Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.11.2011, 10:29:32
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit Sfaturi pentru cei divortati!

Buna ziua tuturor. m-am hoatarat sa infiintez un nou topic ptr ca ma framanta o problema. Sunt o persoana divortata de f f multi ani, imi cresc copilul singura, am fericire in suflet , pot spune ca Dumnezeu este foarte milostiv cu mine pacatoasa in sensul ca mi-a dat de toate, dar cu toate acestea imi lipseste cineva drag langa mine , o persoana cu care sa impart si buncuriile si tristetea. Ma resemnasem cu ideea ca voi trai singura si ca nu vreau pe nimeni alaturi, dar in aceasta vara am avut un necaz cu serviciul meu , si a fost atat de dureros ca nu aveam cui vorbi, nu era nimeni langa mine sama sprijine...a fost cumplit.
Bineinteles ca aici sunt doar oameni casatoriti care vor arunca in mine cu vorbe de genul,, nu trebuia sa divortezi,, sau ca ,,poate trai si asa,, ...si multe altele...dar credeti-ma nu am dorit eu aceasta...sunt o persoana ce crede in institutia casatoriei, plus canoanele bisericii care spun ca cei divortati nu mai au voie sa se recasatoreasca.
Dar aici intevine o alta problema....incep o relatie si respectivii vor ca lucrurile sa ia o alta turnura cea a relatiilor trupesti...zicandu-mi ca nu am sa gasesc persoana care ca aiba rabdare pana la cununie...asta desi am fost casatorita si am un copil...Aici e marea dilema, eu nu vreau sa renunt la Hristosul din sufletul meu si la impartasirea cu Sfintele Taine , la respectarea celor 10 porunci, iar ,,potentialii prieteni fug mancand pamantul spunandu-mi ca am mari probleme ,,...Dea semenea doresc f mult sa fac ascultare de duhovnicul meu care este foarte strict in aceasta problema. Acum va intreb pe voi oameni buni cum ati proceda? Deasemeni am prieteni f buni cupluri solide care au avut relatii trupesti inainte de casatorie , s-au cununat au acum copii se respecta si se iubesc f mult , sunt credinciosi si sunt f fericiti in timp ce cunosc si cupluri in care primordial a fost curatia trupeasca si au divortat...Nu vreau sa ispitesc pe nimeni ,doar vreau pareri ale celor care au trait asemenea momente , va multumesc tuturor si Doamne -Ajuta!
__________________
[SIZE=3]"Dragostea adevarata se aseamana cu flacara unei lumanari. Oricate alte lumanari s-ar aprinde din ea, flacara primeia ramane intreaga si nu se micsoreaza deloc. Si, fiecare noua lumanare, are aceeasi flacara ca si precedentele...,,[/SIZE]
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfaturi pentru tanari casatoriti Dia20_diana Nunta 19 10.08.2012 14:32:23
SoareD:Va mulumesc pentru sfaturi SoareD Generalitati 2 14.06.2009 15:46:04
sfaturi pentru suflet radup Nunta 42 03.11.2008 21:02:59
Sfaturi ale Pr. Arsenie pentru Pr. Daniil Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 11.04.2007 12:14:23
Sfaturi pentru post Juli Pocainta 2 21.02.2007 13:14:57