Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.03.2009, 21:21:11
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de slavoliub59 Vezi mesajul
Pentru eu-cristina 83,in legatura cu spalatul. Cat avem de lucru in ziua cand dam pomene, bine ca gasim timp si sa spalam.Ar fi bine ca in acea zi sa vorbim mai mult de religie si de grija sufletului decat sa mai lucram altceva fara rost.Si asa avem nevoie de ajutorul rudelor si vecinilor.Doamne ajuta!
Nu vad ce nevoie avem de ajutorul rudelor si al vecinilor...eu m-am referit si la acele zile cand doar faci o coliva si merci cu ea la biserica, de ce sa nu se poata spala? Grija ce o purtam sufletului trebuie sa o avem in orice clipa si sa nu ramanem DOAR LA VORBE. Este usor sa vb. de religie, mai greu este sa pui in practica. Stii cum se spune:"Fa ce zice popa, nu ce face popa".
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.03.2009, 21:36:23
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mara2008 Vezi mesajul
Va rog pe cei mai invata-ti in ale credintei ortodoxe sa imi spune-ti daca:
1-dupa moartea parintilor,sotului/iei,copilului,frate sau sora pana la parastasu de 1 an trebuie facuta coliva si pomeni doar pentru el sau se poate pentru toti cei adormiti din neam?
2-intotdeauna la parastasele de 40 zile,3luni,6luni,9luni si 1 an se fac colaci specifici si se impart doar preotului?trebuie musai dat prosop cu lumanare?
3-in zilele in care se fac parastase sau pomeni(sambata mortilor,mosii)se poate spala rufe sau nu?in familie sau neam
4-pe pomelnicu dus la biserica se poate trece si cei morti straini de famile(prieteni,cunoscuti),este primita pomana si pentru ei?
Imi cer iertare pentru asa intrebari dar aud fel de fel ,ca i-ai astupa gura de prea multa coliva ,ca nui bine sa faci pana la un an altora coliva,ca celor straini de familie nui primita pomana,ca nui bine sa speli ca ii dai laturi in loc de apa
Multumesc si inca odata iertare tuturor
1 - eu niciodata nu ma raportez numai la o sg persoana!!! NU ma lasa inima, asa ca II TREC PE TOTI, chiar de nu e randul lor, la fiecare pomana a unuia, ii trec pe toti, dragostea sfanta nu ma lasa sa ii pom numai pe unul dintre toti!
2 - nu e neaprata sa faci colaci, dar e bine sa faci! Du o paine si gata si da-o cu lumanare, prosop... daca nu ai posibilitatea NU da!!!
3 - de ce sa nu speli rufele??? nu sarbatorim sabatul! numai daca e sarbatoare cu cruce rosie nu facem treaba!! In rest, fii linistita!!!
4 - de ce sa nu treci pe toti care ii stii si vrei sa ii treci??? EU asa fac, repet din dragoste sfanta pt ei, nush eu cand se milostiveste Dumnezeu si ii miluieste, apoi asta tine de datoria noastra de a ne ruga pt cei morti, nu numai ai nostri! Cand citesti Acatistul pt morti, ai vazut ca II cuprinde pe toti cei din VEAC! nu numai unii... ar fi absurd sa ne rugam pt cineva in nevoia ca ne este ruda sau cunoscut apropiat, si sa stim ca altcineva de langa el/ea se chinuie si nu ii dam mana, ii intoarcem spatele!

"MILA voiesc nu JERTFA!"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
adevar sau superstitie?! ovidiu.mihai05 Generalitati 4 07.10.2011 07:48:54
Adevar si obiectivitate Traditie1 Generalitati 72 06.02.2011 14:51:35
Care este considerata cea mai ,,apropiata de adevar'' formatiune (neo)protestanta? Seraphim7 Secte si culte 55 14.01.2011 20:38:06
Potopul- mit sau adevar? Zarathustra_revenind Generalitati 47 20.06.2010 12:54:55
Minciuna sau adevar? silverstar Generalitati 32 24.04.2009 23:04:50