Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.04.2012, 10:46:47
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Legat de titlul topicului, sa luam aminte la Psalmul 118, care constituie Catisma a saptesprezecea, din Psaltire.
Psalmul 118 poate fi gasit in Sfanta Scriptura, in Psaltire si in Ceaslov, la "Miezonoptica din zilele de rand".

Acest mare psalm vorbeste numai despre dorinta crestinului de a se implini voia lui Dumnezeu in viata sa.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.04.2012, 12:56:48
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Daca caut sa nu supar pe nimeni, dar in schimb il supar pe Domnul, e clar pe cine iubesc mai mult.
Daca Il vom iubi cu adevarat pe Dumnezeu, nu vom mai cauta sa nu suparam pe cineva. Nu va mai fi o preocupare sa nu suparam, va fi un firesc. Fie voia Domnului in noi.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.04.2012, 16:10:11
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Hristos a inviat

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
"Imparatia Mea nu este din lumea aceasta."

Vreau mercedes/audi/bmdubluW/jaguar...vreau bani lei/euro/lire cu gramada frate'miu...si,
mai vreau, aicisa tremur'n glas, niscavai oaresce muieri, cu picioru' n gat blonde/brune...
EU VREAU, vreau, vreau si iar dublu vreau !
Dar, si asta e, existe un dar : IO CE DAU ?
Pai sa vedem, niscavai lacomie/indaratnicie/trufie si muuulte alte de'astea.

Acu', "Pe aia de'I iubesc, pe aia Ii incerc.", asa ca, sadeti stramb si filoz(s)ofati drept, si, videti ca conclusia ii una...Tre' sa stii si ce sa CERI, bre, si mai ales, da mai ales, CAND, bre.

Asa ca : "Fie, sa-mi fie dupa voia Ta."
Va pup pe c.i vostru antiseptic, cu cipu'n el, bata'l jina,sa'l bata.
Fratie mi-se umple inima bre de bucurie,sa iti mai vad chipul si sa iti citesc comentariile-ti hitre.amu pare-se ca ai inviat si matale bre,o data cu Invierea Domnului.
sa ai o casa binecuvintata de Domnul.Amin.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.05.2012, 11:21:04
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit voia noastra nu este si voia Domnului

Voia Domnului este ca tot pacatosul din lume sa,se mintuiasca.
sf.scriptura spune lamurit:cautati voi mai intii imparatia cerurilor si toate celalalte vi se adauga voua[bonus].insa omul fiind din lume cauta pe cele lumesti mai intii,si apoi pe cele sfinte.

spune Domnul atottiitorul:Pacea mea v-o dau voua.Amin.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.01.2014, 07:54:47
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Legat de titlul topicului, sa luam aminte la Psalmul 118, care constituie Catisma a saptesprezecea, din Psaltire.
Psalmul 118 poate fi gasit in Sfanta Scriptura, in Psaltire si in Ceaslov, la "Miezonoptica din zilele de rand".

Acest mare psalm vorbeste numai despre dorinta crestinului de a se implini voia lui Dumnezeu in viata sa.
Mulțumim pentru trimitere..
Reply With Quote
  #26  
Vechi 31.03.2014, 01:34:32
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de drexler_justin Vezi mesajul
Buna ziua! Vreau sa pun in discutie un subiect care ma framanta de mult timp. De cateva luni ma rog la Bunul Dumnezeu pentru un anumit lucru..am inceput sa cunosc mai bine Cuvantul Domnului, sa citesc, sa incerc sa ma desprind de pacatele lumesti si, multumita Domnului Hristos, am inceput sa simt o apropiere mai mare de Dumnezeu. Dar, desi staruiesc in rugaciune, nu se implineste inca. ba chiar au fost momente cand lucrurile au luat o intorsatura groaznica, am suferit mult dar L-am cautat pe Dumnezeu, care imediat a rezolvat problema. In aceste conditii, vazand ca, desi nu s-a implinit inca rugaciunea mea, vad ca Dumnezeu lasa sa se agraveze situatia, dar o rezolva imediat, consider ca raspunsul la rugaciunea mea nu este NU. oare gresesc? Cum ne dam seama daca dorinta noastra corespunde cu voia Domnului? Va multumesc!
Pai inainte de a te ruga, trebuie sa-i ierti pe toti cei care ti-au facut rau, sa-l rogi pe Dumnezeu sa le ierte pacatele, apoi trebuie sa recunosti in fata lui Dumnezeu cat de mic esti si neajutorat esti si apoi sa incepi sa te rogi pentru ati ierta pacatele.De obicei atunci cand te rogi din inima, este imposibil sa nu plangi pentru pacatele tale.Iar atunci cand incep sa curga lacrimi, atunci vine Dumnezeu (prin Duhul Sfant).
PS:acele lacrimi din timpul rugaciunii inseamna faptul ca in acel moment ai inima smerita.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ingerii pot face voia lor proprie? sergiu Din Noul Testament 23 03.08.2012 17:12:03
Faca-se voia Ta sau voia mea? caliyo Generalitati 22 25.06.2012 18:54:32
Voia lui Dumnezeu Mtcrysty17 Generalitati 146 24.11.2011 12:25:29
Oare ce voia dumnezeu sa faca din adam? andreicozia Din Vechiul Testament 73 30.06.2010 19:28:39
David, Rege neînfrînt prin voia Domnului ben_gal Intrebari utilizatori 139 16.04.2010 09:29:37