Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.05.2007, 15:08:05
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

vorbeshti prostii dannsan si ai grije ca te zic la ciuenlai :p dar esti pedinafara cu kracuirea softului, poi bai copile sunt softuri care refac instructiunile, sau ce crezi ca totzi hakerii is un fel de reimen, daca ai vazut filmul, sa stie citi codurile din bitzi? nu domnule, s-au dus vremurile alea cand citeai de pe cartele perforate ce face programlul in fortran...:|
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.05.2007, 23:24:04
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

scuzele facute ca se ne servim de ele.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.05.2007, 15:11:21
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am stat si m-am gandit de ce foloseste multa lume programul Windows copiat. Pentru ca nimeni nu considera acest lucru un furt, ci mai degraba un imprumut, o copie a ceva, care nu se strica daca e copiat, ca de exemplu copiile Xerox. Multi ani din viata noastra nu am avut de nici unele. A trebuit sa copiem, ca era vorba de un model de rochie, o reteta de bucatarie, chiar mici aparate electrice, cate si mai cate. In plus romanului, pentru ca in comparatie cu altii se simtea sarac, si era, nu i-a prea placut sa plateasca. Dupa o seara placuta la restaurant urma "intristarea", adica achitarea notei de plata. Sa aiba da, dar sa plateasca nu. Nu spun prin asta ca lua si nu platea, nu, doamne fereste, dar ii era mai placut ca altul sa faca cinste, sa imprumute o tigara pe care nu o da inapoi etc.
Lucrurile s-au mai schimbat, slava Domnului.
Dar mai e un element care contribuie la a-si insusi cat mai multe lucruri fara a plati si anume premiile care se impart ca activitate promotionala a unui produs, sau promisiunea de a castiga ceva foarte valoros, o masina, o excursie, bani in schimbul cumpararii de obligatiuni, sau la punerea in vanzare a casei, sau daca cumperi te miri ce, intotdeauna este tentat cu cate o rasplata. E ca si cand cineva are grija sa ne dorim ceva, mereu altceva. Si atunci cand ai posibilitatea de a avea atatea bunuri, care costa, ce mai conteaza un lucru in plus, care nu costa. Aparent nu costa.
Oare intamplator trebuiau calugarii sa-si vanda tot avutul inainte de a intra in manastire?
"Avva Antonie i-a zis unui frate, care vanduse tot ce avea pentru a intra in manastire, sa cumpere cateva bucati de carne, cu care sa se incinga si apoi sa mearga o distanta mai lunga astfel echipat. Cand fratele a ajuns iar la avva Antonie, avea trupul sfartecat de caini si pasari de prada. Avva Antonie ii spuse: Cei ce s-au lepadat de lume, dar vor sa pastreze bani, asa sunt razboiti de draci si rupti in bucati."
Nu credeti ca poate si mirenii ajung sa fie sfartecati de diavoli pentru banii lor si de avutiile acumulate?
Si daca am lua doar ceea ce cumparam, tot nu ar fi atat de rau, dar mai luam si privind. De cate ori nu privim un pom sau arbust inflorit si bine mirositor din care cat ai clipi din ochi ne facem in gand un buchet. Ochii vad inima cere. "daca ochil tau te sminteste, mai bine e sa-l scoti...". De mana ce sa mai zicem.
Dar Dumnezeu ne stie cum suntm si de aceea a lasat iertarea. ...si ca sa nu ne mandrim, ca am fi fara prihana.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.05.2007, 16:14:42
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

ancah stimabila, hai sa trag si eu un semnal de alarma langa citatul dat de tine:

"Avva Antonie i-a zis unui frate, care vanduse tot ce avea pentru a intra in manastire, sa cumpere cateva bucati de carne, cu care sa se incinga si apoi sa mearga o distanta mai lunga astfel echipat. Cand fratele a ajuns iar la avva Antonie, avea trupul sfartecat de caini si pasari de prada. Avva Antonie ii spuse: Cei ce s-au lepadat de lume, dar vor sa pastreze bani, asa sunt razboiti de draci si rupti in bucati."

