Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 23.11.2009, 16:10:52
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marimira Vezi mesajul
Era numai: "Pre noi insine si unii pe altii, si toata viata noastra lui Hristos Dumnezeu sa o dam". Amin.
Binecuvintata sa fi sora ...Dumnezeu sa te intareasca in fapta buna si in vietuirea curata...iar pe mine ma iarta !!
Reply With Quote
  #82  
Vechi 23.11.2009, 16:14:16
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
De la inceput noi nu stim pt. ce patimim, pt. care cauza, dar cel mai frecvent patimim pt. pacatele noastre. De aceea trebuie sa priviti cu f. mare seriozitate viata voastra de pina acum (din copilarie si pina acum)si sa cautati sa descoperiti pacatele uitate ,nemarturisite pina acum si nesupuse penitentei (pt. care nu ati facut canon). Pt. aceasta trebuie sa faceti 2 lucruri f. importante :
- sa va rugati cu multa zdrobire de inima lui Hristos ca sa va descopere eventualele pacate uitate
- sa cititi cu mare atentie indreptarele de spovedanie pt. a va informa f. bine despre ce fapte sunt pacate, sa vi le notati ,sa le marturisiti si sa faceti canon pt. ele . Cercetati bine toate evnimentele care le stiti neplacute dar mai ales ,,placute" din viata voastra, daca nu le-ati implinit cu pacate : de exemplu cind ati cununat sau botezat ati fost curati deplin : nu erai necurata trupeste (la cel putin 5 zile departare de sex, la cel putin 3 zile departare de stop, sa nu fi fost la mai putin de 1 an de la un avort spontan sau la cel putin de 3 ani de la unul provocat, sau nu cumva sa folositi sau ati folosit ca metoda anticonceptionala calendarul catamenial sau etc, etc, etc,)
Hahahaha! Se pare ca in viziunea ta cele mai importante si mai grave pacate sunt cele legate de sex. Daca se poate numi pacat a fi la menstruatie sau a face dragoste cu sotul. Deci daca nu ai pacate legate de sex, esti "curat pe deplin." Hai sa fim seriosi! Ai o viziune foarte legalista asupra vietii (de asta am si spus ca parca esti de la inchizitia medievala), si nu cred ca asta este spiritul ortodox. Pacatul cum spunea si Fani, este ceea ce te indeparteaza de Dumnezeu. Cum anume te indeparteaza de Dumnezeu faptul ca ai facut dragoste cu sotul in urma cu 4 zile, si nu cu 6 zile, nu stiu. Poate explici tu care e treaba asta cu numarul asta de zile exact. Sau macar unde scrie, sau unde este fundamentul evanghelic al acesor reguli. In schimb te indepartezi de Dumnezeu cu siguranta si in mod direct daca vorbesti pe cineva de rau. Daca jignesti pe cineva. Daca barfesti. Daca minti cu nerusinare. Daca esti nesimtit. Daca nu iti pasa de suferinta celor din jur. Daca insulti pe cei mai saraci, mai putin inteligenti, sau mai putin invatati decat tine. Daca esti nemilos cu greselile altora. Daca, daca, daca....Si pentru astea este fundament evanghelic din belsug.

Si inca ceva: eu stiam ca la spovedanie se iarta si pacatele pe care le-ai uitat. Nu stiu care este rostul indoielii fata de sfanta taina a spovedanii, dar nu e bine.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 23.11.2009, 16:14:45
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Eu atata am de spus, abstinenta in vederea ne aducerii pe lume a copiilor este tot pacat, deci ceva calculat, adica e tot ceva calculat si impotriva procrearii, nu se poate face pentru Dumnezeu, nu se retrage nimeni la manastire dar se face pentru a nu avea mai multi copii decat si-au PROPUS, ajung 4-5...dar asta nu poate inseamna decat ca toti cei casatoriti ar trebui sa faca copii in fiecare an, deci nu inteleg de pe ce pozitie vorbesc totusi unele femei?

Ori te casatoresti pentru a avea copii, daca asta e ideea de baza, pentru ca asta reiese...ori pentru a fi abstinent si a nu avea mai multi decat ti-ai propus ...eu chiar nu inteleg de ce unii nu isi vad greseala imensa, sfaturile si acuzele deplasate pe care le dau????

O femeie crestina aduce pe lume numai 5 copii....aaaaaaaaaaa pai stai ca mie mi se pare ceva necurat, unei crestine e corect sa i se faca frica, sau sa nu mai vrea pana la 14, nu pot avea grija de toti cati le-ar da Dumnezeu, nu e timpul potrivit, sau care e motivul ala virtuos al abstientei si impotrivirii voii lui Dumnezeu atunci???

Sa inteleg ca cele care au 4 copii...au pus punct vietii intime din momentul nasterii???? Sau cele care au aflat ca nu pot avea copii, au incheiat capitolul viata intima??? Oricum ar fi, ceva e necurat la mijloc.....
Reply With Quote
  #84  
Vechi 23.11.2009, 16:21:21
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Binecuvintata sa fi sora ...Dumnezeu sa te intareasca in fapta buna si in vietuirea curata...iar pe mine ma iarta !!
Va rog sa ma iertati si dvspt.supararile pricinuite!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #85  
Vechi 23.11.2009, 16:23:08
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul

Si inca ceva: eu stiam ca la spovedanie se iarta si pacatele pe care le-ai uitat. Nu stiu care este rostul indoielii fata de sfanta taina a spovedanii, dar nu e bine.
Din "Binecuvantatele daruri ale Preacuviosului Kuksa de Odessa. Darul inainte-vederii si al deosebirii gandurilor":

Odata, la Manastirea Adormirii Maicii Domnului din Odessa a venit o femeie care avea trei copii. Toti trei erau orbi din nastere. Era insarcinata si pe cale sa-l nasca pe al patrulea. A venit la manastire si s-a asezat pe o bancuta, spunand: “Unde se afla oare acum parintele Kuksa, ca sa vada ca il caut?” Iar batiuska, asezandu-se alaturi pe aceasta bancuta, ii spuse ei: “Va asteptam”. “Cum asa?” “Iata cum. Eu sunt batiuska Kuksa“. Si el indata ii spune: “Marturiseste, de ce copiii tai sunt orbi?“ Ea si-a marturisit pacatele pe care le facuse pana atunci. Insa el i-a spus: “Nu sunt toate pacatele. Mai gandeste-te si vino maine”. Ea a venit in ziua urmatoare, adaugand pacatele de care isi adusese aminte. Insa parintele i-a spus: “Nu, nu-i totul. Vino si maine, mai gandeste-te”. Sosind a doua zi, femeia i-a spus: “Nu-mi mai aduc aminte“. “Ei, atunci sa te ajut. Iti aduci aminte cand erai in clasa intai?” Ea a raspuns: “Imi aduc aminte“. “Si cand se terminau lectiile, unde alergai?” Ea s-a gandit si i-a spus: “La cimitir”. “Da, si acolo, intr-un maracinis, ce-ai gasit?” “Ah, da, batiuska, acolo se afla un cuib de pasarele si in el patru puisori. Eu i-am luat si cu un pai le-am scos lor ochii“. “Iata, deci, pentru ce Domnul nu a daruit vederea copiilor tai si de aceea ei s-au nascut orbi. Haideti deci sa ne rugam, ca macar cel de-al patrulea sa vada”.

