Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.01.2016, 16:11:56
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

În toamna anului 2015, Coaliția pentru Familie a decis demararea procedurilor de revizuire a Constituției României pentru modificarea art. 48, alineat 1, FAMILIA, pentru a înlocui termenul „soți” cu exprimarea „bărbat și femeie”.

Conform art. 48, alineat 1, din Constituția României, „Familia se întemeiază pe căsătoria liber consimțită între soți, pe egalitatea acestora și pe dreptul și îndatorirea părinților de a asigura creșterea, educația și instruirea copiilor.” „Soți” este un termen vag și deschis interpretărilor și din acest motiv dorim revizuirea alineatului 1 al art. 48 astfel: „Familia se întemeiază pe căsătoria liber consimțită între între un bărbat și o femeie, pe egalitatea acestora și pe dreptul și îndatorirea părinților de a asigura creșterea, educația și instruirea copiilor.”

-deci pt asta semnam nu?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.01.2016, 16:21:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Teoretic, da.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.01.2016, 17:51:43
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai pentru prostia cu cipurile s-au strans 1 milion de semnaturi, pentru asta ar trebui sa fie floare la ureche.

Inutil oricum, putini stiu ca s-a mai facut asta o data (2006-2007)si n-a trecut de mr. president (altul e drept, dar asta nu e mai breaz poate dimpotriva).

Si procedura de modificare e destul de complicata, presupune si un referendum si etc.

Si exista riscul sa se mai bage o data cu chestia asta si alte prostii.

De la ultimul referendum pentru asa ceva (masluit de PSD cu Nastase in frunte) am ramas fara 40% din suprafata tarii.

Si nu inteleg cum chestia asta o sa faca pe ortodocsi sa fie mai familisti, cu mai multi copii si mai putine avorturi si etc.

Sigur, treaba asta are valoare ca mesaj politic dar e cu dus intors.
Daca la referendum doar 60% participa si doar 40% sunt pentru modificarea asta?
Nu inseamna ca Romania are liber la propaganda gay in scoli sub pretextul "educatie pentru sanatate" (promovata si de Iohanis pe facebook)?

Pe de alta parte daca demersul ar reusi (fictiune, desigur), poate propaganda ar mai intarzia ...

Eu oricum as semna, ca dosar am deja :)
http://ortodox.md/articole/biserica/...-de-kronstadt/
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.01.2016, 14:33:24
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

Anunț tranșant al BOR. De ce vrea Patriarhul ca în Constituție să scrie că familia este formată din bărbat și femeie
http://www.gandul.info/stiri/anunt-t...emeie-14955920

"Patriarhul spune că familia se găsește într-o situație fragilă și dificilă, deoarece modelul însuși al familiei tradiționale este considerat de unii ca fiind învechit sau perimat.

Totodată, el spune că familia trebuie să facă față astăzi multiplelor provocări și crize din societatea contemporană: criza economică (sărăcie, șomaj, nesiguranța zilei de mâine, emigrația ș.a.), criza morală (libertinajul, avortul, divorțul, abandonarea copiilor, violența domestică, delicvența juvenilă, traficul de ființe umane ș.a.), și criza spirituală (sectarismul, fanatismul, prozelitismul religios ș.a.).

"Când Dumnezeu a făcut lumea, coroana creației Sale a fost familia: bărbatul și femeia, care au primit binecuvântarea de a crește, a se înmulți și a stăpâni pământul. Deși a trecut prin multe încercări și pericole abătute asupra societății umane, totuși familia a fost instituția cea mai stabilă a umanității, asigurând continuitatea acesteia în istorie. De aceea, trebuie să susținem efortul Bisericii de a apăra familia naturală, tradițională, universală și de a rezista în fața unor „modele” noi de familie, care consideră că uniunea firească bărbat-femeie ar fi doar un model printre altele", spune Patriarhul.

