Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.02.2011, 13:56:48
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Am ajuns sa cred ca budistii, nu trebuie sa scapam, sa ne vindecam de patimi, ci trebuie sa invatam sa le controlam, asa functioneaza si activitatea cea mai complexa a fiintei noastre, care este creierul si spiritul.
Tocmai de aceea nu am reusit in atatea mii de ani sa ne despatimim, pentru ca nu se poate, asta este firea noastra si evolueaza din toate punctele de vedere, si astfel am ajuns doar sa ne amagim si sa vorbim profund de aceasta amagire, ca de un vis mereu irealizabil...speranta credintei.
Patimile sunt înclinațiile spre păcat, poftele. Mai concret pofta pentru mâncare, pentru sex, pentru bani, poziții sociale.

Chiar dacă acestea nu pot fi reduse complet, ele pot fi mult diminuate prin transfigurarea, transformarea ființei noastre într-o ființă nouă, călăuzită de principiul ascultării de Dumnezeu și al iubirii aproapelui. Această ființă nouă poate ajunge atât de înrădăcinată în bine încât patimile devin niște mielușei inofensivi.

Iar calea spre această transformare e înfrânarea, care se realizează prin tăierea voii. Patimile nu trebuie controlate ci retezate complet, ucise fără milă. Acțiunile noastre trebuie să aibă alt principiu, cum am spus, ascultarea de Dumnezeu. Dar pentru asta trebuie întâi să murim lumii și abia apoi, omul născut pe altă temelie, va putea împlini aceasta.

Și trebuie să rămânem în această moarte față de lume până la sfârșitul vieții noastre, orice întoarcere la modul de viață de dinainte făcât ca patimile să devină din nou fiare sălbatice, lei turbați care ne târăsc în fundul iadului și al autodistrugerii.

Aceste lucruri nu pot fi însă înțelese de cei cu mințile tocite de păcat, care nu văd omul în perspectiva eternității ci doar în condiția lui de animal trecător pe lumea de acum. ei au pierdut acel simț al realității și trăiesc într-o lume a iluziilor, văzând lucrurile pe dos și râzând de cei ce trăiesc în curăție și înfrânare.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.02.2011, 16:15:05
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vultur77 Vezi mesajul
... nu trebuie sa uitam de mai marii nostrii cere s-au desavarsit prin osteneala dobandirii DUHULUI SFANT,caci iata ce ne spune unul dintre ei:

...
Si daca spune ce?
Stiu ca ti s-a transmis la teologie sa tot asculti si sa citesti ce a spus unul si altul...si??? ce-i cu asta?...cu ce te incalzeste pe tine personal?
Experienta lui este numai a lui, nu si a ta, vultur?..si oricit te-ai cufunda in lecturi peste lecturi imaginindu-ti unele si altele, ele nu or sa te schimbe o iota!..ele pentru tine or sa ramina DOAR povesti.
Iti spun si eu asa prieteneste, ca si cum am schimba o vorba la o coada, la platit impozitul la casa :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diavolul vindeca? costel Generalitati 30 22.10.2012 22:58:54
Istoria rugaciunii „Cuvine-se...” geo.nektarios Generalitati 8 23.01.2010 21:39:20
despre patimi Anonima36 Generalitati 11 28.12.2007 21:57:17
Patimi si pacate ancah Generalitati 2 23.01.2007 13:29:11