Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1131  
Vechi 13.09.2011, 22:51:24
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Ce vrei sa spui cum ca as fi "un parsiv de-al lor"? Care ei?
Te faci ca nu intelegi. Bine. Hai sa incercam altfel.

Cum se numeste un vorbitor de limba romana care nu isi respecta istoria si doreste sa stearga din stema Romaniei cel mai important simbol?

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #1132  
Vechi 13.09.2011, 22:52:24
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Icoanele în școli nu sunt persuasive vizual, nici nu ocupă spații mari, privilegiate, nu agresează privirea, ba chiar dimpotrivă.
Așa cum avem moaca (scuză expresia) lui Cuza sau altui bărbat important al nației, de ce să nu fie acolo și chipul lui Hristos, doar mare parte din ce avem noi mai nobil și mai curat în devenirea noastră, de la Biserică purcede!?

Ai dreptate, nici mie nu-mi "agreseaza privirea" din punct de vedere estetic. Dar la fel de bine poate fi acolo un tablou reusit. Daca le privesti ca opere de arta, oricat de valoroase ar fi, nu are sens insistenta ca icoanele sa fie afisate in clase.
Cand spui ca "ce avem mai nobil si mai curat" in noi provine de la biserica, e o parere pur personala, subiectiva, care nu poate fi luata in calcul decat intr-o discutie privata, nu atunci cand e vorba de spatiul public.
Reply With Quote
  #1133  
Vechi 13.09.2011, 22:56:08
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Te faci ca nu intelegi. Bine. Hai sa incercam altfel.

Cum se numeste un vorbitor de limba romana care nu isi respecta istoria si doreste sa stearga din stema Romaniei cel mai important simbol?

Doamne-ajuta!
Cine a decis care este cel mai important simbol din stema Romaniei? Tu? Dupa ce criteriu? In ce calitate faci astfel de judecati?
De unde ai tras concluzia ca nu respect istoria Romaniei? Dupa tine, ea nu poate fi respectata decat fiind crestin ortodox?
Reply With Quote
  #1134  
Vechi 13.09.2011, 22:57:54
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Ai dreptate, nici mie nu-mi "agreseaza privirea" din punct de vedere estetic. Dar la fel de bine poate fi acolo un tablou reusit. .
Vreti tablou nu icoana? Pai ori locul tabloului e intr-o galerie de arta, asa cum e al icoanei intr-un lacas de cult, ori ambele se pot expune in locuri publice, iar daca unii aleg sa-si puna o icoana, considerand-o mai valoroasa decat o natura moarta, nu vad de ce le negati acesta libertate de exprimare si alegere! Lasati-i sa-si puna ce "tablöu" doresc, nu le impuneti gusturile d-voastra. E imposibil ca icoana sa ramana pe perete, daca elevii nu o doresc! Nu-mi doresc in mod deosebit icoane in scoli, insa vazand campania asta agresiva anti-, chiar vreau ca icoana sa ramana, doar pentru ca sa nu aveti dmv. satisfactia de a o da jos, dintr-un capriciu personal.

