul, si daca sunteti ferm convinsa ca si el simte accelasi lucru fata de dumneavoastra, atunci evident ca este absolut normal si firesc sa va casatoriti cu omul respectiv si sa va intemeiati o familie cu el.

Iar cu mama dumneavoastra. Este de inteles ca un copil sa tina si la parintii lui. Incercati sa-i explicati cu calm si rabdare mamei dumneavoastra ce simtiti fata de omul respectiv si ca doriti sa fiti impreuna cu el toata viata, prin discutii purtate cu calm si cu argumente .
Daca, cu toate acestea, mama dumneavoastra nu isi schimba atitudinea, atunci, cu tot respectul pentru ea si fara a o jigni, trebuie sa faceti ceea ce va face pe dumneavoastra fericita- adica dupa cum ati spus, sa va casatoriti cu omul respectiv.

Pana la urma este viata dumneavoastra, sunteti majora si capabila a lua singura asemenea decizii.
Am incercat de n ori sa discut cu ea,sa ii explic ca eu sunt fericita si ar trebui sa se bucure pt fericirea mea,dar mereu imi arunca in fata ca ma cert cu ei care m.au crescut si au facut atatea pt mine pt un baiat,ca e mai important el decat ei...ba chiar am fost pusa in situatia de a alege intre ei si el. E o situatie foarte dificila pt ca nu vreau sa.mi ranesc parintii sau sa ii fac de rusine,dar vreau sa imi dea dreptul la fericire. Poate o sa gresesc in alegerea mea,dar nimeni nu imi garanteaza ce va fi pe viitor si macar sa ma simt eu responsabila de greseala mea ci sa nu traiesc cu regretul ca am facut ce a crezut mama ca e bine.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.07.2016, 13:34:45
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

-In primul rand, NU va veti face de rusine parintii casatorindu-va cu omul respectiv, iar daca mama dumneavoastra simte astfel- atunci e problema ei

-Singurul lucru - judecand dupa ce ati spus dumneavoastra- pe care-l puteti face in legatura cu mama dumneavoastra (casatorindu-va cu omul respectiv) este ca dupa asta sa o lasati un timp sa se gandeasca, sa se obisnuiasca cu aceasta realitate! In timp este posibil sa accepte ideea.

Dar trebuie sa faceti ce simtiti, ce va spune mintea si inima ca e bine si ca va face fericita. Altfel, daca cedati unor presiuni sau reprosuri neintemeiate formulate de mama dumneavoastra, este foarte posibil ca mai tarziu sa regretati.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.07.2016, 13:36:38
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Părerea mea este că alegerea ai făcut-o deja, acum 8 ani, și că n-ar trebui să te gândești la despărțire, ci la cum să vă întemeiați familia. Voi sunteți unici unul pentru celălalt dacă vă iubiți și sper să rămâneți așa pentru totdeauna. Părinții te încă te văd ca pe un copil, ceea ce nu mai ești, și privesc mai pragmatic viața, dar nu ăsta este cel mai important aspect, chiar dacă nu trebuie neglijat nici el.

Important este să știți voi doi ce este în inimile voastre, să vă înțelegeți fiecare pe sine însuși, dar și pe celălalt cât mai bine, pentru că de multe ori ne trezim după o vreme că noi am visat într-un fel, iar cel de alături altfel.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.07.2016, 14:05:38
Bublisor Bublisor is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2016
Mesaje: 41
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Părerea mea este că alegerea ai făcut-o deja, acum 8 ani, și că n-ar trebui să te gândești la despărțire, ci la cum să vă întemeiați familia. Voi sunteți unici unul pentru celălalt dacă vă iubiți și sper să rămâneți așa pentru totdeauna. Părinții te încă te văd ca pe un copil, ceea ce nu mai ești, și privesc mai pragmatic viața, dar nu ăsta este cel mai important aspect, chiar dacă nu trebuie neglijat nici el.

Important este să știți voi doi ce este în inimile voastre, să vă înțelegeți fiecare pe sine însuși, dar și pe celălalt cât mai bine, pentru că de multe ori ne trezim după o vreme că noi am visat într-un fel, iar cel de alături altfel.
Problema este ca nu pot sa.mi impun punctul de vedere in fata alor mei asa cum mi.as dori. Mereu mi.a fost teama sa spun ce gandesc din dorinta de a nu.i supara. Dar trebuie sa imi iau inima in dinti,totusi am o varsta si cred ca putine fete la varsta mea au atatea reguli impuse de parinti,nu am voie sa merg nicaieri cu acest baiat nici macar la un suc,iar daca ies la ora 22 trebuie sa fiu acasa. Ma uit in jurul meu si exista libertate pe care eu nu am avut.o niciodata.

