Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.12.2009, 14:17:20
Snyk13
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
http://www.reddit.com/r/IAmA/search?...sort=hot&t=all
Sincer ai fost vreodata pe un forum ateu sa cauti? plus ca nu ma roade nimic, sunt ateu de ani buni si perfect convins, sunt mult mai linistit si deschis si prietenos cu oamenii decat oricine altcineva de varsta mea, multa lume reactioneaza ciudat cand vad cat de deschis sunt.



Nume nu spun ca na e internetul, ani am 23.



Ateismul din principiu nu are nici o cladire sau organizatie care sa-i faca atei sau sa impuna sa devina cineva ateu, pur si simplu m-am interesat de religie si cu atat mai mult am aflat cu atat mai putin am crezut in crestinism si religie in general. Deasemena in afara de admirat un edificiu istoric n-am ce cauta la o manastire plus ca perceptia unui enorias fata de religie si perceptia clerului sunt 2 lucruri foarte diferite.
ce mult semeni cu mine....Cand te aud ma vad pe mine in urma cu cativa ani...O SA FIE BINE SI CU TINE!!!!
  #22  
Vechi 30.12.2009, 14:25:56
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sa fie sanatosi, sa se bucure de ce le-a dat Domnul! Noi nu suntem invidiosi pe nimeni. pentru pacatele noastre suntem saraci si needucati si violenti... daca am fi crestini adevarati, ar fi mai bine.
Asta-i o atitudine rea, ce pacate am facut? mai bine incercam sa ne schimbam sa fim mai muncitori si mai putin smecheri si atunci o sa traim si noi mai bine, cred una din cele mai nocive mentalitati care a afectat tara asta de cine stie cand e" Eee daca asa a lasat Dumnezeau", aceasta atitutidine ii face pe toti sa fie lenesi si invinsi din start. Daca esti sarac atunci fa ceva sa fii mai instarit, daca esti needucat educate etc nu sta sa-ti lameantezi viata ca nush ce mos in cer asa a vrut si ce rost are sa te opui.

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
corect spus, acolo unde domneste materialismul, domneste si religia din spatele lui
Desi sunt deacord ca materialismul excesiv e rau, sa ne amintim de ani '80 si ce "bine" era atunci ca nu eram materialisti, si pot sa-ti spun chair acum ca te-ai supara tare mult daca brusc te-ai trezi fara lucruri considerate materialiste la vremea lor gen carti ,gaz , electrictate, masina, televizor, calculator, internet si multe alte chestii care definesc viata din ziua de azi.

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Dar ce rau ti-am facut noi? Cu ce te-am deranjat de ne vrei exterminati? Dar noi, ca persoane, nu spune de cine stie ce exemple negative de oi negre...
Trebuia sa mentionez in mod pasnic, uitate la tarile atee, nimeni na omorat pe nimeni ca sa ajunga sa fie asa putini oameni credinciosi ci pur si simplu o educatie solida si generatiile noi mai iluminate inlocuind pe cea veche. Voi ca persoane sunteti crestinii moderati, dar problema e ca sustineti liderii care nu sutn moderati, plus ca probabil esti impotriva avortului, si legalizarea prostitutiei si a drogurilor usoare care are face asa de mult bine si tara si peste tot in lume.

In germania Hitlerista nu toti germanii erau rai (evident), dar sustineau un regim care a facut ce-a facut si acel regim a avut destui fanatici si eventual a si indoctrinat destui fanatici ca sa faca raul ce l-au facut.
  #23  
Vechi 30.12.2009, 14:26:27
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Uite un fapt divers Stiati ca tarile cu cea mai mare rata de ateism sunt cele mai prospere, cele mai generoase, cele mai putin in razboaie, cele cu cea mai mica rata de criminalitate si saracie, cele mai fericite etc?
Pentru un ateu, care ar trebui sa fie mai rational si logic in gandirea lumeasca, esti deosebit de prostut si ignorant. Te-ai gandit vreodata ca tarile cele mai prospere au determinat pe oameni sa fie ateisti, doar pentru ca oamenii care o duc bine, bogatii, nu mai au de ce sa se gandeasca la Dumnezeu? Care versiune ti se pare mai logica? Oameni ateisti (care nu au mustrari de constiinta in a fura, injura, bea, bate etc) au contribuit la prosperitatea tarii, sau prosperitatea tarii a contribuit in a face pe oameni comozi si ateisti? Uite-te si la statisticile de acum 100 de ani in aceleasi tari, rogu-te, si vino si posteaza rezultatele pe forum, ca sa vedem toti. Eu nu m-am uitat, dar stiu care sunt.

