Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.09.2010, 13:43:16
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Cat timp acordam sufletului?

Avem 24 ore,din care dormim 7-8 ore,mai raman 16 ore.Cinstit ar fi sa acordam sufletului 8 ore si trupului 8 ore.In fapt,cat timp ii dam sufletului?
Ii acordam macar 2-3 ore?
Nu ar fi bine credeti sa ne rugam 4-6 ore pe zi?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.09.2010, 14:45:32
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Avem 24 ore,din care dormim 7-8 ore,mai raman 16 ore.Cinstit ar fi sa acordam sufletului 8 ore si trupului 8 ore.In fapt,cat timp ii dam sufletului?
Ii acordam macar 2-3 ore?
Nu ar fi bine credeti sa ne rugam 4-6 ore pe zi?
eram sigur! nu ti-a raspuns nimeni! ai gresit adresa sora mea! cei de pe forumul asta nu sunt ortodocsi mama ,dau si ei cu parerea ca se plictisesc, vorbesc, mii si mii de mesaje se contrazic se ciondanesc dar.. rugaciune? nu vezi ca nu a intrat nimeni? poate acum ca i-am provocat.. eu stiu una si buna ca ori te rogi continuu, sau te zbati daca esti la inceput sau nu te rogi deloc, sunt doua categorii, aici ai sa gasesti pe cei care nu se roaga ci doar amana si stau cu patimile in brate si-si plang de mine inventand scuze si cautand pe altii asemenea lor.. nu e posibil adica se te rogi sa zic 20 de minute pe zi poate cateva zile.. ca vei cadea si le vei pierde si pe alea.. in schimb se poate sa vrei sa te rogi in continuu si sa devii rugaciune si atunci reprizele cresc, 3 ore dimineata 3 la pranz in functie de timp si 5-6 seara.. asta dupa cam un an doi.. apoi usor-usor rugaciunea nu te mai paraseste nici in somn.. bine a zis ca cel care se roaga numai cand se roaga nu se roaga niciodata.. rugaciunea ce nu stiu fratii care inca nu a experiat rugaciunea, este odihna a Crucii!dar este cea mai dulce odihna! ea nu e efort decat primele lunicand curg apele pe tine si te dai cu capul de pamant si te bati cu pumnii in piept.. dar apoi e DESFATARE ,dupa cativa ani apar contemplatiile chiar si-n oras.. eu personal cunosc pe cineva care a avut si in autobuz, in picioare!! asa ca.. la rugaciune fratilor, ACUM! nu de maine, nu peste cateva minute, ca nu va veti mai ruga niciodata si nu va veti mantui, iar cand veti muri, demonii va vor apuca .. nu ati vrea sa stiti cum arata un demon nepocaiti fiind.. Doamne ajuta, sora mea, pare rau, dar threadul asta nu cred ca o sa fie prea vizitat.. musca pe caciulita:) sa ne rugam pentru fratii nostri sa se trezeasca si sa ceara mila Sa ca asta e rugaciunea pana la urma..
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.09.2010, 14:46:18
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

aaa, esti baiat, iarta-ma mi s-a parut ca esti fata..
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.09.2010, 20:05:05
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
eram sigur! nu ti-a raspuns nimeni! ai gresit adresa sora mea! cei de pe forumul asta nu sunt ortodocsi mama ,dau si ei cu parerea ca se plictisesc, vorbesc, mii si mii de mesaje se contrazic se ciondanesc dar.. rugaciune? nu vezi ca nu a intrat nimeni? poate acum ca i-am provocat.. .
:))))) :))))) :))))))
Ce fain este sa vorbesti singur "mama"...asta asa ca tot m-ai provocat :)))))

Daniele mi s-a parut mie ca tu ai ceva probleme...de fapt ti-a mai spus cineva pe topicul cu pr. Calistrat...dar ca sa ajungi sa vorbesti tu cu tine insuti, nu mi-am imaginat :))))))
Oricum e de apreciat ideea...poate asa te intelege si pe tine cineva sau te baga in seama...adica tot tu :)))))))))

Scuze dar nu mai pot de ras draga Daniel777 - Ortodoxia !!!! :)))))))
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.09.2010, 11:11:17
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Imi place mult cuvantul care zice:
"Cand iti aduci aminte de Domnul, inmulteste rugaciunea ta, pentru ca atunci cand vei uita de El, Domnul sa'si aduca aminte de tine."

Cu cat mai mult, cu atat mai bine. Dupa puteri, insa.
Sa nu va lasati inselati de sfatul diavolului, care zice: "Nu vezi ca te rogi singur, ca Domnul nu te aude, ca zici prost si imprastiat... renunta la rugaciune si mai bine citeste ceva."
Decat putin si prost, mai bine mult si prost, caci din cantitate va veni si calitatea.

