Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.08.2006, 20:14:11
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dj_ICU
Facem o discutie sanatoasa si in acelas timp educationala pe baza asta?Sau va este frica ca religia voastra e cladite pe cateva betisoare care la primul vant mai puternic se va darma?
Interzisa blasfemia bun atunci da-mi ban si arata-mi ca sunt superior tie prin a avea curajul de a infrunta persoanele care ma interzic.
...spui asta pt ca sti ca nu vei fi banat pt asta, dar ceea ce nu stii este faptul ca noi stim ca tu stii lucrul acesta ,deci cuvintele tale nu sunt impresionante ,poti spune orice dar cuvintele nu te pot apara ,nici pe tine nici pe alt sectant, daca esti pe acest forum sa faci scandal poti pleca ,pt ca oricum vei fi banat.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.08.2006, 20:36:36
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Am impresia bizara ca el nu e ceea ce ortodoxia numeste sectant.... desi s-ar putea sa gresesc. In priviinta mea, nu apartin vre-unui cult, nu caut scandal, ci discutie constructiva.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.08.2006, 21:25:55
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Poate ca vrei o discutie constructiva ,dar sunt membrii deranjati de postarile (probabil)ale tale, sau a altor membri de alta religie sau confesiune, si asta duce la un scandal ;de aceea nu e bine ca cineva sa posteze ceva cu totul aparte de religia Ortodoxa, in special pareri proprii si afirmatii nefondate, contra Ortodoxiei.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.08.2006, 09:10:47
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Acelasi efect il au si lumanarile imbibate intr-o solutie speciala de fosfor daca nu ma insel(nu mai stiu exact denumirea substantei, desi voi cauta). Dureaza undeva la 10 minute pana la combustie, desi in combinatie cu alte substante, poate dura chiar si 30 de minute-1 ora pana la aprinderea spontana a acestora. Substanta respectiva este cunoscuta cu cateva secole inainte de primele aparitii ale miracolului. Aceasta este o explicatie ce nu implica supranaturalul, DESI nu pot spune ca nu e un miracol, fiind posibil ca acele intamplari sa fie de factura divina. Insa cu monopolul ortodoxiei asupra miracolului nu pot fi de acord, din moment ce majoritatea pelerinilor sunt ortodocsi, si putinii pelerini neortodocsi care au fost acolo, nu au fost "discriminati" de lumina sfanta.
Mai frate dar in Biserica de la Mormantul Domnului intra turishti de toate categoriile shi de acolo de unde se cumpara lumanarile cel care le vinde nu shtie el care este ortodox shi care este de alta religie si la cel ortodox i se aprinde lumanarea si la celilalti nu,, ma-ntelegi Inca ceva lumina vine ca fulgerul pe deasupra cupolei shi se imparte in trei parti una merge pe Golgota una spre Betleem shi una se coboara pe Mormantul Lui Iisus Ma-ntezelegi
Iar cu diavolul nu se atesta treaba Sf. Lumina vine de 2000 mii de ani nu de ieri de azi. Gandeste-te ca religia ortodoxa are numarul credinciosilor mai mic decat al celorlalte religiii gandeste-te catzi hindushi catzi musulmani shi catzi catolici exista shi astea sunt religii shi ale celor mai puternice tzari ale lumii din punct de vedere economic shi nu numai atat Asha ca treaba ca s-ar face o shmecherie cu fosfor cum spui tu nu se explica Crezi catolicii ne-ar lasa pe noi ortodocshi sa facem noi smecherii la Mormantul Mantuitorului, asta rational vorbind
Iar diavolul ar veni la noi sa ne-nsele pe noi care suntem mai putzini la numar?
Diavolul are nevoie sa inshele multzi mai multzi ca asta e scopul lui asha ca ar fi ales cu siguarantza un popor mai numeros dar nu pe noi care suntem mai putin la numar.
shi crezi tu ca diavolul ishi face de cap timp de 2000 de ani
Eu nu prea cred ..............Exista un Dumnezeu.
In biblie scrie clar" Mare va fi numarul pacatoshilor in vremurile cele de pe urma ca stelele de pe cer shi ca nisipul marii iar dreptzii vor fi din ce in ce mai putzini la numar" Deci
Exista un DUMNEZEU Hai sa fim serioshi
Frate iarta-ma dar afirmatziile tale sunt generale shi fara logica
Nu cumva faci parte dint-o secta?
ASha ca nu te mai indoi de Adevarata Credintza ORTODOXA !
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.08.2006, 09:16:22
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Acelasi efect il au si lumanarile imbibate intr-o solutie speciala de fosfor daca nu ma insel(nu mai stiu exact denumirea substantei, desi voi cauta). Dureaza undeva la 10 minute pana la combustie, desi in combinatie cu alte substante, poate dura chiar si 30 de minute-1 ora pana la aprinderea spontana a acestora. Substanta respectiva este cunoscuta cu cateva secole inainte de primele aparitii ale miracolului. Aceasta este o explicatie ce nu implica supranaturalul, DESI nu pot spune ca nu e un miracol, fiind posibil ca acele intamplari sa fie de factura divina. Insa cu monopolul ortodoxiei asupra miracolului nu pot fi de acord, din moment ce majoritatea pelerinilor sunt ortodocsi, si putinii pelerini neortodocsi care au fost acolo, nu au fost "discriminati" de lumina sfanta.
Normal ca nu potzi fi de acord cu monopolul Ortodoxiei shi asta pentru ca eshti
Antiortodox. apoi nu shtiu ce mai cautzi pe forumul asta/?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.08.2006, 09:25:32
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

