Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 12.04.2006, 18:08:26
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Eu zic ca ar trebui sa depindem cat mai putin de lucrurile astea, sa traim o viata mai fireasca si mai aproape de natura. De asta se duce omul la tara in vacanta, nimenu nu merge de la tara la oras sa se relaxeze :-) Numai ca sa faca bani, poate.

Am vazut ca si turismul rural foarte solicitat acum, de sarbatori mai ales, e greu sa gasasesti un loc.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 12.04.2006, 18:16:33
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Eu zic ca am dezbatut in acest topic suficient pt ca cei ce citesc sa isi faca o parere despre cum trebuie privita stiinta, care sunt avantajele si dezavantajele si ce anume sa facem pt a nu mai depinde de stiinta si de tehnologie in general :D
Reply With Quote
  #43  
Vechi 20.04.2006, 15:58:44
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Am vobit, intr-adevar despre asta destul, dar de aici s-ar putea deschide un subiect nou despre teoria Evolutiei, care e legata de stiinta.
Chiar si "emanciparea" femeii in timpurile mai recente, poate fi pusa in legatura cu stiinta, si ar fi interesant de discutat.

Dar cred ca dupa Sfintele Sarbatori de Pasti.
Dumnezeu sa ne ajute si sa ne aiba in paza.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 24.04.2006, 00:34:26
Gaspar Gaspar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2006
Mesaje: 5
Implicit

A, nu se va reusi probabil clonarea oamenilor.Clonele vor avea suflete, de ce nu?
Nasterea nu este tot rezultatul unei actiuni omenesti?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 24.04.2006, 00:47:32
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de mihaiporubin
Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Ce este stiinta? Pai ce sa fie decat harul si Puterea Duhului Sfat, nestiinta truditorului si rabdarea (nesfarsita si nemasurata rabdare a), Lui Dumnezeu pentru copiii Lui!
Ce mai este stiinta, reflecsia Lumnii Fara de inceput si de Sfarsit, intr-un ciob de lut , zbatrea "grasului si pamantescului suflet" la atingerea harica, nesfarsita a aripii Duhului Sfant, ingerul cel de toata ziua, modul de a fi om, slava si Slava Lui Dumnezeu Cel in Treime inchinat si marit, pentru toate, si la sfarsit dragostea! ".......si tainele toate de le-as cunoaste si orice stiinta........stiinta se va sfarsi.....si acum raman acestea trei: CREDINTA, NADEJDEA, SI DRAGOSTEA. Iar mai mare dintre acestea este DRAGOSTEA!"
CE-I STIINTA? DRAGOSTE!
mihaiporubin: eu cred ca stiinta este poarta pe care Domnul Dumnezeu a deschis-o oamenilor cand a dat Legea urmatoare: "...si stapaniti pamantul..."
oricum nicio descoperire stiintifica si nici un experiment secret nu se poate face fara incuviintarea Domnului Dumnezeu
[b][u]Stiinta este dragoste, si dragostea are o singura putere in sine puterea smereniei Lui Dumnezeu Care S-a jertfit pe Golghota pentru lume si oameni!
Smerenia lui Dumnezeu Cel Atotputernic Care atat de mult a iubit lumea incat pe Fiul Sau Cel Unul Nascut L-a dat, spre jertfa pentru ca lumea sa existe, si tot omul Care crede sa nu piara ci sa se mantuiasca!

Omul de la Facerea lumii incoace, nici n-a stapanit, pamantul, si ce-a stapanit a distrus, pentru ca era pervertit, mintea si faptele lui lucrau cu satana nu cu harul Lui Dumnezeu, ideea de putere a pervertit mintea, inima si sufletul omului, si l-a facut sa uite ca pana la urma nu-i decat o creatura, un fir de praf in imensitatea cosmica, si ca de la sine nu poate crea nimica, singurul subiect creator Fiind Dumnezeu!, el omul putand doar sa imite........
A fost insa jertfa Lui Hristos, si omul a renascut in si prin Hristos, si a continuat sa-L descopere ca subiect in fiecare zi pe Dumnezeu. Singura descoperire stiintifica a omului este ceea ce ne-a revelat (descoperit)Dumnezeu, ceea ce ne-a aratat El, numai in masura in care omul ii urmeaza lui Dumnezeu poate stapani pamantul, si face descoperiri in lumina harica a Lui Dumnezeu, descoperiri stiintifice, pentru ca Dumnezeu este izvorul oricarei stiinte.
Nu descoperirile stiintifica sunt rele, ci modul cum omul (pervertit) la foloseste, si cat le foloseste.

