Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.04.2011, 10:37:15
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit Autosugestia ortodox sau neortodox ?

http://www.ursula-sandner.com/?p=2134
"Gândirea pozitivă are o energie fabuloasă, de o putere extraordinară. Gândirea pozitivă atrage numai lucruri pozitive, bucurie, fericire, sănătate. Înlocuiți gândurile negative cu gânduri pozitive și astfel veți alunga nefericirile din viața voastră."

Citesc o carte de Emile Coue "Autocontrol prin sugestie constienta"
doresc sa aflu daca metoda este neortodoxa deoarece se refera la un fel de hipnoza constienta.

Autorul explica in cartea lui cum ca sugestia "ma simt bine" te face sa te simti intradevar bine,iar sugestia "imi trece " face sa treaca o durere . Stiind ca doar Dumnezeu are aceasta putere ma intreb si va intreb pe voi eventual un preot daca metoda este sau nu "ortodoxa".

__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.04.2011, 15:15:23
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
http://www.ursula-sandner.com/?p=2134
"Gândirea pozitivă are o energie fabuloasă, de o putere extraordinară. Gândirea pozitivă atrage numai lucruri pozitive, bucurie, fericire, sănătate. Înlocuiți gândurile negative cu gânduri pozitive și astfel veți alunga nefericirile din viața voastră."

Citesc o carte de Emile Coue "Autocontrol prin sugestie constienta"
doresc sa aflu daca metoda este neortodoxa deoarece se refera la un fel de hipnoza constienta.

Autorul explica in cartea lui cum ca sugestia "ma simt bine" te face sa te simti intradevar bine,iar sugestia "imi trece " face sa treaca o durere . Stiind ca doar Dumnezeu are aceasta putere ma intreb si va intreb pe voi eventual un preot daca metoda este sau nu "ortodoxa".


Tot urcusul spiritual,
din partea nevoitorului este sugestie si autosugestie
iar din partea lui Dumnezeu binecuvatare si ajutor.

Aceasta nu-i micsoreaza cu nimic autencitatea sau forta.

Cuvantul 'autosugestie' poate fi o mare piedica pentru unii.

Acesta este balamat pentru ca lasa impresia de 'falsificare a realitatii'.

Oricum, pentru ca nu cunoastem Adevarul, prin toate mintile realitatea este falsificata.

Autosugestia pozitiva indreapta usor mintea catre ceea ce este intradevar realitatea.

Fara autosugestie nu am putea sa facem sarcini simple sau sa depasim obstacole facile.
Este modul in care ne incurajam pe noi insine, ne mobilizam si credem in izbanda.

O autosugestie pozitiva, eficace este laudabila pentru ca descatuseaza virtuti.

"Crede!" - este o sugestie.
Daca spui "Vreau sa cred!" este o autosugestie.

Nicio virtute nu poate fi cultivata fara autosugestie.

Cand prin autosugestie iti doresti sa fii mai bun sau sa faci lumea mai buna si luminoasa, atunci urmeaza-ti instinctul interior.

Daca prin autosugetie se doresc doar lucruri si realizari lumesti, nu se ajunge la Libertate si Adevar.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.04.2011, 16:02:10
Gabita_30 Gabita_30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.02.2011
Mesaje: 24
Unhappy

Ca tot suntem in post...IATA SI ISPITELE.
Pentru ce sunt deschise astfel de topicuri? Sau pentru ce sunt ingaduiti useri ce poarta in denumire pe potrivnicul Domnului nostru Hristos??? Nu ar fi mai bine sa slaveasca ei pe altcineva, daca asta isi doresc, in alta parte?