"CEL MAI GREU PACAT VESHNIC DE NEIERTAT ESTE STAREA OMULUI IMPOTRIVA ADEVARULUI"
Arsenie Boca
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.08.2006, 09:29:47
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

spune-mi repede Alexandr_Brazil daca te crezi asha tare in religia ta shi eshti sigur pe ea
Care sunt argumentele pe care se caladeshte dar CEVA SERIOS SHI REAL ,,NU BAZACONII sper sa ai motive serioase sau faci asta din lipsa de ocupatzie
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.08.2006, 09:36:14
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Hai Iustin nu pleca... chiar ma distrau replicile tale... si acum... Eu sunt in parte un idealist... sper ca unii realizeaza eventual ca e o prostie sa suprimi orice opinie diferita de a ta. Totodata am si o latura realista care imi tot sopteste sa nu imi mai bat capul. In final cred ca mai incerc pt ca ma amuza replicile celorlalti, pt ca intotdeauna gasesc aceeasi mentalitate si acelasi vesnic "VEI ARDE IN IAD PT CA NU SPUI ACELASI LUCRU CA SI MINE SI POPA DE LA MINE DIN SAT/ORAS" sub o mie de forme care mai de care mai evlavioase, modeste si ordonate in cuvinte de lauda pentru concepte ce nu le inteleg cu adevarat, si in toate aceeasi ura, acelasi aer de superioritate, si dulcele dezgust care il au in fata sfidarii si ratiunii in fata unui argument, un lucru strain multora. Ortodocsi dragi nu uitati: Credinta fara ratiune este oarba, si cand credinta devine oarba ea moare.
Frate ce faci auzi shoapte... ai grija ca e de la diavol .. Grava este orbirea ereticilor
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.08.2006, 16:54:12
T-Bone T-Bone is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Mesaje: 40
Implicit

Cel mai bine zic eu ca era sa nu da-ti atentie acestui post, ba chiar sa-l ignorati ca el sa vada ca nu poate ispite pe nimeni sau indruma catre o alta credinta falsa. :thumbsup:
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.08.2006, 17:21:55
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pt T-Bone
...iar tu daca taceai filosof(a) ramaneai...asta ca sa nu pomenesc cuvantul crestin in cazul tau...
Cred ca mai corect era sa vii cu un argument pro sau contra subiectului sau sa ignori daca nu esti in stare sa dai un raspuns inteligent...imi pare sincer rau ca uneori fac si astfel de postari...dar din pacate unii chiar o cer...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
exista vreun sfant in Biserica noastra Annamarria Mari Duhovnici si predicile lor 28 21.01.2012 18:07:32
De ce nu exista excomunicari din Sfanta Biserica ?!? doctor_faustus Biserica Ortodoxa Romana 38 29.12.2010 10:53:21
exista Biserica Ortodoxa autonoma? paraschiva Generalitati 6 18.04.2008 07:56:16