Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.02.2011, 20:28:15
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
off-topic
- cica oameni care rad cu hehehe sunt oameni rai...
- cei care rad hahaha sau hihihi sau hohoho,sunt oameni buni..

Deci schimba-ti inima sau rasul...
zau, deci sunt om rau.....cool...huhuhu
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.02.2011, 20:31:09
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
zau, deci sunt om rau.....cool...huhuhu
Te rog nu rade in alte feluri ca dai sondajul peste cap...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.02.2011, 20:48:42
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Dragul meu Raoul...ase bine stai la capitolu teorie!!!!
Doar pentru ca e frumos, NU inseamna ca NU STA LA FEL DE BINE SI LA CAPITOLUL PRACTICA!Eu cred ca sta mult mai bine ca altii...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.02.2011, 20:52:49
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink off topic

Melissa...acu sa zic ca "nu cred pana nu vad"? hihihi
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.02.2011, 00:36:47
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit Upsss

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Am ajuns sa cred ca budistii, nu trebuie sa scapam, sa ne vindecam de patimi, ci trebuie sa invatam sa le controlam, asa functioneaza si activitatea cea mai complexa a fiintei noastre, care este creierul si spiritul.
Tocmai de aceea nu am reusit in atatea mii de ani sa ne despatimim, pentru ca nu se poate, asta este firea noastra si evolueaza din toate punctele de vedere, si astfel am ajuns doar sa ne amagim si sa vorbim profund de aceasta amagire, ca de un vis mereu irealizabil...speranta credintei.
Romania exceleaza in avorturi, desi, se pare ca este crestina de atata timp si a luptat cu patimile sa se izbaveasca tot de atata timp, cam degeaba.
Daca nu invatam macar sa le intelegem si sa le controlam, nu vom ramane decat niste prefacuti ai unei credinte care nu reuseste niciodata sa izbuteasca cu adevarat.
Eu cred cu tarie ca pentru a ajunge la o adevarata credinta mai este nevoie si de educatie, cum este iubirea cu respectul, degeaba credinta daca ea nu poate fi sustinuta de un schelet consistent si atat de important realizat prin educatie.
Am intalnit multa rautate in credinta, doar datorita prostiei...sau, sa-i spunem a inconstientei, deseori s-a crezut eronat ca este de-ajuns sa ai credinta . Pana la urma, ce inseamna credinta, sau ce inseamna patima ?
Nu stiu, dar, pur si simplu nu mai merge cu atatea cuvinte frumos asternute si atat.....
Nu am reusit in atatia mii de ani sa ne despatimim pentru ca nu se poate???!!!

Din ce perspectiva ii pui pe toti in aceeasi oala?

SAU crezi cumva ca SFINTII care au facut minuni au fost impatimiti???

Daca stau sa ma gandesc mai bine,cred ca intradevar esti prizoniera propriei tale minti.
__________________
Caci trei sunt care marturisesc in cer:Tatal,Cuvantul si Sfantul Duh,si Acestia trei UNA sunt.http://www.youtube.com/watch?v=eAQhw...eature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=7ERVv...eature=related
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.02.2011, 00:42:48
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vultur77 Vezi mesajul
Nu am reusit in atatia mii de ani sa ne despatimim pentru ca nu se poate???!!!

Din ce perspectiva ii pui pe toti in aceeasi oala?

SAU crezi cumva ca SFINTII care au facut minuni au fost impatimiti???

Daca stau sa ma gandesc mai bine,cred ca intradevar esti prizoniera propriei tale minti.
:)) Oi fi tu vultur dar ...se vede ca esti inca vulturel.
Revino peste vre-o 10 ani si mai stam de vorba:)

:)))De aceea am tot facut demersuri pe la admin, sa deschida o sectiune pentru vulturasi...si sa-i lasati pe ai mai batrini cu "nestiinta lor"

Stii care era prima lectie uceniceasca la Platon, Socrate si altii?
.....nu-ti spun ca sa nu te superi :)\cheers!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.02.2011, 00:53:55
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
:)) Oi fi tu vultur dar ...se vede ca esti inca vulturel.
Revino peste vre-o 10 ani si mai stam de vorba:)

