Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.05.2010, 21:25:45
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ei da...

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Asta este credinta mea !
ateii au si ei credinta?
ups...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.05.2010, 22:24:21
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
ADaca, din vointa... nu stiu cui... manastirile noi apar ca ciupercile dupa ploaie, fara a avea venituri si recurg la te miri ce colecte publice, nu stiu ce sa zic.
Banii dati calugarilor se considera fapte de milostenie? Da! Atunci ei ne fac noua, mirenilor, o mare favoare, ca ies pe poarta manastirii si primesc de la noi banutii. Dar noi ce primim in schimb? Primim uleiul din candela fecioarelor intelepte, care ne asigura raiul.
Sa nu ne uitam doar ca dam; sa vedem si ce primim in schimb.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.05.2010, 09:18:25
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrurar Vezi mesajul

ateii au si ei credinta?
ups...
Multumesc, Petru !
Ai o atitudine din care eu pot invata cum sa dobandesc credinta...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.05.2010, 10:36:22
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Recuperarea copiilor strazii, drogati, aurolaci, copii ai canalelor, fugiti de acasa, samd, prin construirea de dormitoare si centre de recreatie in munti in natura unde monahii ii pot lua si duce in drumetii la locuri sfinte prin Drumurile crucii. (...) Acestea sunt ACTE si ACTIUNI NORMALE ale sfintilor lui Dumnezeu.
Nu mi'l pot inchipui pe Sfantul Antonie cel Mare, ori pe Sfantul Simeon Stalpnicul mergand in excursii cu cei defavorizati.
De asemenea, nici astazi, nu gandesc sa fie normal ca monahii (barbati fara sotii si copii) sa mearga cu femeile si cu copiii defavorizati in excursii, ori sa aiba grija de te miri ce centre de recuperare. Aceasta este treaba crestinilor din lume.

Sa nu amestecam lucrurile. Mirenii au drept datorie tot ceea ce ai enumerat tu, iar nu calugarii ortodocsi.
Monahismul si mirenismul au aceeasi cale a nevointei cunoasterii lui Dumnezeu si a despatimirii, insa mici detalii difera.
A amesteca lucrurile este totuna cu a denatura adevarata vietuire monahala.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.05.2010, 10:39:58
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Banii dati calugarilor se considera fapte de milostenie? Da! Atunci ei ne fac noua, mirenilor, o mare favoare, ca ies pe poarta manastirii si primesc de la noi banutii. Dar noi ce primim in schimb? Primim uleiul din candela fecioarelor intelepte, care ne asigura raiul. Sa nu ne uitam doar ca dam; sa vedem si ce primim in schimb.
Nu prea ai inteles cum stau lucrurile cu acele cuvinte ale mele, ori eu nu le'am rostit prea clar.
Manastiri sunt nenumarate, slava Domnului. Nu mai avem nevoie de alte manastiri noi.
Iar aparitia de noi manastiri duce la acele lucruri mentionate intr'un alt mesaj, mai inainte postat.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.05.2010, 11:05:20
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit doamna ory

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Ok !, Windorin, sunt de-acord cu tine, dar, imi poti mie spune de ce au fost trimisi atati calugari in lumea larga sa stranga bani ?, nu o zi, nu doua, ci ani , zeci de ani de zile in care multe lucruri s-au schimbat prin aceasta atitudine.
Deci, pentru a ajuta semenii, nu se cade sa mearga calugarii in lume, dar pentru a strange bani, au stat 90 la suta din timpul lor prin lume.
Nu-ti pot spune in cuvinte ce haos s-a creat prin aceasta situatie, care, noroc ca a fost oprita de guvern, altfel nu stiu unde ar fi dus.
A creat dependenta de a sta mai mult prin lume sub pretextul strangerii de fonduri, a schimbat mult viziunea despre viata si calugarie, despre statutul financiar al vietii, a celor care au fost astfel sacrificati. Cunosc sute de calugari in astfel de situatii, iar conducatorii lor nu si-au asumat nimic, nu s-au intrebat nimic, ci doar s-au bucurat ca se aduna bani frumosi la visterie, sau i-au judecat pe cei care nu au facut fata demersului lor pervers.
Pacat ! Mare pacat ca aducem cuvinte pompoase numai cand ne convine, dar nu ne asumam nimic si nu lasam adevarul sa fie analizat si vindecat. Dumnezeu cunoaste adevarul fiecarui firicel de fapta, de simtire si de cuget al oamenilor si lucrurilor din jur.
Asta este credinta mea !
eu de exemplu cunosc o alta fata a lucrurilor eu stiu ca staretii sf.manastiri au facut repetate apeluri sa nu mai dea populatia bani in numele diferitelor manastiri datorita faptului ca f.multi neaveniti cu [barba]inbracati calugareste stringeau danii pt sf.manastirea x sau y si de fapt ei erau niste excroci care deabea poate cunosteau acele manastiri. sa va povestesc ce s-a intimplat undeva in Ardeal: apare un calugar si aduna bani pt.o manastire umbla el prin localitate batind strazile casa cu casa cu o figura pioasa cu care a inselat pe multi pe mine nu, le cunosc bine comportamentul anumite saluturi mai speciale pe care calugarica" nu le stia la-m poftit afara frumos dindu-i nimic i-am spus ca nu prea le are cu calugaria dar asta nu e problema mea [ci a altora care sunt platiti din bani nostri]a doua zi aud senzationala stire caci falsul calugar plictisit de atita umblat sau datorita faptului ca vaduva la care a intrat era micuta si frumusica a zis:hai sa punem de un viol,bine-n-teles ca dupa nereusita lui politia a fost anuntata si excrocul violator prins.dar citi de multi scapa?
la fel calugarite care aduna bani pe urma schimba hainele iau mini si deplasarea pina acasa o fac la traseu ca sa nu piarda nici un venitACESTIA SUNT FALSII CALUGARI ATENTIE MARE!!!EI NU AU NIMIC CU VIATA MONAHALA.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.05.2010, 21:17:38
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Multumesc, Petru !
Ai o atitudine din care eu pot invata cum sa dobandesc credinta...

