Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 23.11.2009, 16:51:25
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Eh, poveste. In primul rand daca ea era in clasa I, atunci avea vreo 5, maxim 6 ani fiindca la rusi scoala incepe pe la 5 ani. Biserica ortodoxa sustine ca faptele rele se considera pacate doar dupa atingerea varstie ratiunii, adica pe la 7 ani. Atunci ce facem, credem povestile de pe razbointrucuvant sau ne luam dupa invatatura Bisericii?
Din experienta mea de mama, stiu ca un copil este capabil sa minta inainte de a incepe sa vorbeasca! (Adica in cunostinta de cauza face pe furis lucruri interzise). Acum nu stiu daca este considerat pacat sau nu.. dar daca eu imi amintesc greseli facute inaintea varstei de 7 ani inseamna ca nu aveam atunci o constiinta adormita.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 23.11.2009, 16:54:29
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Este vorba despre Sfantul Kuksa de Odessa, sfant al sec. XX, vazator cu duhul. Daca tu crezi ca invatatura lui este diferita de cea a Bisericii, este doar judecata ta.
Eu stiu ca nu doar pentru fiecare fapta, ci si pt. fiecare CUVANT vom da socoteala.
Pai explica-mi cum anume invatatura acestui sfant se impaca cu cea a Bisericii. Eu am spus ca este o contradictie, fiindca asa mi se pare, explica cum nu este.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 23.11.2009, 16:56:14
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Din experienta mea de mama, stiu ca un copil este capabil sa minta inainte de a incepe sa vorbeasca! (Adica in cunostinta de cauza face pe furis lucruri interzise). Acum nu stiu daca este considerat pacat sau nu.. dar daca eu imi amintesc greseli facute inaintea varstei de 7 ani inseamna ca nu aveam atunci o constiinta adormita.
Din experienta mea personala, da, un copil poate sa minta sau sa faca alte lucruri urate inainte de 7 ani. Dar nu este constient de gravitatea greselii, si nici cat il supara pe Dumnezeu cu greseala lui.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 23.11.2009, 17:04:38
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Din experienta mea personala, da, un copil poate sa minta sau sa faca alte lucruri urate inainte de 7 ani. Dar nu este constient de gravitatea greselii, si nici cat il supara pe Dumnezeu cu greseala lui.
Pai adultii sunt constienti de gravitatea greselilor?
Reply With Quote
  #95  
Vechi 23.11.2009, 17:10:47
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Cel putin ar trebui sa fie. Copiii sub 7 ani in schimb nu se asteapta nimeni sa fie pe deplin constienti, daca sunt, bravo lor, dar in mod obisnuit nu sunt.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 23.11.2009, 17:31:30
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Pai explica-mi cum anume invatatura acestui sfant se impaca cu cea a Bisericii. Eu am spus ca este o contradictie, fiindca asa mi se pare, explica cum nu este.
Pacatele sunt osandite de Dumnezeu in functie de intelepciunea si cunostintele fiecaruia (nu de la o varsta anume). Este evident ca astazi copiii se maturizeaza f repede, s-ar putea ca pacatele sa fie osandite de la varste fragede.
Iar acea relatare subliniaza doua lucruri: importanta impartasaniei si felul in care pacatul este pedepsit si prin urmasi. Ea are rol educativ, de trezire.. (ca nu exista pacat mic).
Nu este o invitatie la sminteala, la judecarea judecatii lui Dumnezeu.

