Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.01.2008, 10:34:44
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

buna ziua.am o nelamurire...e adevarat ca cei care fumeaza nu au voie sa ia Sfintele Taine? Nu e cazul meu,eu nu fumez si nu am fumat vreodata.dar am cunostinte care se impartasesc ,fara sa spuna duhovnicului ca fumeaza. eu stiu ca e mare pacat. ce credeti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.01.2008, 11:03:10
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viviana
buna ziua.am o nelamurire...e adevarat ca cei care fumeaza nu au voie sa ia Sfintele Taine? Nu e cazul meu,eu nu fumez si nu am fumat vreodata.dar am cunostinte care se impartasesc ,fara sa spuna duhovnicului ca fumeaza. eu stiu ca e mare pacat. ce credeti?
Cafeaua e mult mai mare pacat decat fumatul, ca acolo unde intra cafeaua nu mai traieshte suflet in om. Iar la Dumnezeu, cand te impartasheshti, nimic nu ai voie sa consumi, nici mancare, nici apa, nici snacksuri, nici fructe, ci doar ce primeshti de la Hristos.... asha ca nu-tzi bate capul cu fumatorii, ca la cate mirosuri inhalam....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.01.2008, 11:41:55
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

ce sa zic...e pacat...trebuie sa zici....orice pacat...iar fumatorii miros....eu evit sa am prietena o fumatoare...miros...nu imi plac, dar asta e....sunt si ei...si sa ii lasam in pace......isi duc greul inainte...;)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.01.2008, 13:01:05
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

roaga-ti cunostintele sa fie atente la rugaciunile pe care le citeste preotul inainte de spovedanie; vor afla ca pacatele marturisite iertate vor fi, iar cele nemarturisite inzecite (sau insutite, nu mai stiu sigur) vor fi... intreaba-le daca le-ar conveni sa-si vada in balanta pacatele de 10 ori mai grele decat sunt.

desi nu vad care-i problema... sunt atatia oameni care fumeaza...
cunostintele respective se duc sa-i faca impresie buna parintelui sau ca sa se indrepte pe ele? :dontgetit:
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.01.2008, 13:04:07
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit


Cafeaua e mult mai mare pacat decat fumatul, ca acolo unde intra cafeaua nu mai traieshte suflet in om. Iar la Dumnezeu, cand te impartasheshti, nimic nu ai voie sa consumi, nici mancare, nici apa, nici snacksuri, nici fructe, ci doar ce primeshti de la Hristos.... asha ca nu-tzi bate capul cu fumatorii, ca la cate mirosuri inhalam....

-------------buna ,referitor la cafea, eu cred ca nu e pacat,mai ales ca am citi Danion Vasile,si chiar spunea ca a bea cafea nu e pacat...dar fumatorii miros...parerea mea...si sunt bani dati aiurea.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.01.2008, 13:14:33
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viviana
buna ziua.am o nelamurire...e adevarat ca cei care fumeaza nu au voie sa ia Sfintele Taine? Nu e cazul meu,eu nu fumez si nu am fumat vreodata.dar am cunostinte care se impartasesc ,fara sa spuna duhovnicului ca fumeaza. eu stiu ca e mare pacat. ce credeti?
Eu ma intreb daca preotii care fumeaza fac pacat???:hmmm:
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.01.2008, 15:05:43
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford
Eu ma intreb daca preotii care fumeaza fac pacat???:hmmm:
de ce nu? crezi ca preotul e infailibil?

tutunul este tamaia diavolului. cunosc persoane carora li s-a interzis sa mai sarute icoanele pana se lasa de fumat.. tocmai pt ca au gura spurcata.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.01.2008, 15:28:56
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viviana
Cafeaua e mult mai mare pacat decat fumatul, ca acolo unde intra cafeaua nu mai traieshte suflet in om. Iar la Dumnezeu, cand te impartasheshti, nimic nu ai voie sa consumi, nici mancare, nici apa, nici snacksuri, nici fructe, ci doar ce primeshti de la Hristos.... asha ca nu-tzi bate capul cu fumatorii, ca la cate mirosuri inhalam....