Sa nu se intzeleaga altceva... dar mi se pare ca e vorba nu despre bani sau carne aici ci despre o anumita forma de tentatzie de inshelare a celorlaltzi frati sau a staretzului din manastire... iar dracii erau si dintre ceilaltzi fratzi de manastire... ca nu e vorba neaparat despre bani, ca bani cam aveau manastirile, nu toate ca erau si din cele sarace, ci e vorba despre alte lucruri... adica e rau cand te incumetzi la o vietzuire in care accepti sa respecti parerile celorlaltzi si ale staretzului si apoi lepadand pe cei cu care vietzuieshti incepi si te apuci sa incerci sa aduni nishte foloase pentru anumite scopuri personale dupa ce te-ai prins la vietzuire comuna... aici vroia sa sune apropoul parintelui ca daca asha indrazneshti atunci la astea trebuie sa te ashteptzi ca nu-i de joaca... chiar daca el (acel Avva) ar fi dorit ca respectivul sa nu fie razboit si chiar sa stea linishtit si pastreze carnurile cu care era incins pentru nevoile lui... :)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.05.2007, 16:49:50
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Liviu, poi sigur ca da, problemele astea cu producatorii de soft si cu userii de soft nu se pot deslushii, si nici nu cred ca are vre-un sens si nici sa treci pe linux nu e o solutzie, ca e mai greu... e altfel... si intr-adevar problema folosirii lui ilegale se pune mai mult in cazul in care, intr-o firma productiva ai o afacere si folosind acel soft itzi ushurezi munca sau ti-o imbunatatzeshti si cumva s-ar reflecta din munca softishtilor in pretzul de cost al produselor scoase de firma ta si prin asta si in cashtigul tau net... Poi o solutzie ar fi sa-ti faci un calcul cam cat din profit s-ar fi cuvenit la microsoft si daca eshti "un pic sarit" le trimitzi lunar contravaloarea utilizarii softului fara licentza... desi tot nu e bine nici asha ca ei o sa pretinda costul de utilizare... si atunci intr-adevar daca ai o firma, atunci mai bine mergi pe varianta linux... deci e complicat rau si nu-i ieshire in nici un fel... dar ma gandesc eu asha, cat ar trebui sa plateasca microsoft, ca ii fac reclama gratuit folosindu-i programul in scop necomercial, neproductiv... hmmm, cam cat? deci e greu de facut astfel de socoteli... fireshte. :satisfied:
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.05.2007, 16:52:20
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Incurcata treaba nu-i asa? :) Totusi linux nu e greu, incearca ... ca doar nu te-ai nascut cu windows XP in brate.

Liviu
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.05.2007, 18:12:50
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Manastirile aveau bani, dar nu ei, calugarii. Sa facem diferenta intre persoana si institutie. Apostolii nu luau nimic pe drum, ci se opreau la cate o cetate si Dumnezeu le scotea pe cineva inainte sa le dea un loc de dormit si mancare. Era chiar incurajata adapostirea de straini, caci nu se stie cand adapostim un inger. Asa zice Scriptura si acest exemplu il urmau si calugarii. Si apoi, Ovidiu, era asa o ascultare printre calugari, ceva ce noi nici nu ne mai putem imagina in ziua de azi, incat cui sa-i treaca prin cap atare inselare?!?
Citeste putin in Pateric si te vei lamuri.
Cand citesc cate indurau pe atunci calugarii, imi e rusine de cartirea noastra din timpul nostru printre mireni. In primul rand de mine, ca sa nu fiu inteleasa gresit.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.05.2007, 20:50:10
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

multe lucruri de folos citim in pateric, insa ele sunt ca referinta si indrumare, nu pentru a fi luate ad literam. ca si "scoate ochiul/taie mana care te sminteste"...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.05.2007, 22:58:18
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu
Pe de o parte eu sunt impotriva legilor care protejeaza asa zisa proprietate intelectuala. Consider ca acesta este un pacat. Ban contra ganduri, idei, informatie etc. Imaginativa ca acum ar veni Guttenberg si ar zice: Dati`mi banii ce mi se cuvin dupa inventia tiparului. Sau vine cel care a inventat roata si zice ca toate mecanismele cu roti trebuie sa`i dea lui 1 cent. Exemplele pot continua.
ohooo e o diferenta uriasa.
ai vazut roata, faci alta la fel.
ai vazut tiparul, construiesti si tu unul.
ai vazut windowsul... apuca-te si fa-ti tu singur unul! poti? bill gates nu iti vinde informatia, iti vinde produsul gata facut, pe care tu nu esti in stare sa-l faci...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.07.2007, 03:06:28
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Si cand ma gandesc la cate filme, muzica si porgrame am luat de pe DC++ ma ia cu durerea de cap, dar ce sa fac daca nu am bani? Plus ca din moment ce userii din huburi dau la "share folder" tot ce tragem noi de pe DC, nu as vedea de ce ar fi furt! Cineva tot a cumparat acel program original, ori acel album muzical sau dvdul respectiv si el singur l-a seruit in folderul lui, asa ca ce se da de bunavoie, este bine primit de toti ceilalti! NU credeti ca am judecat corect? :)
P.S.: Nu vreau sa-mi aduc argumente pentru dezvinovatirea mea, dar am vrut sa o iau pe partea logica a lucrurilor. Oricum, daca Dumnezeu considera ca sunt un hot din toata treaba asta nu am de contestat nimica! :(
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa vorbim despre HOTI ! OmuBun Generalitati 33 11.11.2017 23:30:35
Cat timp acordam sufletului? Daniel777 Rugaciuni 9 27.09.2010 15:03:40
timp liber luminita- Intrebari utilizatori 9 08.06.2010 18:59:37
Dupa cat timp se poate face nunta? AlainaRai Nunta 2 23.01.2010 19:06:00
prietenul meu mi-a cerut timp! flyaway9112002 Nunta 14 03.09.2009 09:16:57