Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 25.02.2011, 20:14:38
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Poate pentru ca parintii sunt mai ocupati, fiind la job mai multe ore si apoi unii tind sa fie prea obositi ca sa se mai ocupe de ei...Sunt si parinti indiferenti, dar acestia nu-si merita apelativul de parinte....Apoi copii se racesc deoarece sunt extrem de voluntari....Iar unii nu accepta ca parintele sa le fie si prieten.....
Reply With Quote
  #32  
Vechi 25.02.2011, 20:19:10
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Eu sunt cam rece din cauza tonului autoritar al mamei.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 25.02.2011, 21:05:05
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Poate pentru ca parintii sunt mai ocupati, fiind la job mai multe ore si apoi unii tind sa fie prea obositi ca sa se mai ocupe de ei...Sunt si parinti indiferenti, dar acestia nu-si merita apelativul de parinte....Apoi copii se racesc deoarece sunt extrem de voluntari....Iar unii nu accepta ca parintele sa le fie si prieten.....
Fenomenul"prapastia dintre generatii", de aici rezulta neintelegerile, punctele de vedere diferite, iar apoi distantarea...
Asa ca un parinte prieten,...mai greu.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 25.02.2011, 21:10:17
Navydul Navydul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2011
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Eu sunt cam rece din cauza tonului autoritar al mamei.
Pacat mama-i mama, nu femeie. Vei duce candva lipsa tonului autoritar al mamei, autoritara sau nu, tot ea te-a sarutat cand erai mica in bratele ei si tot ea a fugit inspaimantata la doctori la primul semnal de boala pe care-l dadeai.

Nu fi rece pentru ca vei deveni calda, cand ea va fi rece, daca ma intelegi ce vreau sa-ti spun.
Fii calda si va fi calda cu tine. Copii nu se umilesc in fata parintilor orice gesturi ar face...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 25.02.2011, 21:22:09
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
[COLOR=darkred]Departarea parintilor de copii [/COLOR]a dus la racirea copiilor fata de parinti. Cum sa simti caldura dragostei fata de un om care te'a tratat rece? Prin randuiala lui Dumnezeu se poate, insa in cele mai multe cazuri aceasta nu se intampla.

[COLOR=darkred]Faptul ca femeia a ajuns sa munceasca 8ore[/COLOR] sau mai mult pe zi a dus la o denaturare foarte ingrijoratoare a familiei. Plus ca societatea actuala uraste copiii, care unesc si zidesc familia, cat si batranii, care trag frana celor care se avanta prea mult in cele ale lumii si ale grijilor neincetate.

[COLOR=black]Societatea si diavolul sunt anti-familie.[/COLOR]
Si eu cred ca in special parintii sunt vinovati de indepartarea sufleteesca a copiilor fata de ei.
Cutremurator e faptul ca societatea actuala uraste copiii si batranii. Cum i-ar putea iubi, cand inotam in sangele copiilor avortati, dupa cum remarca Parintele Nicolae Tanase? Traim intr-o societate in care copiii sunt ucisi fara mila, iar batranii sunt goniti la azil.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cat de departe merge datoria fata de parinti? arthur_clennam Morala Crestina 35 20.01.2013 17:07:41
BOR fata in fata cu ecumenism&globalizare sofiaiuga Biserica Ortodoxa Romana 21 30.10.2012 23:32:47
Dragostea fata de parinti papyllon Intrebari utilizatori 0 10.06.2011 14:06:27
Parintii fara copiii se numesc ... pacatosi ... oare asa o fi? refuz sa cred paulici Botezul 57 26.02.2011 00:10:06