*

Parintele Emilian Simonopetritul
"Chiar dacă obosesc la rugăciune, în înfățișarea mea înaintea lui Dumnezeu, chiar dacă nu-L cunosc pe Dumnezeu, chiar dacă moțăi, sau nu înțeleg, sau îmi fug cuvintele rugăciunii, sau trăiesc în mii de întunecimi, sunt sigur că în această neștiință a mea, în orbecăiala mea, în acest întuneric al meu, Dumnezeu este prezent, Dumnezeu mă aude, Dumnezeu mă vede, Dumnezeu este de față. Să nu voiesc eu să mă desfătez de El. Să vreau – ca să zicem așa – să Se desfăteze Dumnezeu de mine. Să vreau ca Dumnezeu să Se bucure de mine."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 27.09.2010 at 11:20:43.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.09.2010, 13:51:49
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Da,ce suntem noi???calugari??sa ne rugam 6 ore pe zi??Cind ai un serviciu ,care iti maninca 8-9 ore din zi....ce timp iti mai ramine ptr.alte activitati??cind esti mama,sotie,ai o tona de probleme de rezolvat.Abia am timp ,dimineata pina fug la serviciu sa zic o scurta rugaciune si mai continui si pe drum....daca pot ...si nu ma deranjeaza nimeni......apoi seara dupa ce ajung acasa....nu stiu cum sa ma impart....deci.....abia spre ora 22,30.....incep o serie de rugaciuni ,pe care de multe ori din cauza oboselii nu le pot sfarsi.Asta ce inseamna?ca-s mai putin credincioasa ...???????stie Bunul Dumnezeu,ce este in sufletul meu....cit timp am sau nu am.....ptr.rugaciuni.Consider ca daca esti om cu frica de Dumnezeu,incerci , poate si reusesti sa te tii cit mai departe de pacatele grele..nu-i nevoie sa stam in rugaciuni un sfert din zi...........oricum timpul trece extraordinar de repede......asta-i parerea mea.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.09.2010, 14:15:46
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Avem 24 ore,din care dormim 7-8 ore,mai raman 16 ore.Cinstit ar fi sa acordam sufletului 8 ore si trupului 8 ore.In fapt,cat timp ii dam sufletului?
Ii acordam macar 2-3 ore?
Nu ar fi bine credeti sa ne rugam 4-6 ore pe zi?
In primul rand trebuie sa-ti spun ca nu-mi plac impartirile astea: atatea ore sunt trup, atata vreme sunt duh. Nu am iesit din trup ca sa spunem ca suntem numai duh, iar atunci cand facem cele trupesti sa fim siguri ca sufletul nu este strain de ele.

In al doilea rand, decat sa ma rog sase ore si sa nu fiu cu luare aminte la ce ma rog decat pentru cateva minunte, mai bine fac o rugaciune de cateva minute, care sa aiba efect daca nu pentru toata ziua, macar pentru cateva ore.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.09.2010, 14:30:28
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Desigur,suntem aici sa ne completam nu sa polemizam.
Vreau sa-ti spun ca eu momentan nu ma rog atat de mult,insa imi dau seama ca omului ii trebuie rugaciunea neincetata,asa cum spune Apostolul Pavel: rugati-va neincetat.
Bineinteles ca rugaciunea trebuie facuta cu luare aminte,altfel nu prea se mai cheama rugaciune,sau avem prea putin folos din ea.
Eu nu am vrut sa stabilesc o norma,ci am pus doar o intrebare menita sa atraga atentia ca poate ar trebui sa ne rugam mai mult,si pentru asta sa punem problema in mai multe moduri,sa ne stimulam in ideea de a ne ruga cat mai mult.
O rugaciune de cateva minute fac si eu,insa eu simt ca nu este suficienta.
Avem multe probleme ,pare imposibil sa ne rugam mai mult,dar eu cred ca trebuie incercat.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.09.2010, 14:49:10
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
:))))) :))))) :))))))
Ce fain este sa vorbesti singur "mama"...asta asa ca tot m-ai provocat :)))))

Daniele mi s-a parut mie ca tu ai ceva probleme...de fapt ti-a mai spus cineva pe topicul cu pr. Calistrat...dar ca sa ajungi sa vorbesti tu cu tine insuti, nu mi-am imaginat :))))))
Oricum e de apreciat ideea...poate asa te intelege si pe tine cineva sau te baga in seama...adica tot tu :)))))))))