Uite, am eu o intrebare. Esti ateist cum spui tu, si inca unul sarcastic, ironic, etc. Ce cauti pe un forum crestin?

edit: de ce legi atat de strans religia cu razboaiele si prosperitatea tarilor? Nu crezi ca esti cam absolut? Vrei sa gandesti logic? La baza multor lucruri este lacomia de bani, pe care cred ca orice religie o condamna. Lacomia de bani a starnit cele mai multe razboaie si etc, si chiar a contribuit la prosperitatea unor tari. Religia era acolo, si probabil ea a legitimat ("in numele Domnului") multe razboaie, si soldatii nazisti aveau scris pe casti "Dumnezeu e cu noi" si etc, dar asta nu inseamna ca totul a inceput din vina religiei; ea a fost doar acolo, ca contex, ca mediu, in desfasurarea razboaielor, nu ca o cauza propriu-zisa. Esti departe de a analiza logic o situatie si in a intelege ca religia nu e ceva rau, nu starneste raul, ci e folosita la echilibrarea sufletului, si sa cataloghezi o religie ca fiind rea pt ca unii oameni rai s-au echilibrat sufleteste pt relele lor, asta e o prostie.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 30.12.2009 at 14:33:41.
  #24  
Vechi 30.12.2009, 14:29:49
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Daca ai vedea mai profund ai intelege cat rau face pacatul. Istoria a demonstrat. Nu trebuie sa privesti la realitatea imediata, chiar daca e asa de apetisanta incat iti vine sa o numesti corecta, ci la efectele pe termen lung.

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
sunt ateu de ani buni si perfect convins, .
ani buni? La 23 de ani abia ai iesit din criza adolescentei, iar adolescentii fac o multime de lucruri teribile pentru a se simti acceptati, si nu neaparat lucruri corecte. Am fost si noi pe acolo, te intelegem...

Oricum , cred ca vrei sa spui ca esti foarte religios. Ateismul este si el o religie in sine. Este religia care Il neaga pe Dumnezeu si tu esti un adept foarte fidel. Dar prin insusi faptul ca Il respingi demonstrezi ca exista. Nu poti respinge ceva ce nu exista.
  #25  
Vechi 30.12.2009, 14:35:49
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

sunt destule dovezi ca,din momentul fecundarii,fatul e o FIINTA,deci avortul e crima.Oamenii de stiinta au dmeonstrat asta.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #26  
Vechi 30.12.2009, 14:35:54
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Pentru un ateu, care ar trebui sa fie mai rational si logic in gandirea lumeasca, esti deosebit de prostut si ignorant. Te-ai gandit vreodata ca tarile cele mai prospere au determinat pe oameni sa fie ateisti, doar pentru ca oamenii care o duc bine, bogatii, nu mai au de ce sa se gandeasca la Dumnezeu? Care versiune ti se pare mai logica? Oameni ateisti (care nu au mustrari de constiinta in a fura, injura, bea, bate etc) au contribuit la prosperitatea tarii, sau prosperitatea tarii a contribuit in a face pe oameni comozi si ateisti? Uite-te si la statisticile de acum 100 de ani in aceleasi tari, rogu-te, si vino si posteaza rezultatele pe forum, ca sa vedem toti. Eu nu m-am uitat, dar stiu care sunt.

Uite, am eu o intrebare. Esti ateist cum spui tu, si inca unul sarcastic, ironic, etc. Ce cauti pe un forum crestin?
America e tara cea mai prospera din lumea si tara occedentala cea mai religioasa, are deasemean toate aspectele negativa ale tarilor relgioase in afara te prosperitate, desi la ei bogatia e impartita disproportional cu mult prea multi saraci o clasa mijlocie si niste oameni mult prea bogati. Educatia face pe om ateu nu altceva. Eu sunt probabil mai sfant ca papa numai ca nu sunt crestin lol, si din toate experienta mea oamenii crestini tind sa fie mult mai porcosi si rai decat ateii. Uite o alta statistica in sua 20% din populatie est atee, dar in inchisori sunt doar 0.25% atei, ce spune asta despre comportamentul ateilor, eu am moralitate(sau mai bine spus etica) si nu vine de la religie as putea scrie pagini cat de gresita este gandirea asta cum ca crestinii sunt mai morali si atei rai dar mai bine cauta pe net.
  #27  
Vechi 30.12.2009, 14:42:13
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pai bine daca zici ca ai o etica atunci de ce te numesti ateul cel rau si nu iti zici ateul cel bun?
  #28  
Vechi 30.12.2009, 14:43:37
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