Nu incerc sa te conving pe tine personal de nimic.
(Cunosc persoane care au facut avorturi si isi spun "crestine", dar tot se indreptatesc! Ca pe vremea lui ceausescu era altfel si nu aveau incotro etc. Iar copiii care au trait sunt convinsi ca avortul este lucru bun, pozitiv pt societate - eu numesc asta o urmare a pacatului parintilor! Fiecare vede lumea prin ochelarii propriilor patimi. Nici eu nu fac exceptie. Dar nu mi se pare normal sa minimizam avertismentele sfintilor, toate aceste relatari sunt facute pentru binele nostru!)
Reply With Quote
  #97  
Vechi 23.11.2009, 17:33:09
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Deosebirea noastra a ortodoxilor intre noi incepe de la ,,ce si cum marturisim despre credinta". iti cunosc parerile , ceea ce-mi place la tine este ca esti ,,supla" la conversatie si nu te dai atinsa in nici un fel . Asta cred ca este un lucru meritoriu si sustine faptul ca esti o adulta maturizata . In ziua de astazi este mare lucru si nu chiar curent.
in rest citindu-te am observat ca procedezi exact ca in studiile de fezabilitate cind : se intocmeste un dosar-proiect cu :
- scopul actiunii
- motivatia actiunii
- resurse financiare identificate si alocate
- resurse umana.....
- durata de realizare a lucrarii
- data darii in folosinta si data intrarii pe profit
dar ...dar nimeni nu mai adauga si ultima liniuta care reprezinta :
- PROVIDENTA : Doamne, tu esti de acord cu ce vrem noi si si voiesti sa ne ajuti sa implinim aceasta ????? Pe providenta toti o ignora si nu o ,,consulta" ajungind in cazul acesta sa se numeasca : oameni fara de D.zeu ci doar cu planurile lor !!!!
Inseamna ca toti suntem fara Dumnezeu in cazul asta, trasezi o linie foarte ambigua si nu vezi cum decurge de fapt viata omului in general...toti fac ce vor ei de fapt. Pe acest forum sunt curioasa daca exista familii cu 14 copii care s-au lasat in voia lui Dumnezeu, si care nu si-au programat numarul si momentul cand ar fi bineveniti, care s-au casatorit tarziu in loc sa o faca pe la 20 de ani si sa faca un copil imediat, care sunt singuri si nu sunt casatoriti si pretexteaza ca nu si-au gasit partea ( pai cum, alegi pe cineva din cei care iti ies in calea vietii... asta deja e voia ta clar...nu mai poate fi lasare in voia lui Dumnezeu!!!) si nici copii nu au facut!!

Pai nu inteleg de ce se face trimitere la Providenta numai atunci cand vine vorba de aducerea copiilor pe lume?????

Daca scopul vietii e sa ai copii si sa lasi totul in voia lui Dumnezeu, atunci cum e posibil sa alegem din oamenii pe care ii intalnim " partea noastra", nu ne casatorim cu oricine desi ar putea sa fie toti crestini buni in jurul nostru, dar nu simtim noi ca ne-am gasit omul si ...ooops mai cautam si asteptam, planificam data nuntii in functii de variate motive si nu ne casatorim intr-o saptamana, fara muzica, cu o masa simpla in familie, facem 3 copii din cauza ca tinem cont de..., de..., de..., de....,alegem serviciul care ne place si nu cel care se nimereste, alegem apartamentul in care vrem sa locuim, zona, tara in care vrem sa muncim, Biserica si Duhovnicul care ne sunt mai aprape de suflet, deci despre care lasat in voia lui Dumnezeu se vorbeste ca eu nu ma prind, sincer??? Ceea ce e interesant este faptul ca nimeni nu se sesizeaza ca toti alegem si alegem toata viata, nu exista om fara capacitatea de a alege si care face totul numai si numai cum vine....

Nu cumva si aici se aplica tot un subiectivism, fiecare criticand, alegand si laudand ceea ce ii convine lui, dar nu face nimeni de fapt lucrurile ca la carte...

Insasi conceptul asta de " abstinenta pentru a nu mai avea copii e singura metoda acceptata" e doar...Programare, Decizie, Impotrivire la voia lui Dumnezeu, Calculare. Nu poate exista metoda contraceptiva acceptata care sa fie compatibila cu voia lui Dumnezeu, eu asta incerc sa spun...nu isi da seama nimeni ca e o aberatie si se face o ierarhizare a metodelor de contraceptie penibila????
Reply With Quote
  #98  
Vechi 23.11.2009, 17:38:39
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Cred ca daca se respecta toate posturile si sarbatorile, plus perioada in care femeia alapteaza.. nu sunt sanse foarte mari sa faci 14 copii. Dar nu stiu.. zic si eu.
(Eu cunosc o familie cu 12 copii: verii mamei mele. Nu stiu daca au avut pb deosebite, dar sunt sanatosi, fericiti, frumosi.)

Au ajuns copiii spaima moderna a familiei?
Reply With Quote
  #99  
Vechi 23.11.2009, 18:55:33
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cred ca daca se respecta toate posturile si sarbatorile, plus perioada in care femeia alapteaza.. nu sunt sanse foarte mari sa faci 14 copii. Dar nu stiu.. zic si eu.
(Eu cunosc o familie cu 12 copii: verii mamei mele. Nu stiu daca au avut pb deosebite, dar sunt sanatosi, fericiti, frumosi.)

