Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.10.2011, 20:26:47
Simona72 Simona72 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2011
Mesaje: 2
Implicit

Exact pe site-ul Parohiei Macin am citit despre pacatul sinuciderii. Am aflat despre ce spun Canoanele, dar sunt atat de confuza... Tatal meu s-a spanzurat, lasand in urma mai multe scrisori explicite despre decizia sa, si-a lasat hainele pentru inmormantare, "bani pentru primele cheltuieli", a lasat la liniuta ce sa se faca cu bunurile sale si ce datorii sa se achite. A fost cumplit, am trait cateva saptamani coplesita de regrete si un sentiment al vinovatiei ca nu mi-am dat seama ce se petrecea nu departe de mine. S-au mai adaugat si cateva incidente familiale (acuzatii, "polite" de platit), incat paream sa-mi pierd mintile. In aceste cateva saptamani, inclusiv preotul, un cunoscut al familiei mele, a cautat sa ma protejeze, probabil lasandu-ma sa fac toate pomenirile pana acum gandind ca imi usurez astfel sufletul. Peste nici 2 saptamani ar fi fost momentul sa fac parastasul de 1 an, deja ma pregatisem oarecum, am cautat sa verific ceva referitor la obiceiurile astfel prilejuite si am dat exact de site-ul Parohiei Macin. M-am cutremurat cand am citit ce scrie acolo, cred ca inclusiv ce am apucat sa fac ar putea fi un pacat al nesocotirii cuvantului lui Dumnezeu. Oare de ce, totusi, nu mi-a spus niciun preot dintre cei 4 de la biserica noastra nimic? Sunt sigura ca au retinut situatia, m-au intrebat, cand mai mergeam la biserica, daca sunt mai bine, la unul dintre ei m-am spovedit si m-am impartasit...si totusi nimeni nu mi-a spus nimic pana acum. De intrebat, tot intreb de 3 zile incoace o multime de alti preoti ce e conform credintei noastre ortodoxe, ce sa fac?! Rugaciunile mele pentru iertarea pacatului tatalui meu, pentru salvarea sufletului sau n-au incetat vreo zi, l-am plans cat nu stiu daca a mai fost plans vreun parinte, cu atat mai mult cu cat nu prea mai am in jur vreo ruda, L-am rugat pe Bunul Dumnezeu sa ma lumineze, sa-mi arate ce o fi mai bine sa fac asa incat sa fie cu folos unui suflet ratacit ... dar niciun preot nu spune raspicat ce e bine. Unii au spus ca daca tot am inceput...sa continui...dar ca nu e primit. Cum mai numesc eu acum coliva si hainele si bucatele pentru parastas pentru altcineva din familie, daca ce am numit pana acum n-a fost primit, cum sa inteleg eu toate acestea? Altii spun ca nu e primit oricum nimic, ca sufletul pacatos trebuie intai sa lupte, sa se pocaiasca pentru a mai primi sansa mantuirii dupa 7 ani. Daca nimeni nu ma poate lumina nu "dupa ureche" sau dupa ce crede ca ar fi corect, ci dupa ce spune Sfanta Credinta, poate ca e bine sa intreb un calugar. Va rog mult, daca cineva citeste mesajul acesta si ma poate ajuta cu sfaturi, v-as fi profund recunoscatoare...Va repet, asa cum am inceput, as putea continua, insa indoiala ca ar fi inutil...Nu vreau sa fac asta pentru a ma simti eu linistita, impacata si atat, ci as vrea sa fie spre iertarea pacatelor, spre mantuirea sufletului tatalui meu. Multumesc oricum celor care au avut rabdarea sa citeasca, poate ma si ajuta cineva...
Reply With Quote
 

Tags
pacatul sinuciderii



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuire in iad redandrei90 Generalitati 3 18.08.2012 17:16:14
Despre necazuri,pt mantuire si pacate ionut12 Generalitati 3 16.12.2010 15:00:37
Despre mantuire razvan3500 Intrebari utilizatori 0 14.10.2010 11:10:12
Citate Sf Evanghelie despre mantuire si un mod de viata crestin sofia_78 Generalitati 0 03.03.2010 13:18:47
Mantuire tudor2012 Alte Religii 34 05.10.2007 14:43:14