eu va propun din tot sufletul sa oprim aceasta discutie. iar revenim la aceasi lectie pe care tot n-am invatat-o. dam margaritarele noastre porcilor! nu interpretati ca prin asta il fac porc pe ateulcelrau, iar noi suntem automat margaritarele. e vorba de atitudini. daca el e deja extrem de convins de ateismul lui, e clar ca nu isi va pune niciodata problema ca se poate insela, cu atat mai mult in urma unor divagatii interminabile pe un forum. dincolo de mandria de a posta raspunsuri cat mai logice si convingatoare, sa ne smerim macat putin, gandindu-ne cum il putem ajuta pe acest frate? si vom vedea ca numai prin post si rugaciune putem alunga demonul care propaga aceasta credinta printre oameni (asa cum ne spune evanghelia). ateii se incred atat de mult in gandirea rationala, ca unic mod de existenta, incat nu prin argumente rationale, care "suna bine" vor fi convinsi ci prin nemasurata si tainica mila a lui Dumnezeu, pe care nici o ratiune omeneasca nu o poate explica. Va rog inca o data sa ne oprim!! si mai multa rugaciune! Doamne ajuta!
  #29  
Vechi 30.12.2009, 14:44:56
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Daca ai vedea mai profund ai intelege cat rau face pacatul. Istoria a demonstrat. Nu trebuie sa privesti la realitatea imediata, chiar daca e asa de apetisanta incat iti vine sa o numesti corecta, ci la efectele pe termen lung.



ani buni? La 23 de ani abia ai iesit din criza adolescentei, iar adolescentii fac o multime de lucruri teribile pentru a se simti acceptati, si nu neaparat lucruri corecte. Am fost si noi pe acolo, te intelegem...

Oricum , cred ca vrei sa spui ca esti foarte religios. Ateismul este si el o religie in sine. Este religia care Il neaga pe Dumnezeu si tu esti un adept foarte fidel. Dar prin insusi faptul ca Il respingi demonstrezi ca exista. Nu poti respinge ceva ce nu exista.
Nu te supara dar logica ta e dezastroasa(tipica tuturor crestinilor din pacate), ateismul nu este o religie punct, un sclav eliberat nu mai este sclav punct, doar pentru ca tu nu-ti poti imagina o viata libera nu inseamna ca ea nu exista, daor pentru ca tu nu-ti poti imagina a nu avea un stapan nu inseamna ca alti trebuie sa aiba si ei stapan.

Desemean daca ateismul e o religie cum spui tu deci sa inteleg ca si tu esti adepta a altor mii de religii? Cum ar fi religiile care-l neaga pe Alah, Budha, Shiva, Tao, etc? Sau uite tu de ce nu crezi in elefantul zburator? Cum de zici ca nu exista?

Oricum , cred ca vrei sa spui ca esti foarte religios. Ateismul este si el o religie in sine. Este religia care Il neaga pe Elefantul Zburator si tu esti un adept foarte fidel. Dar prin insusi faptul ca Il respingi demonstrezi ca exista. Nu poti respinge ceva ce nu exista.

Sper ca nu mai trebuie explciatii.
  #30  
Vechi 30.12.2009, 14:49:11
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

e ok, si tu ai un vocabular de ateu tip. :). Ma bucur ca al meu e crestinesc. Consideri crestinii robiti... deci nu prea stii ce inseamna crestinism.

Daca esti un om liber, de ce nu poti face ce vrei tu? hmmmm? Ia fa o lista cu ce ai vrea sa faci si nu poti, apoi spune-mi cat esti de liber.

eu nu cred ca exista elefantul zburator, dar nu il resping; nu am pe cine. Tu il respingi pe Dumnezeu desi nu trebuie sa fii prea inteligent sa vezi ca exista.

Last edited by Doriana; 30.12.2009 at 14:52:34.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58