In momentul de fata eu si prietenul meu suntem suparati,motivul fiind ca s.a saturat sa ne ascundem,vrea sa avem o relatie normala si cred ca isi doreste enorm ca ai mei sa il accepte.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.07.2016, 14:18:06
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doua cuvinte: independenta financiara. Cand o sa fii independenta de parinti dpdv financiar, o sa poti sa vii acasa si mai tarziu de 10.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.07.2016, 14:31:05
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bublisor Vezi mesajul
mereu imi arunca in fata ca ma cert cu ei care m.au crescut si au facut atatea pt mine pt un baiat,ca e mai important el decat ei...ba chiar am fost pusa in situatia de a alege intre ei si el.
Daca ce spui e adevarat, poate ca a venit timpul sa te hotarasti si sa alegi.
Daca el te cere in casatorie, va trebui sa stii daca vrei sa-i spui da sau nu.

Ca sa te poti hotari, mai intai ar trebui sa stii cateva principii din Biblie, Cuvantul lui Dumnezeu pentru noi. Ele se gasesc in Genesa 2:24 De aceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa si se va uni cu femeia sa si vor fi amandoi un trup.

1. Omul (si barbatul si femeia) va lasa pe tatal sau si pe mama sa.
Daca nu esti gata sa lasi pe tatal tau si pe mama ta, nu te mai marita! De casatorit trebuie sa se casatoreasca baietii si fetele care au ajuns la aceea maturitate cand pot sa lase pe tata si pe mama. Ce inseamna sa-i lase?
a) Ascultarea
Cei care se casatoresc nu mai sunt obligati sa asculte de parintii lor. Dumnezeu a randuit o structura de autoritate in familie. Copiii trebuie sa asculte de parintii lor. Cata vreme copiii sunt in casa parintilor lor, trebuie sa asculte de ei. In momentul in care copilul vrea sa se casatoreasca, el intelege ca trebuie sa lase pe tata si pe mama si sa intre intr-o noua familie cu o noua structura de autoritate. Fata, viitoarea sotie va fi sub autoritatea sotului ei, iar sotul, sub autoritatea lui Hristos.
b) Dragostea
Omul va lasa pe tatal sau si pe mama sa din punct de vedere emotional. Adica pentru viitorul sot este clar pe cine iubeste el cel mai mult pe lumea aceasta: pe sotia lui. Nu are voie mama sau tatal sa vina si sa dojeneasca pe fiica lor maritata: " - da, stiam noi, tu mai mult il iubesti pe sotul tau decat pe mine..." Pai e si normal. Asta e mersul vietii, asta e porunca lui Dumnezeu, vine vremea cand omul lasa pe tata si pe mama.
c) Finantele.
Nicio familie nu ar trebui sa se intemeieze daca cei doi nu pot lasa pe tata si pe mama din punct de vedere financiar. Daca noua familie nu poate fi independenta financiar, sa-si vada de scoala, de serviciu. Va veni si timpul casatoriei. Cand vor putea sa-si lase parintii din punct de vedere financiar.
2. Barbatul se va uni cu femeia sa.
Este vorba despre unirea sufleteasca. Ea se realizeaza in principal prin comunicare, prin impartasire, prin explorare permanenta a celuilalt. Nu raman mult asupra acestui subiect pentru ca problema adusa in discutie este alta

3. Barbatul si femeia vor fi un singur trup.
Adica vor avea relatii sexuale. Aici as vrea sa subliniez doar doua principii importante:
a) principiul disponibilitatii. Femeia nu este stapana pe trupul sau, ci barbatul; asemenea nici barbatul nu este stapan pe trupul sau, ci femeia. 1 Corinteni 7:4.
Dupa ce te casatoresti, trupul tau nu-ti mai apartine. Este al sotului tau. de asemenea trupul sotului nu-i mai apartine lui, ci sotiei. Aceasta inseamna ca atunci cand unul dintre soti initiaza o relatie intima, celalalt va raspunde.
Desigur ca sunt multe de zis aici. Despre a fi sensibil, a cauta in primul rand placerea celuilalt si nu a ta, etc.
b) principiul continuitatii. Sa nu va lipsiti unul de altul, decat cu buna invoiala pentru un timp, ca sa va indeletniciti cu postul si cu rugaciunea, si iarasi sa fiti impreuna, ca sa nu va ispiteasca satana, din pricina neinfranarii voastre.
Relatiile intime au loc toata viata. Cu regularitatea aproximativa stabilita de cei doi. Singura exceptie este perioada in care va indeletniciti cu postul si rugaciunea. Perioada stabilita de comun acord.

Aproape toate familiile care ajung la divort au nesocotit unul sau mai multe principii enumerate mai sus. Fie unul dintre soti este prea mamos si, in inima lui, nu si-a lasat parintii. Fie intre cei doi nu mai este intelegere si armonie pentru ca au neglijat comunicarea si nu-si mai acorda atentie unul celuilalt, traind ca doi straini in aceeasi casa. Fie sunt fisuri in relatiile sexuale.