-"Susținem acest demers și totodată, îi transmitem Patriarhului Danilel să renunțe la săptămâna de rugăciune ecumenistă și să se apuce de adevărate rugăciuni întregi, neschimbate și neciuntite, așa cum a lăsat Mântuitorul nostru Iisus Hristos! Mai transmitem, urgent să se înceteze prigonirea slujitorilor buni din biserici, schituri și mânăstiri, introducerea slujbelor întregi, așa cum au fost ele rânduite de sfinții părinți. De asemenea, atragem atenția că trupul bisericii îl constituie întreg poporul ortodox, căruia Patriarhul Daniel trebuie să răspundă chemărilor acestuia și invitației de a dialoga cu acesta. Fără alungarea ecumenismului din biserica ortodoxă și fără a răspunde așteptărilor poporului ortodox drept credincios nu poate să continue o asemenea conducere."-
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.01.2016, 19:24:03
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat de la http://www.cuvantul-ortodox.ro/recom...acebook-video/
"Atitudinea IPS Ioan a intrat, insa, si in gura tinerilor liberi si frumosi de pe Facebook. Pentru ei, mesajul este, nici mai mult, nici mai putin, decat un €œscuipat€ si ar confirma ca BOR e depasita de timpuri si bazata, auziti, pe €œura€ si â€dispret€. Pentru a ne fi dat, spre comparatie, exemplul bun al Papei Francisc cu mesajul sau de Craciun."

Cel mai mare dintre fii Facebook se numeste "Lipsa de respect".El este cel mai tare din tot Facebook.Aici toti "Pisicoleii" se manifesta intr-o lume paralela.De ce pisicolei???
Sunt "lei" pe Facebook si in viata reala sunt pisici.Nu mai au coloana si nu mai au simtul realitatii acolo pe Facebook.Lipsa de coloana veretebrala de multe ori o au in ambele locuri.

Cum s-a rezolvat in est problema???
Sa-i spunem actiunea "intrarea in realitate!"Asa ii putem spune la procedura .
Ai peste 3000 de urmaritori pe blog te duci si iti faci forme legale.Intri in legalitate -eu ii spun vii pe pamant.Martirii din Rusia care au vrut sa spuna ceva au avut de suferit.
Si nu numai atat, cand nu se vad niste ochi fata in fata apar deraieri, si vorbe urate, care distrug rapid relatiile umane.
Amaratii aia mai bine taceau ca mai de folos le era.

Daca vreau sa duc la semnat la mai multi cunoscuti, cum se pocedeaza?
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 06.01.2016 at 19:26:21.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.01.2016, 20:43:15
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

Număr RECORD de semnături împotriva căsătoriilor între homosexuali după apelul mitropolitul Banatului, de Crăciun, pentru modificarea Constituției
http://www.pressalert.ro/2016/01/zec...stra-crestina/

"Mitropolitul Banatului a anunțat astăzi, la finalul slujbei de Bobotează, că până în acest moment au fost strânse, doar în Banat, peste 40.000 de semnături ale oamenilor care doresc modificarea Constituției în ceea ce privește instituția căsătoriei."
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.01.2016, 07:44:20
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Am semnat si eu aceasta propunere!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.01.2016, 12:16:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Se misca bine lumea, ca o sa mearga sau nu chestia asta, e prea putin relevant, ideea e ca poate cozile de topor au sa-si dea seama macar ca n-au sa aiba o viata usoara daca vor sa faca ceea ce se vede ca vor sa faca.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.01.2016, 12:20:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Johny boy, mai lasa tata feisbucu', scoate nasu' de acolo ca pute.

Acolo e Tara Minunilor, peste noapte poti sa ai 10.000 "prieteni" si 100.000 "laicuri" si 50 comentarii favorabile la o postare anticlerical care nu-i asa, demonstreaza fara putinta de tagada ca asta e trendul general.

Mai bine tine ochiul pe "media" noastra cea "halucinanta" care saraca nu reuseste sa se sprijine in mai mult de un "halucinant" si "nemaintalnit" sau "in premiera absoluta" - chestii de care lumea deja s-a cam plictisit.

Ma rog, a mai fost o incercare timida cu sondajul care cu cateva procente aduse din condei "demonstreaza" ca a "scazut increderea in Biserica si a crescut in presedentie".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.01.2016, 18:18:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Am semnat si eu aceasta propunere!
Am ajuns sa semnam ca 2+2 fac 4 , am ajuns sa redescoperim normalitatea , sa votam pentru ceva atat si atat de firesc , dar asta-i lumea in care mai traim inca
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare