Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.01.2010, 23:08:43
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Fani si Noesisaa - da, am aflat de aici din forum de existenta acestei rugaciuni, dar nu stiam ca se numeste epicleza. Acum pusa aici, ma bucur ca exista, pentru ca este si f.frumoasa.
1.Sunt termeni bisericesti care nu-mi sunt cunoscuti
2. Da, Liturghia o stiu si eu. Dar eu cant la strana si nu stiu ce se intampla in altar. De auzit nu se aude, noi ne concentram pe cantat...
E bine ca mai aflu de aici.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.01.2010, 00:39:35
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Exista textul desfasurat al Liturghiei inclusiv pe net, cu rugaciunile ce se spun in taina in Altar, dar recunosc ca nu le-am citit pentru ca mi s-a parut ca "nu mi se cuvine" mie sa le citesc, poate e o situatie in care ignoranta mea e un pacat.
Ecteniile pentru adormiti si slujba de pomenire la sfarsit - din punctul meu de vedere, mai bine mai mult decat mai putin :)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.01.2010, 02:22:08
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
asta este o arma cu 2 taisuri.

recent, printr-un concurs de imprejurari mi s-a cerut sa ajut la strana si urmarind dupa carte, am avut ocazia sa vad peste cate rugaciuni se "sare" de dragul economiei de timp.

Totusi, peste Epicleza nu cred ca se va "sari" vreodata.
concurs de imprejurari?? cum vine Mirela, si Felicitari ca ai ajuns la stana tine-o asa cam vro 15 ani ca mine sau si mai multi sa-ti ajute Domnul.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.01.2010, 02:54:09
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
concurs de imprejurari?? cum vine Mirela, si Felicitari ca ai ajuns la stana tine-o asa cam vro 15 ani ca mine sau si mai multi sa-ti ajute Domnul.
Mirela, nu pot sa spun ca este chair asa, dar daca spui ca ai urmarit dupa carte, probabil ai urmarit dupa Liturghier unde sunt si rugaciunile pe care le spune doar preotul in soapta/gand, nu si credinciosii care in timpul acela canta altceva, de asta ti s-a parut ca se sar multe rugaciuni.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.01.2010, 04:37:43
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
concurs de imprejurari?? cum vine Mirela, si Felicitari ca ai ajuns la stana tine-o asa cam vro 15 ani ca mine sau si mai multi sa-ti ajute Domnul.
pai n-au venit barbatii care erau insarcinati cu strana, in mod normal.

dar eu nu cred ca o sa raman acolo, ca n-am scoala ptr asa ceva.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.01.2010, 04:39:19
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Mirela, nu pot sa spun ca este chair asa, dar daca spui ca ai urmarit dupa carte, probabil ai urmarit dupa Liturghier unde sunt si rugaciunile pe care le spune doar preotul in soapta/gand, nu si credinciosii care in timpul acela canta altceva, de asta ti s-a parut ca se sar multe rugaciuni.
stiu la ce te referi, dar nu era cazul in ceea ce am spus eu.

pur si simplu preotul a sarit peste niste rugaciuni care ar fi trebuit sa le zica tare (nu in soapta).
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.01.2010, 09:58:37
cmihai cmihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.08.2008
Locație: Romania, Banat, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
Exista textul desfasurat al Liturghiei inclusiv pe net, cu rugaciunile ce se spun in taina in Altar, dar recunosc ca nu le-am citit pentru ca mi s-a parut ca "nu mi se cuvine" mie sa le citesc, poate e o situatie in care ignoranta mea e un pacat.
Nu e nici un pacat in a citi si a cunoaste in detaliu Liturghia ortodoxa, dimpotriva e chiar extraordinar sa cunoastem fiecare parte a ei si rugaciunile pe care preotul le citeste in taina in altar (cu cat cunoastem mai mult ne dam seama la ce TAINA participam si cat de binecuvantati suntem ca putem participa la ea).
Presupun ca si la bisericile la care mergeti se ingenuncheaza in diferite momente ale slujbei, iar unul dintre cele mai solemne momente in care TOTI trebuie sa ingenunchem este epicleza adica rugaciunea rostita de preot prin care se invoca Sfantul Duh pentru a preface painea si vinul in trupul si sangele Domnului.
A citi si a sti exact ce se intampla la Liturghie este o indatorire a fiecarui crestin ortodox.
Mi se pare absurd sa mergem la biserica la si sa nu avem habar ce se intampla si de ce facem unele gesturi (ne face cruce, ingenunchiem, ne plecam capetele etc) nici macar de ce ingenunchem la iesirea cu sfintele daruri, la citirea evangheliei si mai ales la epicleza.
In acest sens va recomand tuturor o carte despre Sf. Liturghie pe care am cumparat-o anul acesta si care este extraordinar de clara in explicatii si scrisa intr-un limbaj accesibil tuturor a IPS Bartolomeu Anania - Cartea deschisa a imparatiei - o gasiti pe la librarii si pe net la link-ul :

