Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 07.02.2010, 00:22:28
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
De ce s-a ajuns la divort? Care au fost adevaratele motive? Pentru ca in mod sigur a fost "ceva" sau "cineva" care l-a impins spre asta.
Iar cealalta bucata de hartie, pe care scrie "Hotarare de Divort" nu valoreaza nimic, atata timp cat adulterul nu a fost motivul separarii voastre.
Si inca ceva: un crestin adevarat nu si-ar fi lasat femeia asa, ca nu mai are ce discuta cu ea sau ca nu se simte fericit
din pacate, daca ai fi urmarit firul povestii lui pusichet ai fi aflat ca tocmai ADULTERUL a fost motivul divortului
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #222  
Vechi 07.02.2010, 22:39:02
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Omul este facut dupa Chipul lui Dumnezeu (Și a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat și femeie). Nu doar pe barbat, iar pe femeie.. indirect.
(Imi place mult cum a fost facuta femeia.. )
Imi pare rau ca te-am speriat.. inca nu m-ai auzit :).
DA stiam si eu ca nu numai pe barbat ci implicit si pe femeie(dealtfel eu nici nu am afirmat ca numai pe barbat)altceva vroiam sa scot in evidenta.Oricum ar trebui sa condamni PACATUL nu PACATOSUL!!!
Reply With Quote
  #223  
Vechi 25.02.2010, 15:06:17
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pusichet Vezi mesajul
sint casatorita de 9 ani, si totul a fost frumos pina anul acesta in ianuarie cind sotul meu a spus ca nu se simte fericit.
am stat de vorba cu sotul meu si am zis ca toate motivele care le spune el se pot rezolva prin comunicare.
dar, el zice ca ne amagim singuri si ca o sa ajungem iar in impas.
aseara m-am intilnit cu sotul meu ca zicea ca trebuie sa discutam, eu ma asteptam sa discutam despre noi, dar......el deja venise cu actele de divort sa semnez.
dar ce se intimpla acum cu el eu sint convinsa ca este indrumat de cineva, nu stiu cine......
Mi se pare limpede ca are pe cineva. Am selectat fragmentele-cheie din postarile tale. Iti spune ca nu se simte fericit iar in acelasi timp e convins ca nu e chestiune de comunicare spunand ca v-ati amagi si ca iar o sa ajungeti in impas. Asta se traduce liber: altcineva m-ar face fericit, tu oricat te-ai stradui nu ai putea sa ma faci fericit, nu ar fi decat o ,,amagire" si am ajunge iarasi in ,,impas". Asta e primul indiciu
Al doilea indiciu e faptul ca a venit cu actele de divort pe nepusa-masa, asta e o proba si mai evidenta. O persoana moale, sufletista, cumsecade nu procedeaza asa decat daca este invatata si indemnata de cineva. Mai ales ca asta e si senzatia ta
Asadar parerea mea este ca a fost sedus de o femeie fara scrupule, hotarata, dominatoare care-l manipuleaza.
Spui ca este o persoana credincioasa, dar nu stie ca singurul motiv legitim de divort este preacurvia femeii? Stie chestia asta, i-ai spus-o sau nu-l intereseaza? Stie ca daca se desparte de tine, se incarca cu 3 feluri de preacurvii, dupa cum spune insusi Mantuitorul
32Dar Eu vă spun că ori și cine își va lăsa nevasta, afară numai de pricină de curvie, îi dă prilej să preacurvească; și cine va lua de nevastă pe cea lăsată de bărbat, preacurvește. (Mt5.31-32)
18Oricine își lasă nevasta și ia pe alta de nevastă, preacurvește; și cine ia de nevastă pe cea lăsată de bărbatul ei, preacurvește.(Lc16.18)
Reply With Quote
  #224  
Vechi 25.02.2010, 15:24:26
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit ,,nu participa la acest macel al sufletelor"

Citat:
În prealabil postat de pusichet Vezi mesajul
am stat mult si m-am gindit ca orice as face nu l-as mai intoarce, el deja a luat o decizie.
i-am si spus ca nu stii ce aduce ceasul ......
inca nu am semnat, am zis sa-mi lase timp nu sa precipite lucrurile, abia a plecat si deja a bagat divort.
Asa cum bine zice cineva aici, nu participa la acest macel al sufletelor. Scoate capul din pamant, imbarbateaza-te, cere ajutorul lui Dumnezeu si ramai statornica in credinta adevarata (care nu accepta divortul decat pentru preacurvia femeii). El trece prin momente de slabiciune, roaga-te si pentru el sa-i lumineze Dumnezeu mintea. Cu ajutorul lui Dumnezeu
veti scapa pana la urma de femeia asta spargatoare de casa. Curaj, si noi suntem alaturi de tine!
,,Sa nu accepti divortul, daca inima lui e goala nu inseamna ca si a ta e la fel, tu il iubesti, nu divorta in veci. Lasa-l pe el sa hotarasca aceasta ruptura, nu participa la acest macel al sufletelor. Asa cum el nu-ti poate da inapoi sperantele, iubirea si tot ce ai investit in el in 9 ani, asa nici tu nu poti sa renunti la el cu zambetul pe buze."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ajutati-ma sunt disperata patricia2006 Umanitare 7 02.09.2012 23:47:20
O mama disperata va roaga cu lacrimi in ochi sa ii ajutati baiatul diannaalex Umanitare 5 23.06.2010 09:05:36