Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 31.01.2014, 12:25:22
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu vorbeam de erezii, tu-i dai cu lupta pentru putere. Ți se pare a fi cam același lucru?

Dacă da, discuția s-a cam încheiat. Rămâi la monologul tău.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #312  
Vechi 31.01.2014, 12:35:45
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Eu vorbeam de erezii, tu-i dai cu lupta pentru putere. Ți se pare a fi cam același lucru?

Dacă da, discuția s-a cam încheiat. Rămâi la monologul tău.
Nu cred ca poate fi vorba de discutie intre noi doi, cand eu pun intrebari concrete, cu date, iar tu din cand in cand scrii cate o fraza, si nici nu am impresia ca citesti cu atentie ce scriu, daca mai poti dupa atatea pagini sa scrii ca mi se pare acelasi lucru erezia si lupta pentru putere.

Discutia s-a cam incheiat pentru ca la anumite lucruri nimeni nu mi-a raspuns, pentru ca aceste lucruri nu sunt conoscute de nimeni de pe forum, sau nimeni care vrea sa se amestece aici. Poate stau si studiaza, nu stiu ;-)

Nu mi se pare acelasi lucru erezia si lupta pentru putere. Dar tu ai intrebat de ce catolicii nu renunta la invataturile care ii despart de noi, daca nu li se par atat de importante, si eu ti-am dat un raspuns care mi se pare realist. Este vorba si de lupta pentru putere aici, papalitatea este cunoscuta pentru coloriatia foarte politica. Deci pana nu va fi un papa (inconjurat si de cardinali la fel) care sa vrea intr-adevar sa renunte la puterea papala, nu prea vad cum ar putea renunta la teologia legata de papalitate care ne desparte de ei.
Este interesant de citit, in acest context, Antihristul de Soloviov (scris inainte de miscarea ecumenica).

Papa actual a facut niste pasi in acest sens (de ex. cand a aparut la balcon fara toate vesmintele de fala si a zis 'Sunt noul episcop al Romei si va rog mai intai sa va rugati pentru mine' - moment care pe mine m-a impresionat foarte tare.)
Dar nu ajunge.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 31.01.2014 at 12:37:55.
Reply With Quote
  #313  
Vechi 31.01.2014, 13:05:53
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Situatia istorica s-a mai schimbat de atunci.
Canonul rămâne valabil, să ne fie foarte clar.

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Daca se si cununa, intre timp, din aceasta cauza, multi ortodocsi cu alti crestini, cum sa ramai la linia acrivica cu nepartasia duyhovniceasca? Sa nu poata ei nici macar spune o rucgaciune la masa?
Și cine dă binecuvântare la cununia ortodocșilor cu alți creștini? Biserica în nici un caz.
Reply With Quote
  #314  
Vechi 31.01.2014, 13:08:37
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cum mai multe? El zice sa considere credinciosii doar valorile lor valide si absolute.
Dragă, nu poți fi în miciună și în același timp în adevăr.
Reply With Quote
  #315  
Vechi 31.01.2014, 13:10:14
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Adică și cu felia unsă și cu slănina-n pod.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #316  
Vechi 31.01.2014, 13:17:05
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, pentru ca nu era carisma lor si nu era pentru nivelul lor (foarte ridicat) sa vorbeasca cu acel papa. Ei puteau sa vada ca nu ar fi folosit.
Și marii teologi pe care îi tot citezi, văd?

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Dar entru altii poate fi diferit si dialogul poate aduce roade.
Roadele fiind care?

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Adevarul nu se negociaza, dar se traieste si se comunica in mod crestin.
De acord cu tine.

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Eu cred ca la asta trebuie sa lucram inainte de a ne izola de dialogul ecumenic cum propun unii.
Nimeni nu zice să ne izolăm, dar dacă li s-au comunicat de atâtea ori greșelile în care se află și ei nu renunță, la ce folos să tot vorbești cu pereții?
Sfinții părinți au subliniat faptul că scopul lor este nu de a renunța, ci de a ne atrage.
Reply With Quote
  #317  
Vechi 31.01.2014, 13:18:14
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Canonul rămâne valabil, să ne fie foarte clar.



Și cine dă binecuvântare la cununia ortodocșilor cu alți creștini? Biserica în nici un caz.
Cum cine? Mai toti episcopii si preotii ortodocsi.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #318  
Vechi 31.01.2014, 13:19:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Poate ăia "moderni" din vest. Că acilea, prin RO, nu prea am auzit d'astea. Ba din contră.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #319  
Vechi 31.01.2014, 13:21:45
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dragă, nu poți fi în miciună și în același timp în adevăr.
Nu poti. Dar nu le poti cere celorlalti sa inceapa dialogul cu relativism. Dialog inseamna ca ii dam si celuilalt dreptul sa creada, ca si noi, ca are dreptate.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #320  
Vechi 31.01.2014, 13:24:33
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

.
Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Poate ăia "moderni" din vest. Că acilea, prin RO, nu prea am auzit d'astea. Ba din contră.
Poate nu ai auzit tu, dar se practica. Evident, sunt cazuri mai rare in Romania unde este majoritate ortodoxa. In vest ins stau milioane de credinciosi ortodocsi insa, nu ii poti trata drept o minoritate insignifianta. Este o realitate pe care voi cei din Romania ar trebui sa o luati mai mult in seama fara sa incretiti nasul atata. ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 31.01.2014 at 13:28:45.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
catolicism, credinta, papa

Thread Tools
Moduri de afișare