sursa:
http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...ksa-de-odessa/
Reply With Quote
  #86  
Vechi 23.11.2009, 16:25:12
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Hahahaha! Se pare ca in viziunea ta cele mai importante si mai grave pacate sunt cele legate de sex. Daca se poate numi pacat a fi la menstruatie sau a face dragoste cu sotul. Deci daca nu ai pacate legate de sex, esti "curat pe deplin." Hai sa fim seriosi! Ai o viziune foarte legalista asupra vietii (de asta am si spus ca parca esti de la inchizitia medievala), si nu cred ca asta este spiritul ortodox. Pacatul cum spunea si Fani, este ceea ce te indeparteaza de Dumnezeu. Cum anume te indeparteaza de Dumnezeu faptul ca ai facut dragoste cu sotul in urma cu 4 zile, si nu cu 6 zile, nu stiu. Poate explici tu care e treaba asta cu numarul asta de zile exact. Sau macar unde scrie, sau unde este fundamentul evanghelic al acesor reguli. In schimb te indepartezi de Dumnezeu cu siguranta si in mod direct daca vorbesti pe cineva de rau. Daca jignesti pe cineva. Daca barfesti. Daca minti cu nerusinare. Daca esti nesimtit. Daca nu iti pasa de suferinta celor din jur. Daca insulti pe cei mai saraci, mai putin inteligenti, sau mai putin invatati decat tine. Daca esti nemilos cu greselile altora. Daca, daca, daca....Si pentru astea este fundament evanghelic din belsug.

Si inca ceva: eu stiam ca la spovedanie se iarta si pacatele pe care le-ai uitat. Nu stiu care este rostul indoielii fata de sfanta taina a spovedanii, dar nu e bine.
Hahahaha...te buseste fronda in loc sa citesti si sa urmaresti corect ce am postat .Eu scriu in limba romana...daca si tu ai fi atenta si ai cunoaste tot limba romana poate ai avea si alta atitudine . Am spus textual : ,,un exemplu" ... dar este greu pt. tine, tu ai valul tau . Pai atunci ramii tu cu menstruatia ta ...ca ti-o fi mai bine asa ! Si data viitoare citeste si intelege ce postez !!
Reply With Quote
  #87  
Vechi 23.11.2009, 16:28:52
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Din "Binecuvantatele daruri ale Preacuviosului Kuksa de Odessa. Darul inainte-vederii si al deosebirii gandurilor":

Odata, la Manastirea Adormirii Maicii Domnului din Odessa a venit o femeie care avea trei copii. Toti trei erau orbi din nastere. Era insarcinata si pe cale sa-l nasca pe al patrulea. A venit la manastire si s-a asezat pe o bancuta, spunand: “Unde se afla oare acum parintele Kuksa, ca sa vada ca il caut?” Iar batiuska, asezandu-se alaturi pe aceasta bancuta, ii spuse ei: “Va asteptam”. “Cum asa?” “Iata cum. Eu sunt batiuska Kuksa“. Si el indata ii spune: “Marturiseste, de ce copiii tai sunt orbi?“ Ea si-a marturisit pacatele pe care le facuse pana atunci. Insa el i-a spus: “Nu sunt toate pacatele. Mai gandeste-te si vino maine”. Ea a venit in ziua urmatoare, adaugand pacatele de care isi adusese aminte. Insa parintele i-a spus: “Nu, nu-i totul. Vino si maine, mai gandeste-te”. Sosind a doua zi, femeia i-a spus: “Nu-mi mai aduc aminte“. “Ei, atunci sa te ajut. Iti aduci aminte cand erai in clasa intai?” Ea a raspuns: “Imi aduc aminte“. “Si cand se terminau lectiile, unde alergai?” Ea s-a gandit si i-a spus: “La cimitir”. “Da, si acolo, intr-un maracinis, ce-ai gasit?” “Ah, da, batiuska, acolo se afla un cuib de pasarele si in el patru puisori. Eu i-am luat si cu un pai le-am scos lor ochii“. “Iata, deci, pentru ce Domnul nu a daruit vederea copiilor tai si de aceea ei s-au nascut orbi. Haideti deci sa ne rugam, ca macar cel de-al patrulea sa vada”.