P.S. Sper sa intelegi desigur ca a lasa pe tata si pe mama NU inseamna sa nu-i mai iubesti, sa-i repezi sau sa nu-i mai ingrijesti cand sunt bolnavi. Este pur si simplu o schimbare radicala in viata ta: te casatoresti; nimic nu va mai fi ca inainte. Dupa casatorie le asculti parerea si sfaturile dar deciziile le iei impreuna cu sotul, le arati dragoste dar sotul e pe primul loc in inima ta, etc.

Last edited by Penticostalul Traditional; 28.07.2016 at 14:37:26.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.07.2016, 14:48:02
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Bublishor , majoritatea barbatiilor de pe acest site urmam sau am urmat
urmatoarea invatatura:
https://www.youtube.com/watch?v=zbyZVy_Qgzs

Asa nu :
https://www.youtube.com/watch?v=2X0ejCouKDc

Acum : de obicei fetele care sunt in situatia ta, aleg un barbat cel putin la nivelul lor intelectual sau peste si
un barbat care castiga financiar peste ea ( cel putin de 2x ori) si pe langa astea le si satisface sexual.

Majoritatea cazurile pe care le-am stiut asa s-a intamplat.
Am cunoscut insa un singur caz, exceptie, care se stiu de la 14 ani, si au trait 12 ani in concubinaj dupa care
s-au casatorit, in cele din urma.
Coincidenta sau nu, dragostea lor a durat si dureaza asa de mult intre ei si poate datorita faptului ca tipul de la
18 ani conducea masina facuta cadou de tata, apoi i-a luat alta.Intotdeauna a avut cel putin 2 masini la dispozitie,
tinand cont ca tatal sau /acum el are doua afaceri(adica cu alte cuvinte o situatie financiara mult peste medie, constanta indiferent de crize).
Dar poate totul este doar o coincidenta sau nu.

Last edited by Copacel; 28.07.2016 at 14:58:24.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.07.2016, 14:54:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bublisor Vezi mesajul
Am incercat de n ori sa discut cu ea,sa ii explic ca eu sunt fericita si ar trebui sa se bucure pt fericirea mea,dar mereu imi arunca in fata ca ma cert cu ei care m.au crescut si au facut atatea pt mine pt un baiat,ca e mai important el decat ei...ba chiar am fost pusa in situatia de a alege intre ei si el. E o situatie foarte dificila pt ca nu vreau sa.mi ranesc parintii sau sa ii fac de rusine,dar vreau sa imi dea dreptul la fericire. Poate o sa gresesc in alegerea mea,dar nimeni nu imi garanteaza ce va fi pe viitor si macar sa ma simt eu responsabila de greseala mea ci sa nu traiesc cu regretul ca am facut ce a crezut mama ca e bine.
Corect, daca singurul lucru care il reproseaza baiatului este ca e sarac si nu prea intelectual. Dar poate au si altele si nu vrei sa vorbesti despre ele?

Oricum, de convins n-ai sa-i convingi, singura solutie este sa astepti pana cand poti sa te intretii singura si atunci faci alegerile care le vrei, chiar si fara acordul lor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 28.07.2016 at 14:57:44.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.07.2016, 14:56:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Bublishor , majoritatea barbatiilor de pe acest site urmam sau am urmat
urmatoarea invatatura:
https://www.youtube.com/watch?v=zbyZVy_Qgzs

Asa nu :
https://www.youtube.com/watch?v=2X0ejCouKDc
Ce treaba au chestiile astea cu problema ei?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.07.2016, 15:04:54
Bublisor Bublisor is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2016
Mesaje: 41
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Corect, daca singurul lucru care il reproseaza baiatului este ca e sarac si nu prea intelectual. Dar poate au si altele si nu vrei sa vorbesti despre ele?

Oricum, de convins n-ai sa-i convingi, singura solutie este sa astepti pana cand poti sa te intretii singura si atunci faci alegerile care le vrei, chiar si fara acordul lor.
Ar mai fi niste detalii...el provine dintr.o familie dezorganizata ai lui fiind divortati din cauza tatalui care suferea de patima alcoolului si a geloziei,mama lui si.a refacut viata reusind sa il tina pe le si fratele sau in liceu,apoi nu i.a mai ajutat financiar. Prietenul meu a incercat o facultate la care a renuntat intr timp din cauza faptului ca trebuia sa lucreze sa se intretina si sa plateasca cursurile,la un moment dat nu a mai facut fata. Ai mei ii cunosc parintii si considera ca va avea acelasi comportament ca al tatalui.
Reply With Quote
Răspunde