-------------buna ,referitor la cafea, eu cred ca nu e pacat,mai ales ca am citi Danion Vasile,si chiar spunea ca a bea cafea nu e pacat...dar fumatorii miros...parerea mea...si sunt bani dati aiurea.
sa vezi cand incepe sa lucreze cafeaua in locul sufletului tau.... ce zice Danion Vasile ca nu e pacat? eu sunt convins ca e, shi inca cel mai mare dintre toate drogomaniile.... ia uite cum e forma capului sfantului Ioan Gura de aur... vei vedea ca are forma unei boabe de cafea... in sensul ca e cea mai nociva beutura.... mult mai mare decat tutunul, ca de tutun shtii shi simtzi ca miroshi specific, dar cafeaua ucide lent sufletul. Dupa parerea mea este cel mai ticalos shi perfid drog. Cine se lasa de cafea pentru Hristos, e mai mare decat ala care se lasa de tzigara pentru iubirea lui Hristos shi nu de ochii lumii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.01.2008, 16:49:26
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

shi inca o chestie, foarte mult ne credem noi vrednici prin tzinerea la distantza a unor pacate, aceasta este o iluzie ca nu suntem pacatoshi, ca defapt tu tzii cu dintzii sa te consideri vrednic, o pseudostare de vrednicie, ca defapt noi suntem cam ca un mushuroi de pacate care coclesc in noi shi facem permanent pacate, mai mari sau mai mici, iar noi in starea asta de multipacate multistrat in care suntem statornicitzi trebuie sa gasim starea de pocaintza pana acolo incat sa ne curetze Dumnezeu dar noi ce facem, noi tzinem cu dintzii ca sa demonstram ca suntem fara de pacat, capatand o incordare shi o demonstratzie shi o sensibilitate crud orgolioasa de tip mimoza pudica referitor la vina shi pacate, pentru ca nu vrem sa numaram, shi sa ne scriem mare cat boul pe tabla, cate pacate shi cat de multe shi mari sunt doar acele pe care le facem in timpul liturghiei, dar atunci acelea pe care le facem in drum de la biserica acasa, sau acasa, sau a doua zi cand am uitat totul pana la Duminica urmatoare.... poi da ca aia e cercetare cand realizezi cate pacate faci doar cand te indreptzi de la locul tau din biserica, pana la evanghelie pe care o sarutzi shi inapoi la locul tau, shi atunci deabea realizezi cum sta treaba cu vrednicia nepacatuirii... deci sa fim serioshi, ca noi pacatuim cu o frecventza de 100pacate/secund in diferite straturi de patimi, 5-6 straturi daca nu mai multe.... deci sa fim serioshi ???:(
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.01.2008, 16:56:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viviana
buna ziua.am o nelamurire...e adevarat ca cei care fumeaza nu au voie sa ia Sfintele Taine? Nu e cazul meu,eu nu fumez si nu am fumat vreodata.dar am cunostinte care se impartasesc ,fara sa spuna duhovnicului ca fumeaza. eu stiu ca e mare pacat. ce credeti?
Da! Mare pacat si l-am simtit pe pielea mea 35 de ani ! ! ! . Ultima data am fost oprit de la impartasit si datorita rugciunilor si Duhovnicului meu, AM REUSIT . Am pus capat acestei nenorociri si multumesc din suflet BUNULUI DUMNEZEU ca m-a ajutat sa scap de aceasta patima urata si inrobitoare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum s-o scap pe fiica mea de fumat luminita40 Intrebari utilizatori 19 16.12.2011 17:13:25
rugaciuni pentru lasatul de fumat cristian sergiu Rugaciuni 6 06.07.2011 15:54:23
Ajutor pentru a ma lasa de fumat bluekobra28 Generalitati 38 15.11.2010 09:57:27
Ajutor pentru a ma lasa de fumat bluekobra28 Generalitati 33 16.06.2010 13:33:02
HELP! Incerc sa ma las de fumat dar nu imi iese. demirel137 Generalitati 32 15.04.2010 14:02:56