credinta nu o dobindesti stind pe forum.
si iuda a stat linga Mintuitorul 3 ani si a ajuns unde a ajuns...


data viitoare va mirosi deja a vulpe...
pina atunci, somn de voie.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.05.2010, 22:20:02
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu mi'l pot inchipui pe Sfantul Antonie cel Mare, ori pe Sfantul Simeon Stalpnicul mergand in excursii cu cei defavorizati.
De asemenea, nici astazi, nu gandesc sa fie normal ca monahii (barbati fara sotii si copii) sa mearga cu femeile si cu copiii defavorizati in excursii, ori sa aiba grija de te miri ce centre de recuperare. .
Da, inteleg Dorin, dar asta este strict parerea ta si poate a multor monahi care dupa parerea mea nu inteleg prea bine acest aspect esential a ortodoxiei.

Savatie Bastovoi are o carticica fff buna numita "Nebunul" unde este tratata aceasta latura de baza a sfinteniei:
PETRECEREA UNUI SFINT CU ACEI OAMENI DEFAVORIZATI...si mersul ( nu numai cu femeile dar cu o prostituata in "drumetii")..si este bazata pe o istorisire adevarata.

Par Savatie a prins foarte bine esenta Ortodoxa, o simte si o traieste.

Un adevarat scriitor-ortodox poate sa se puna in pielea personajelor si sa reproduca foarte bine trairile lor.


Deasemenea ceea ce spui tu, legat de 'ocrotirea' calugarului de interactiuni cu femei , departe de cei defavorizati, ca sa nu-l SMINTEASCA(Doamne Fereste) este de fapt ceea ce a facut evreul bogat care a trecut pe linga ranit spunind ca nu este treaba lui...in Pilda Samariteanului Milostiv.

Nu cred ca avem nevoie de asemenea atitudini printre monahi

Last edited by andreicozia; 20.05.2010 at 22:23:19.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.05.2010, 09:33:51
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrurar Vezi mesajul
credinta nu o dobindesti stind pe forum.
si iuda a stat linga Mintuitorul 3 ani si a ajuns unde a ajuns...


data viitoare va mirosi deja a vulpe...
pina atunci, somn de voie.
Mai omule, chiar te simti atat de bine sa faci acest lucru ? Vad ca intervii doar ca sa arunci cu pietre si atat ! Halal gest crestinesc ! Te rog, vezi-ti de treaba dumitale, sau, macar exprima-ti opinia mai detaliat, nu doar acuzand succint si atat de josnic.
Aceasta este semnatura dumneavoastra ortodoxa ?
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 21.05.2010 at 10:34:14.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.05.2010, 10:57:54
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Monahul nu iese din chilie pentru ca se plictiseste, ci pentru a merge la Liturghie ca sa se roage pentru noi. Nu sta in chlie ca sa fie ferit de soare sau de ploaie, ci ca sa inalte rugaciuni catre Dumnezeu pentru noi.

Si cand il intalnesti iti stie viata, ca si cand ar fi stat tot timpul langa tine. Iata un articol in acest sens:
http://www.crestinortodox.ro/diverse/canonizare-intarziata-118609.html
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre minastirea namiiesti danielatomi Generalitati 3 29.09.2010 18:54:44
de ce Biserica nu face mai mult? anamariaplop2000 Despre Biserica Ortodoxa in general 14 18.05.2010 18:07:25
Cum se face canonisirea ca sfant(a)? In ziua de azi se mai face? sophia Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.01.2010 23:13:44
Minastirea Sretensk in colaborare cu Statul andreicozia Despre Biserica Ortodoxa in general 0 15.07.2009 00:21:17