Domnule ADMIN....de ce ingaduiti asa ceva????
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.04.2011, 16:24:40
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu va ce e in neregula...cu Clementia caci nu cred ca vorbesti despre Florin Oltean, nu? Sau sunt eu oarba?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.04.2011, 16:51:06
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Și eu mă tot întreb acest lucru. Pe de-o parte, teoria cu autosugestia parcă vrea să spună că nu e nevoie de rugăciune, pe de altă parte, sunt acele versete cu credința cât un bob de muștar etc., care vin în sprijinul autosugestiei.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.04.2011, 18:20:25
irodion irodion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Dupa parerea mea, ca unul ce am practicat si autosugestia in periplul meu spiritual, este doar o metoda de anestezie. Nu ajuta decat sa uiti putin problemele, sa le mai distantezi de tine, in nici un caz sa le rezolvi. Autosugestia nu are puterea de a solutiona nelinistile, durerile, problemele de nici un fel. La ce ar putea ajuta?
Am o intrebare: ce anume credeti ca ati putea obtine prin autosugestie?
Si ca sa raspund si eu la intrebarea pusa de autorul topicului, da, este neortodoxa ca metoda. Gandirea pozitiva nu este echivalenta cu autosugestia. A gandi pozitiv este o virtute as putea spune, inseamna sa ai nadejde, ceea ce Dumnezeu chiar cere de la noi. Autosugestia lucreaza cu afirmatii si repetitii ale afirmatiilor pana cand acestea intra insubconstient. Este foarte diferita de o gandire pozitiva naturala, fireasca.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.04.2011, 18:41:05
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Arrow Multumesc

Citat:
În prealabil postat de irodion Vezi mesajul
Dupa parerea mea, ca unul ce am practicat si autosugestia in periplul meu spiritual, este doar o metoda de anestezie. Nu ajuta decat sa uiti putin problemele, sa le mai distantezi de tine, in nici un caz sa le rezolvi. Autosugestia nu are puterea de a solutiona nelinistile, durerile, problemele de nici un fel. La ce ar putea ajuta?
Am o intrebare: ce anume credeti ca ati putea obtine prin autosugestie?
Si ca sa raspund si eu la intrebarea pusa de autorul topicului, da, este neortodoxa ca metoda. Gandirea pozitiva nu este echivalenta cu autosugestia. A gandi pozitiv este o virtute as putea spune, inseamna sa ai nadejde, ceea ce Dumnezeu chiar cere de la noi. Autosugestia lucreaza cu afirmatii si repetitii ale afirmatiilor pana cand acestea intra insubconstient. Este foarte diferita de o gandire pozitiva naturala, fireasca.

Doamne ajuta!
Asadar, sa inteleg ca sunt cursuri speciale pentru autosugestie ... Abia acum imi lamuresc anumite aspecte. Aveam un elev ("de familie buna", vorba lui Caragiale - tatal parlamentar, mama - casnica). Mama lui imi spunea mereu ca se duce cu baiatul la cursuri "Sylva" ca sa-i intareasca gandirea pozitiva. Nu dadeam importanta povestilor ei, pentru ca in majoritate erau chestii snobist-elitiste. Insa observasem ca baiatul este un "produs" paradoxal: dotat cu inteligenta de la natura, se arata superficial in activitatile de la scoala. Era un amestec ciudat pentru mine. Stiam ca e capabil, dar nu depunea niciun efort sa ajunga la rezultatele dorite. Ii explicam si mamei lui acest contrast ciudat, si se arata destul de sifonata: "el gandeste pozitiv si stie ca va reusi , chiar daca aveti alta parere".
Acum , citind postarile tale, imi dau seama ca sunt "scoli" speciale de manipulare care te fac sa crezi ca functioneaza autosugestia, fara sa constientizezi ca este o modalitate de a te minti singur, iar si mai periculos inca, de a ajunge sa nu mai ai discernamant (adica dreapta masura, in limbajul parintilor ortodoxiei).

Multumesc !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.04.2011, 09:09:56
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit explicatii ptr doamna gabita

Citat:
În prealabil postat de Gabita_30 Vezi mesajul
Ca tot suntem in post...IATA SI ISPITELE.
Pentru ce sunt deschise astfel de topicuri? Sau pentru ce sunt ingaduiti useri ce poarta in denumire pe potrivnicul Domnului nostru Hristos??? Nu ar fi mai bine sa slaveasca ei pe altcineva, daca asta isi doresc, in alta parte?