Scuze dar nu mai pot de ras draga Daniel777 - Ortodoxia !!!! :)))))))
???????? Nu inteleg.. adica am inteles acuzatia, va compatimesc pe amandoi, ca victime si pe tine si pe Danielle.. Danielle e nume de fata iar in poza pe care o are sunt vreo doi sau trei baieti si o fata.. asa am dedus eu ca e fata .. cat despre mine, sunt un fost consumator de droguri, heroina si cocaina, 12 ani prima si ambele ultimii patru din cei 12.. pana cand m-a scos Hristos pentru rugaciunile.. nu stiu cui.. mai intai am luat bataie de la un demon apoi cand m-am pocait, au urmat o serie de cercetari harice timp de doua luni, adica a taiat vitelul cel gras etcetera.. eu nu-mi permit sa prea stau pe net si mult ma arde inima ca scriu acum, dar poate te va ajuta ca ai nevoie se pare si tu de un medicament tare..m-am logat pe acest forum din plictiseala.. venise cineva in vizita si ma faceam si eu ca am treaba la calc.. dar il inchid dupa acest mesaj ptr totdeauna.. eu sunt daca se poate spune asa, ucenicul Maicii Siluana in prezent si intr-un mesaj mi-a spus asa ,o citez daca nu te superi "Acum sa mergi pe unde te indruma Domnul, sa fii mereu onest cu tine si sa inveti sa nu mai judeci . Aici e greu sa te invete cineva din afara. E o lectie pe care fiecare o invatam singuri din durerile caderii. Eu iti spun doar un lucru care te va ajuta mult: tot ce judeci la altcineva, e in tine. Ceilalți sunt oglinizi in care ne vedem asa cum nu ne place ca suntem. Chiar daca ti se pare ca tu nu esti ca cel pe care il judeci, undeva in asucns, esti asa, ai fost sau pur si simplu esti capabil sa fii asa dar nu ai avut conditiile aceluia.
Judecam pentru ca nu credem in Dumnezeu si in lucrarea Lui! Credem ca noi insine am facut ce facem sau ne-am facut asa cum suntem.Or, nu e adevarat. Lumea in care ne-am nascut si care ne-a crescut si-a pus apmprenta pe noi, noi insine am lcurat pacatul, si asa am ajuns ce si cum suntem. Nimic din noi nu e bun, fara Domnul! Daca intelegem asta, restul vie cu mila lui Dumnezeu lin si din plin. Cand cieva nu e cum ne-ar palcea noua ne vom vedea pe noi si ne va fi mila si asa nu vom mai judeca. Nu te intriesta, cristian! Ai rabdare si credinta si Domnul te va duce la masura la care ai neovie in ritmul tau si pe calea ta. Doar sa fii ascutator de El in Sfanta lui Biserica"
tot pe siteul Maicutei Siluana poti gasi si marturia mea intreaga http://www.sfintiiarhangheli.ro/intr...isosit-i-harul

apoi si alte completari:http://www.sfintiiarhangheli.ro/intr...ta-ie-la-odihn

si altele semnate Cristian si inainte si dupa acestea.. oricum in ultimele doua luni.. nu ti-ar strica sa citesti in special pe prima si sa reconsideri niste treburi ,asa cum trebuie sa facem cu totii dealtfel..Doamne ajuta, oricum..
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.09.2010, 15:03:40
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iolanda Vezi mesajul
Da,ce suntem noi, calugari, ca sa ne rugam 6 ore pe zi?
Cind ai un serviciu, care iti maninca 8-9 ore din zi, ce timp iti mai ramine pt. alte activitati?
Cind esti mama, sotie, ai o tona de probleme de rezolvat.
(...)
Stie Bunul Dumnezeu, ce este in sufletul meu... cit timp am sau nu am pt. rugaciuni.
"Rugati'va neincetat" se adreseaza tuturor crestinilor, iar nu numai calugarilor.

Serviciul este munca, iar munca poate fi imbinata in mod uimitor de bine cu rugaciunea.
Nu cu rugaciunea citita, ci cu cea facuta in gand, in chilia inimii, fara a o vedea si fara a o intui nimeni din jur.
Chiar si in cele mai solicitante servicii se pot inalta ganduri repetate lui Dumnezeu, de multumire, de bucurie, de slava.

O mama si o sotie are mai multe motive spre a se ruga neincetat.
Cand faci mancare copilului, te poti ruga sa iasa buna si sa fie binecuvantata.
Cand faci patul, te poti bucura ca pruncul a dormit bine si poti lauda pe Dumnezeu.
Cand esti sotie, poti da slava lui Dumnezeu oridecate ori te bucuri de sotul tau. Iar cand nu te bucuri de el, te rogi sa'ti dea putere.

Domnul priveste spre vointa si ravna inimii, iar nu spre orarul de peste zi.
Domnul vede parerea de rau pentru putina rugaciune si incercarea de a'ti inalta gandul cat mai des la Dumnezeu.

Incearca si vei vedea ca vei reusi.
O mama si o sotie, care munceste si care iubeste, are mai multe sanse de a dobandi rugaciunea, decat multi altii din lume.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cat timp vom mai fi hoti? 2io Generalitati 55 24.02.2014 14:51:05
Cat timp va intarzia raspunsul lui Dumnezeu la rugaciunile noastre? teodoraianys Rugaciuni 26 21.08.2012 22:30:20
timp liber luminita- Intrebari utilizatori 9 08.06.2010 18:59:37
Dupa cat timp se poate face nunta? AlainaRai Nunta 2 23.01.2010 19:06:00
prietenul meu mi-a cerut timp! flyaway9112002 Nunta 14 03.09.2009 09:16:57