Si sa nu uitam ca omul a fost creat cu vointa libera, si chiar daca Dumnezeu nu incuviinteaza, de multe ori ceea ce face omul, totusi omul savarseste rau, si atunci parasirea Lui dumnezeu si mania sa vin peste fiara umana!

Poarta este Iisus Hristos, iar ca sa stapanesti pamantul, sa treci poarta iti trebuie jertfa de pe Golghota, intelegere, credinta si asumare, transfigurare!
Eu personal am mare incredere in tot ce ai spus.Cine are credinta si frica de Dumnezeu trebuie sa recunoasca fara sa comenteze ca ceea ce ne-ai spus este un mare adevar.SA nu uitam un lucru; asa cum am venit in lumea aceasta ,asa vom pleca,indiferent de pozitia sociala.Ferice de cel care va fi bogat in fata lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 24.04.2006, 18:37:24
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Nu ,nasterea nu este rezultatul unei actiuni omenesti. Pentru ca nu pot doua persoane sa faca pur si simplu un om daca nu este iubire si daca nu este binecuvantare de la Dumnezeu.Pentru ca un om este mai mult decat o fiinta, este mai mult decat o viata pe acest pamant.Un om care nu iubeste nu se numeste om.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 14.05.2006, 22:02:55
cat2kity cat2kity is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2006
Mesaje: 6
Implicit

Oricum stiinta nu se compara cu credinta in Dumnezeu.Stiinta spune teorii benefice in rezolvarea unor ecuatii,stiinta se refera la trupu,credinta la suflet!!!Daca lumea ar crede numai in stiinta,s-ar duce de rapa!!!!Credinta este cea dintai,ca in Purgatoriu,Dumnezeu nu ne intreaba de stiinta,ne intreaba de credinta!!!Eu,una cred ce scrie in Biblie!!Nu in niste carti tampite,nu dau exemplu,in care singurul obiectiv este blasfemia,si care incearca sa rupa oamenii de la dreapta credinta!!!!Eu sunt impotriva tuturor cartilor astea.Si am un mesaj:NICI O CARTE NU SE COMPARA CU BIBLIA,NICI O CARTE NU ARE ADEVARUL CE SE SCRIE IN BIBLIE!!!Stiinta-i trupu,credinta este suflet!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 24.05.2006, 14:18:04
Tudor Tudor is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 88
Implicit

Stiinta i-a fost data omului de Dumnezeu sa fie un alt mijloc, prin care sa ajunga la unirea cu El. Din nefericire, stiinta de astazi ajunge sa se transforme din stiinta pusa in slujba vietii, in stiinta pusa in slujba mortii. Progresul stiintific a fost insotit de o criza spirutuala. Astfel s-a ajuns ca omul sa nu mai deduca legi din natura, ci sa impuna propriile legi. "Legile omului" duc creatia spre distrugere si nu spre transfigurare. Nu uitati ca pe cat de mult domina omul lumea, pe atat de mult ramane neputincios in fata propriei fiinte.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 07.08.2006, 22:13:31
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Dumezeu ne-a pus la indemana anumite cunostinte, dar din nefericire oamenii le-au pervertiti si le-au pus in slujba raiului. Exemple: experimentele inumane si groaznice ale doctorilor nazisti, care s-au pus in locul Domnului si au crezut ca au dreptul de viata si de moarte asupra unor oameni nevinovati; sau atomii, care in loc sa fie folositi la creeare de energie pentru a salva cat de cat mediul inconjurator au fost folositi pentru a aduce distrugere si teama!
Si experimentele pe animale mi se par niste chestii ingrozitoare; eu n-as putea sa-i fac nici un rau vreunei fiinte, poate, decat in autoaparare.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 10.08.2006, 21:32:40
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

...de obicei experimentele pe animale se fac in scopuri benefice ,cum ar fi testarea unor noi vaccinuri ,sau gasirii unui leac pt anumite boli incurabie; se spune ca sunt boli in Africa ,icomparabil de puternice fata de SIDA sau alte boli cu care omul a intrat in contact deja, si cu care daca ar intra in contact rasa umana ar putea disparea.
Dar noroc ,ca Dumnezeu ne pazeste!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai domol cu stiinta heorhe Teologie si Stiinta 24 18.07.2011 23:38:30
Stiinta nu este in opozitie cu religia. Templier Knight Teologie si Stiinta 190 01.05.2011 15:22:02
Stiinta si tehnologia Delirul Generalitati 16 24.02.2010 13:49:43
situri cu stiinta cristi88 Teologie si Stiinta 9 28.01.2010 22:41:51