:)))De aceea am tot facut demersuri pe la admin, sa deschida o sectiune pentru vulturasi...si sa-i lasati pe ai mai batrini cu "nestiinta lor"

Stii care era prima lectie uceniceasca la Platon, Socrate si altii?
.....nu-ti spun ca sa nu te superi :)\cheers!
Usurel,filozofule, ca eu sunt om,dar daca tot te schifosesti pe langa mine,s-ar putea sa imi creasca si cioc si mai sti pe unde am sa zbor sa vanez niste soricei cu cozi(a)?
Sa nu cumva sa te sperii, si sa tragi concluzii pripite ,caci ultima data m-ai facut preot,da totusi hai sa vedem acuma ce o sa iti mai debiteze materia cenu...o pardon galbuie.
__________________
Caci trei sunt care marturisesc in cer:Tatal,Cuvantul si Sfantul Duh,si Acestia trei UNA sunt.http://www.youtube.com/watch?v=eAQhw...eature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=7ERVv...eature=related
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.02.2011, 09:01:51
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Of , Doamne !....ce mici suntem !
Cu toate acestea ne umflam in pene, ne intrecem in mandrie, ne zburlim care mai de care, inteligenta stralucitoare, suntem capabil de umor , de credinta, si-nca cum !.
Ooooooo ! Ce minunata este fiinta umana !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 10.02.2011 at 09:04:16.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.02.2011, 09:04:49
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile

"Daca stau sa ma gandesc mai bine,cred ca intradevar esti prizoniera propriei tale minti."

De obicei suntem intr-un fel ori altul, prizonieri ai proprilor noastre minti....Avem fiecare un "dar" de a ne crea singuri gratii ...Totusi , asa plin de ploile vietii cum sunt, eu sustin ca in orice dialog, tonul face muzica...Ar trebui sa tinem cont cu totii de asta , pt partitura de aici este una inaltatoare....

ps...intr-adevar.....
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.02.2011, 12:44:51
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit

Da. De mici suntem mici,dar nu trebuie sa uitam de mai marii nostrii cere s-au desavarsit prin osteneala dobandirii DUHULUI SFANT,caci iata ce ne spune unul dintre ei:

Nu dupa fuga din Egipt-adica pacatul-,nici dupa trecerea Marii Rosii-adica lucrarea asupra celor sensibile-,ci de-abia dupa sederea in pustie,aflata intre lucrarile si imboldurile rautatii,poate carmuitorul lui Israel sa ajunga in pamantul fagaduintei-ADICA LA NEPATIMIRE-,trimitand drept ''iscoade'' puterile sale contemplative.

Raiul NEPATIMIRII, aflat ascuns inlauntrul nostru,este imagine a Raiului unde se vor desfata cei vrednici.Aceia care nu au patruns mai intai in Raiul launtric vor fi scosi afara din Raiul cel vesnic.

Drept urmare afirmatia ca NU ne putem despatimi mi se pare NEDREAPTA IN PRIMUL RAND FATA de aceste modele pe care BISERICA le-a nascut dealungul celor 2000 mii de ani!!!

Cat despre PRIZONIERII PROPRIEI NOASTRE MINTI scuza-ma ,dar este propria ta semnatura,iar daca m-am folosit de ea asta nu inseamna nicidecum ca eu as fii mai presus decat tine, caci dupa cum bine se vede nu am adus nici un fel de afirmatie despre PROPRIA MEA PERSOANA.

Mesajul meu NU a avut nici un fel de rautate in el.Altceva vroiam sa iti sugerez,dar esti libera sa crezi ce vrei,oricum scuzeeee,daca te-ai simtit oarecum....
__________________
Caci trei sunt care marturisesc in cer:Tatal,Cuvantul si Sfantul Duh,si Acestia trei UNA sunt.http://www.youtube.com/watch?v=eAQhw...eature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=7ERVv...eature=related
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diavolul vindeca? costel Generalitati 30 22.10.2012 22:58:54
Istoria rugaciunii „Cuvine-se...” geo.nektarios Generalitati 8 23.01.2010 21:39:20
despre patimi Anonima36 Generalitati 11 28.12.2007 21:57:17
Patimi si pacate ancah Generalitati 2 23.01.2007 13:29:11