Au ajuns copiii spaima moderna a familiei?
Pai, draga Anna, daca esti foarte fertila (si sotul la fel), poti face copii si asa, in fiecare an, sigur. Cred ca eu daca ma casatoream la 20 de ani aveam vreo 15 pana acum.
Cum nu m-am casatorit decat la 36, am unul si al doilea pe drum, la 38 de ani ;-).

Unii oameni, sanatosi si cu mare credinta in Dumnezeu, si pe care ii admir, au curajul sa lase sa vina toti copiii si au uneori peste 10. Bravo lor - daca intadevar ii si cresc bine. Dar nu cred ca este intelept sa recomandam asta oricui. Cunosc si familii care dupa acest principiu 'crestin' de nepazire absoluta au avut multi copii si, ori pe unii nu au putut sa ii accepte si sa ii iubeasca, ori nu au reusit sa ii creasca cum trebuie (nu aveau capacitatea mintala si psihica necesara). Nu le-a ajunscredinta. Nu este bine sa ne gandim un pic inainte si sa ne masuram fortele?

De fapt vad ca s-a deviat subiectul, era vorba despre problemele lui pusicat. Ca sa revenim, Zaharia ii daduse sfaturi sa isi scormoneasca constiinta de pacate nemarturisite. Aici vreau sa spun ca nu este neaparat neortodox sa iti amintesti de un pacat nespovedit din uitare sau inconstienta si sa il spui - Noesisaa ia lucrurile putin rational. Da, se iarta pacatele uitate, si nu este bine sa fim prea scrupulisti si sa ne chinuim mintea si inima.
Dar iertarea nu este ceva mecanic, ca o spalare, este nevoie si de constiinta noastra, de constientizare si de intoarcere spre Dumnezeu (vezi fiul ratacitor - modelul spovedaniei) dar daca este vorba de ceva costitutiv, ceva care continua sa ne departeze de Dumnezeu, este bine sa ne spovedim de acest lucru. De ex: nu imi dadusem seama ca am ranit pe cineva, si am continuat sa il ranesc multi ani, prin anumite purtari sau vorbe care mie mi se pareau bune. Constientizez ce am facut, si ma si spovedesc.
Deci, draga pusicat, poate foloseste sa te gandesti ce anume te-a departat de Dumnezeu, si de sotul tau, cine stie, poate sunt legate. Poate ar ajuta si sfaturile unui psiholog. Mult curaj si putere.

Ce criticam eu la spusele lui Zaharia este caracterul legalist pe care il da pacatelor. Si, Zaharia, eu nu contest sau denigrez canoanele in general, da, ele sunt folositoare; ci spun ca nu trebuie absolutizate si ca oricum, trebuie revazut corpul canonic (unul din punctele din planul de lucru al multasteptatului sinod al Bisericii ortodoxe, de altfel). Exista canoane care nu se mai aplica desi ar trebui, poate, si altele pe care se tot bate apa in piua dar contin exagerari sau greseli. Nu asta era scopul lor, cand au fost scrise, sa ramana vesnic in acea forma. De altfel se si vede in dezvoltarea lor ca uneori unele le-au inlocuit pe altele.
In plus, aplicarea canoanelor la credincios, iconomia, este f importanta. Iconomia nu este o indulgenta, ci pur si simplu o aplicare.

Nu mai raspund la ce s-a scris despre contraceptie in general, am scris si am sa mai scriu in alte topicuri, dar Zaharia nu mi-a raspuns la intrebarea: sa imi spuna mie canonul in care se interzice pazirea naturala de a avea copii, prin abstinenta in anumite zile fertile. Din cate stiu eu nu exista absolut nici un canon in acest sens, si multi preoti recomanda aceasta metoda pentru a nu avea mai multi copii decat putem creste.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #100  
Vechi 23.11.2009, 19:13:31
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cum nu m-am casatorit decat la 36, am unul si al doilea pe drum, la 38 de ani ;-).
Sa fii sanatoasa, Fani, si tu, si bebelul, sarcina si nastere usoara! Sa va bucurati de copilasi si sa ii cresteti cu dragoste, in frica de Dumnezeu! Ce va doriti, baiat sau fetita?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ajutati-ma sunt disperata patricia2006 Umanitare 7 02.09.2012 23:47:20
O mama disperata va roaga cu lacrimi in ochi sa ii ajutati baiatul diannaalex Umanitare 5 23.06.2010 09:05:36