sursa:
http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...ksa-de-odessa/
Poate din postarea ta va voi sa inteleaga si fudulii si nestiutorii si si ignorantii .
Si atit de clare sunt lucrurile legate de spovedanie...
Reply With Quote
  #88  
Vechi 23.11.2009, 16:32:56
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Hahahaha...te buseste fronda in loc sa citesti si sa urmaresti corect ce am postat .Eu scriu in limba romana...daca si tu ai fi atenta si ai cunoaste tot limba romana poate ai avea si alta atitudine . Am spus textual : ,,un exemplu" ... dar este greu pt. tine, tu ai valul tau . Pai atunci ramii tu cu menstruatia ta ...ca ti-o fi mai bine asa ! Si data viitoare citeste si intelege ce postez !!
Fara comentarii. De obicei atacurile ad hominem cum este si cel de sus se fac cand nu ai argumente, sau esti mult prea dispretuitor ca sa dai un raspuns. Oricum, nu-ti face cinste.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 23.11.2009, 16:37:07
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Din "Binecuvantatele daruri ale Preacuviosului Kuksa de Odessa. Darul inainte-vederii si al deosebirii gandurilor":

Odata, la Manastirea Adormirii Maicii Domnului din Odessa a venit o femeie care avea trei copii. Toti trei erau orbi din nastere. Era insarcinata si pe cale sa-l nasca pe al patrulea. A venit la manastire si s-a asezat pe o bancuta, spunand: “Unde se afla oare acum parintele Kuksa, ca sa vada ca il caut?” Iar batiuska, asezandu-se alaturi pe aceasta bancuta, ii spuse ei: “Va asteptam”. “Cum asa?” “Iata cum. Eu sunt batiuska Kuksa“. Si el indata ii spune: “Marturiseste, de ce copiii tai sunt orbi?“ Ea si-a marturisit pacatele pe care le facuse pana atunci. Insa el i-a spus: “Nu sunt toate pacatele. Mai gandeste-te si vino maine”. Ea a venit in ziua urmatoare, adaugand pacatele de care isi adusese aminte. Insa parintele i-a spus: “Nu, nu-i totul. Vino si maine, mai gandeste-te”. Sosind a doua zi, femeia i-a spus: “Nu-mi mai aduc aminte“. “Ei, atunci sa te ajut. Iti aduci aminte cand erai in clasa intai?” Ea a raspuns: “Imi aduc aminte“. “Si cand se terminau lectiile, unde alergai?” Ea s-a gandit si i-a spus: “La cimitir”. “Da, si acolo, intr-un maracinis, ce-ai gasit?” “Ah, da, batiuska, acolo se afla un cuib de pasarele si in el patru puisori. Eu i-am luat si cu un pai le-am scos lor ochii“. “Iata, deci, pentru ce Domnul nu a daruit vederea copiilor tai si de aceea ei s-au nascut orbi. Haideti deci sa ne rugam, ca macar cel de-al patrulea sa vada”.

sursa:
http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...ksa-de-odessa/
Eh, poveste. In primul rand daca ea era in clasa I, atunci avea vreo 5, maxim 6 ani fiindca la rusi scoala incepe pe la 5 ani. Biserica ortodoxa sustine ca faptele rele se considera pacate doar dupa atingerea varstie ratiunii, adica pe la 7 ani. Atunci ce facem, credem povestile de pe razbointrucuvant sau ne luam dupa invatatura Bisericii?
Reply With Quote
  #90  
Vechi 23.11.2009, 16:43:53
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Eh, poveste. In primul rand daca ea era in clasa I, atunci avea vreo 5, maxim 6 ani fiindca la rusi scoala incepe pe la 5 ani. Biserica ortodoxa sustine ca faptele rele se considera pacate doar dupa atingerea varstie ratiunii, adica pe la 7 ani. Atunci ce facem, credem povestile de pe razbointrucuvant sau ne luam dupa invatatura Bisericii?
Este vorba despre Sfantul Kuksa de Odessa, sfant al sec. XX, vazator cu duhul. Daca tu crezi ca invatatura lui este diferita de cea a Bisericii, este doar judecata ta.
Eu stiu ca nu doar pentru fiecare fapta, ci si pt. fiecare CUVANT vom da socoteala.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ajutati-ma sunt disperata patricia2006 Umanitare 7 02.09.2012 23:47:20
O mama disperata va roaga cu lacrimi in ochi sa ii ajutati baiatul diannaalex Umanitare 5 23.06.2010 09:05:36