Last edited by ioanna; 13.09.2011 at 23:04:27.
Reply With Quote
  #1135  
Vechi 13.09.2011, 23:06:34
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Ai dreptate, nici mie nu-mi "agreseaza privirea" din punct de vedere estetic. Dar la fel de bine poate fi acolo un tablou reusit. Daca le privesti ca opere de arta, oricat de valoroase ar fi, nu are sens insistenta ca icoanele sa fie afisate in clase.
Cand spui ca "ce avem mai nobil si mai curat" in noi provine de la biserica, e o parere pur personala, subiectiva, care nu poate fi luata in calcul decat intr-o discutie privata, nu atunci cand e vorba de spatiul public.
Nu e numai o convingere personală și izolată, nu te supăra pe mine!
Citește cercetările științifice ale lui Ernest Bernea, Dimitrie Gusti, etc. fă o vizită la Muzeul Țăranului Român și ai să te convingi singur de faptul că poporul român a avut mereu Biserica în centrul existenței, de la cele mai banale acte cotidiene și până la marile praguri ale vieții (nașterea, căsătoria, moartea). Încearcă să analizezi, detașat de prejudecăți tipic postmoderne, ce valoare avea și încă mai are sărbătoarea în felul de a fi al românului, în economia vieții lui, exprimată artistic printr-o bucurie a comuniunii pe care alții au pierdut-o de multă vreme, iar noi ne grăbim să le călcăm pe urme.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #1136  
Vechi 13.09.2011, 23:09:35
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Vreti tablou nu icoana? Pai ori locul tabloului e intr-o galerie de arta, asa cum e al icoanei intr-un lacas de cult, ori ambele se pot expune in locuri publice, iar daca unii aleg sa-si puna o icoana, considerand-o mai valoroasa decat o natura moarta, nu vad de ce le negati acesta libertate de exprimare si alegere! Lasati-i sa-si puna ce "tablöu" doresc, nu le impuneti gusturile d-voastra. E imposibil ca icoana sa ramana pe perete, daca elevii nu o doresc! Nu-mi doresc in mod deosebit icoane in scoli, insa vazand campania asta agresiva anti-, chiar vreau ca icoana sa ramana, doar pentru ca sa nu aveti dmv. satisfactia de a o da jos, dintr-un capriciu personal.
Dupa parerea mea, nu e vorba de gust, ci de un principiu.
Eu consider ca icoanele se afla in clase (si in alte institutii publice) din dorinta bisericii ortodoxe de a-si afirma puterea si influenta si ca mijloc de propaganda religioasa, nu pentru ca ar fi opere de arta. Sunt impotriva acestor actiuni ale bisericii, nu impotriva icoanelor in sine. Ele nu sunt in acest caz decat un mijloc.
Evident, se poate sa gresesc in aprecierea mea, dar deocamdata asa vad eu lucrurile.
Reply With Quote
  #1137  
Vechi 13.09.2011, 23:14:58
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nu e numai o convingere personală și izolată, nu te supăra pe mine!
Citește cercetările științifice ale lui Ernest Bernea, Dimitrie Gusti, etc. fă o vizită la Muzeul Țăranului Român și ai să te convingi singur de faptul că poporul român a avut mereu Biserica în centrul existenței, de la cele mai banale acte cotidiene și până la marile praguri ale vieții (nașterea, căsătoria, moartea). Încearcă să analizezi, detașat de prejudecăți tipic postmoderne, ce valoare avea și încă mai are sărbătoarea în felul de a fi al românului, în economia vieții lui, exprimată artistic printr-o bucurie a comuniunii pe care alții au pierdut-o de multă vreme, iar noi ne grăbim să le călcăm pe urme.
Nu am de ce sa ma supar si nici nu pretind ca este parere izolata. Dar oricat de multi oameni au avut (si au) un deosebit respect fata de biserica si religia ortodoxa, asta nu schimba deloc ceea ce am spus. La nivel oficial, de stat, ramane doar o opinie.
Trairea religiei in toate aspectele vietii eu nu o pot trata decat exterior (si, desigur, cu inevitabile prejudecati, ai dreptate), pentru ca eu nu am primit o educatie religioasa si nu traiesc intr-un mediu religios.
Reply With Quote
  #1138  
Vechi 13.09.2011, 23:20:15
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Deci asta-i problema? ca BOR nu e recunoscuta oficial ca biserica de stat, cu toate ca e biserica majoritatii cetatenilor acestei tari? perfect, in 2012 imi dau votul candidatului(pardidului) care va avea in programa sa aceasta propunere, macar stiu ca evit pe viitor alte "campanii traznite anti-ortodoxe", cum e si " jos icoana" :) Daca valul ateist lupta murdar, trebuie sa ne folosim de drepturile noastre constitutionale.

Last edited by ioanna; 13.09.2011 at 23:29:27.
Reply With Quote
  #1139  
Vechi 13.09.2011, 23:31:38
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Nu am de ce sa ma supar si nici nu pretind ca este parere izolata. Dar oricat de multi oameni au avut (si au) un deosebit respect fata de biserica si religia ortodoxa, asta nu schimba deloc ceea ce am spus. La nivel oficial, de stat, ramane doar o opinie.
Trairea religiei in toate aspectele vietii eu nu o pot trata decat exterior (si, desigur, cu inevitabile prejudecati, ai dreptate), pentru ca eu nu am primit o educatie religioasa si nu traiesc intr-un mediu religios.
Îți înțeleg exterioritatea în raport cu cele bisericești, și știu câte enorme și dificile praguri sunt de trecut pentru a păși în interior, acolo unde lucrurile se văd și simt altfel. Biserica nu e numai un pol de putere al societății românești contemporane (și puterea asta aflată într-un ușor reflux), ci un cu totul alt tip de existență în raport cu propunerile postmodernității.
Sper din toată inima să-ți dorești cândva să vezi ce se întâmplă dincolo de aspectul instituțional , să-i descoperi viața adevărată, bucuria, ritmul atemporal. Să-ți ajute Domnul!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #1140  
Vechi 13.09.2011, 23:39:18
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Deci asta-i problema? ca BOR nu e recunoscuta oficial ca biserica de stat, cu toate ca e biserica majoritatii cetatenilor acestei tari? perfect, in 2012 imi dau votul candidatului(pardidului) care va avea in programa sa aceasta propunere, macar stiu ca evit pe viitor alte "campanii traznite anti-ortodoxe", cum e si " jos icoana" :) Daca valul ateist lupta murdar, trebuie sa ne folosim de drepturile noastre constitutionale.
Pai in cazul asta nu cred ca vei avea cu cine vota, pentru ca BOR nu poate fi declarata biserica de stat.
In ce fel anume "lupta murdar valul ateist"?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 21:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44