Domnule ADMIN....de ce ingaduiti asa ceva????
Sunt membra a acestui forum de 2 ani pe cand dumneavoastra doar de doua luni.
Sunt o ortodoxa convinsa care merge la biserica si posteste dupa puteri. Este locul in care "vin" mereu ori de cate ori o nelamurire imi framanta mintea in speranta ca unii din membrii forumului mai invatati ar putea sa ma lumineze .
Si fac asta doar de teama sa nu gresesc.
Va rog daca doriti sa ma ajutati in problema mea raspundeti la subiect sau aveti libera alegere sa scrieti oriunde in alta parte. Iertati-ma daca v-am suparat.
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.04.2011, 09:24:04
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Sunt membra a acestui forum de 2 ani pe cand dumneavoastra doar de doua luni.
Sunt o ortodoxa convinsa care merge la biserica si posteste dupa puteri. Este locul in care "vin" mereu ori de cate ori o nelamurire imi framanta mintea in speranta ca unii din membrii forumului mai invatati ar putea sa ma lumineze .
Si fac asta doar de teama sa nu gresesc.
Va rog daca doriti sa ma ajutati in problema mea raspundeti la subiect sau aveti libera alegere sa scrieti oriunde in alta parte. Iertati-ma daca v-am suparat.
Foarte elegant raspunsul tau.Imi place mult.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.04.2011, 09:33:47
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit gandirea pozitiva este permisa de biserica noastra ortodoxa?

Citat:
În prealabil postat de irodion Vezi mesajul
Dupa parerea mea, ca unul ce am practicat si autosugestia in periplul meu spiritual, este doar o metoda de anestezie. Nu ajuta decat sa uiti putin problemele, sa le mai distantezi de tine, in nici un caz sa le rezolvi. Autosugestia nu are puterea de a solutiona nelinistile, durerile, problemele de nici un fel. La ce ar putea ajuta?
Am o intrebare: ce anume credeti ca ati putea obtine prin autosugestie?
Si ca sa raspund si eu la intrebarea pusa de autorul topicului, da, este neortodoxa ca metoda. Gandirea pozitiva nu este echivalenta cu autosugestia. A gandi pozitiv este o virtute as putea spune, inseamna sa ai nadejde, ceea ce Dumnezeu chiar cere de la noi. Autosugestia lucreaza cu afirmatii si repetitii ale afirmatiilor pana cand acestea intra insubconstient. Este foarte diferita de o gandire pozitiva naturala, fireasca.

Doamne ajuta!
"ce anume credeti ca ati putea obtine prin autosugestie?" -sa spunem ca in perioada aceasta trec printr-o astenie de primavara care ma sleieste de puteri deja de mai multe saptamani; m-am spovedit , m-am impartasit dar starea aceasta de oboseala continua sa persiste; am ajuns la medic, doamna doctor mi-a mi-a recomandat aceasta carte. Sloganul "cu fiecare zi care trece ma simt din ce in ce mai bine.." ar avea rolul prin repetitie sa-mi inoculeze in subconstient ideea ca nu ma simt rau. Oamenii au tendinta si este adevarat ce scrie autorul ca atunci cand au o problema sa se gandeasca mereu la ea si alimentand-o cu ganduri negative sa o ajute sa persiste; pe cand faptul de a respinge astfel de ganduri ba chiar inlocuidu-le cu altele pozitive ,in limbajul uzual s-ar numi "a ridica moralul cuiva"ar avea rolul de a ajuta sa treci peste anumite obstacole.
Toti facem asta , este adevarat? Vi s-a intamplat vreodata ca unui prieten , mama, copil sa-i fie rau iar dumneavoastra sa-i spuneti hai ca nu e asa rau, trece; ce ati facut de fapt ? ati incercati sa-i sugerati ca e mai bine. Despre autosugestia prin gandirea pozitiva este vorba in carte.
Nu incerc sa va conving ca este corect ci incerc sa va explic doar despre ce este vorba .

"A gandi pozitiv este o virtute as putea spune, inseamna sa ai nadejde"
o virtute oare nu poate fii cultivata? este o intrebare nicidecum o ironie

"Este foarte diferita de o gandire pozitiva naturala, fireasca."
Ma gandesc ..oare in pacatele mele nu mi-am cultivat eu o gandire negativa nefireasca. Ptr ca trebuie sa recunosc , ma reprezinta.
Oricum cuvantul "nadejde" scris de tine mi-a dat putin de gandit.
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)

Last edited by clementia; 18.04.2011 at 09:54:38.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodox sau crestin ortodox? mara2008 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 07.01.2013 14:54:36
Rusinea de a fi ortodox sau politicianul ortodox in Europa unita mihaiB Despre Biserica Ortodoxa in general 0 08.08.2012 13:13:45
Nunta ortodox rit nou cu ortodox rit vechi Lumi79 Nunta 2 05.01.2007 14:05:29