http://www.librarie.net/carti/50252/...ntru-preoti-si

Success si cititi despre sfanta Liturghie ca merita!
__________________
Putem pierde orice, afara de suflet, caci daca sufletul ne ramane inca n-am pierdut nimic !!!
Toate se pot reface, se pot dobandi la loc, afara de suflet !!!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.01.2010, 10:01:11
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mirela nu-i bine ca s-a intamplat asta, insa mai rau ar fi daca ar deveni un obicei. Exista si un topic cu ceasul in biserica. Nu-i nimic mai nepotrivit decat a te grabi acolo unde timpul se umple de vesnicie.

Nu exista nicio preocupare in directia de a scoate epicleza din cult. Fara ea, am ramane doar noi cu noi, nu si cu Dumnezeu.

Pentru cei ce nu stiu – epicleza este rugaciunea de chemare sau invocare a Sfantului Duh asupra darurilor de paine si vin, pentru a fi transformate in Trupul si Sangele Domnului Hristos.

In Liturghia Sfantului Ioan Gura de Aur, ea incepe de la cuvintele: "Inca aducem Tie aceasta slujba duhovniceasca (cuvantatoare)...", si se incheie prin cuvintele: "prefacandu-le cu Duhul Tau cel Sfant". Are forma unei rugaciuni adresate lui Dumnezeu-Tatal, ca El sa-L trimita pe Sfantul Duh, prin puterea Caruia darurile noastre sa se prefaca in Sfantul Trup si Sange al Domnului.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.01.2010, 21:31:31
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit obiceiurile proaste

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Mirela nu-i bine ca s-a intamplat asta, insa mai rau ar fi daca ar deveni un obicei.
nu vreau sa ma pronunt definitiv, dar cred ca e deja un obicei.
oricum parca mai zicea un coleg aici, ca numai la manastiri se mai fac slujbele complete, si ar dura vreo 6 ore.

Citat:
În prealabil postat de costel
Exista si un topic cu ceasul in biserica. Nu-i nimic mai nepotrivit decat a te grabi acolo unde timpul se umple de vesnicie.
da, imi aduc aminte de topicul acela cu ceasul. mi-am spus si eu opinia acolo, si chiar am cumparat un ceas la vremea aceea, ptr biserica. dar nu era menit sa stea in altar ca sa stea preotii cu ochii pe el, ci afara in prispa bisericii, sa ne aduca aminte tuturor, ca iar am intarziat la slujba !

Pana la urma a ajuns in holul de la intrare, adica pe-acolo pe unde ma gandeam eu.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.02.2010, 07:47:37
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

La noi parintele sare peste multe rugaciuni a devenit obicei pentruca crediciosii se plictisesc si se grabesc sa manance coliva sau sa plece acasa ca au alte treburi,si atunci parintele ce sa faca ?asa cred si eu ca slujbele complete sint doar la manastiri.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea religiei din scoli bogdani Sectiune dedicata profesorilor de religie 1172 16.09.2011 16:35:30
Scoaterea omului inaintea animalului Man Teo Generalitati 12 25.07.2011 14:53:39
Propuneti scoaterea filoZofiei gata cu joaca Sectiune dedicata profesorilor de religie 38 09.01.2011 23:09:28