Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #15  
Vechi 17.12.2014, 12:10:48
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Cum poți să ajungi scriitor?
Scriind.
Si daca scriu prostii ( " creez demoni")???

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Multi scriitori sunt inspirati de personaje reale,ei numai "infloresc"putin evenimentele sau creeaza cadre noi,insa arheotipurile umane deja exista,nu mai este nimic de inventat.

Nu putem inventa o bruta care omoara la gelozie sau un avar extrem,ei exista deja/au existat.Insa putem scrie la nesfarsit despre alti avari,in cu totul alte romane;arhetipul nu se epuizeaza de loc :)


Scriitorii scriu deoarece au vieti mai interesante decat majoritatea si nu ultimul rand au o traire interioara mai complicata decat omul de rand.
Eu chiar nu am o viata mai interesanta, ci chiar una anosta, plictisitoare chiar...nu stiu de unde imi vin ideile ( e drept ca-n ultima vreme nu mi-au mai venit ), dar in general scriam sau as fi dorit sa scriu, dar nu am apucat, despre lucruri pe careas fi vrut sa le fac, dar nu le-am facut, am " creat" personaje pe care evident ca nu le cunosc ( cel mult se aseamana cu unii sau altii), dar as fi dorit sa existe in viata mea, cum a spus si Ioan Cezar, " copiii pe care nu-i vom avea niciodata ", sau poate, cream" variantele imbunatatite" ale noastre insine, ale copiilor, parintilir, fratilor, prietenilor nostri...
( chiar, stiati ca se spune ca autorul lui "Winnetou" si altor carti de aventura, Karl May, ar fi petrecut o mare parte din viata si ar fi scris in puscarie, nicidecum in urma unor calatorii aventuroase, asa cum povesteste in romanele sale?)

Last edited by fallen; 17.12.2014 at 12:33:25.
Reply With Quote