Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #931  
Vechi 05.05.2017, 23:26:36
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
La ăsta se referea:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...6&postcount=54
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #932  
Vechi 05.05.2017, 23:27:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
esti culmea, practic nu-mi vine sa cred cat esti de incrancenat sa ai dreptate si tu chiar crezi ca ai dreptate! :)

ba scrie exact ca si in celelalt link, dar nu e vorba despre francia de la vest, fosta galie si actuala franta, ci asa cum iti spun de atata vreme, de francia de la est de rin, aia e biserica reformata de sfant, DUPA crestinarile fortate.
Ce le mai amesteci, nici tu nu mai stii ce vrei sa sustii. Crestinarile fortate au fost facute dupa multi ani de la trecerea la Domnul a sfantului, in timpul lui Carol cel Mare. Chiar si in acest link scrie ce scrie peste tot, e vorba de sinodul din 743, considerat " the high point of Boniface's career". "According to German historian Gunther Wolf, the high point of Boniface's career was the Concilium Germanicum, organized by Carloman in an unknown location in April 743."
Gasesti explicatii mai ample in ambele articole in romana. In articolul din ziarul Lumina "Se părea că Bonifatie își împlinise activitatea sa misionară când a fost rugat să se ocupe de Biserica francilor, aflată într-o stare de decădere, după cum am amintit mai sus. Moartea regelui Carol Martel în anul 741, an în care a murit și papa Grigorie al III-lea, i-a oferit și cadrul politic necesar pentru a reforma Biserica francilor. Susținut de noul papă, Zaharia (741-752), dar mai ales de către regele Carloman, a reușit să convoace un sinod al întregii Biserici france, după o pauză de mai bine de 80 de ani."
Reply With Quote
  #933  
Vechi 05.05.2017, 23:28:38
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
(oricum m-a ajutat biserica sau mai bine spus slujitorii ei, am coborat din carti in realitatea inconjuratoare)
Slavă Domnului! Realitatea nu prea bate cu teoria acumulată? :)
Reply With Quote
  #934  
Vechi 05.05.2017, 23:31:38
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Aha, mulțumesc, înțelesesem altceva. :)
Reply With Quote
  #935  
Vechi 05.05.2017, 23:33:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Slavă Domnului! Realitatea nu prea bate cu teoria acumulată? :)
Nu ai inteles, era ironica, spune ca asa a ajuns sa nu mai creada in ortodoxie.
Reply With Quote
  #936  
Vechi 05.05.2017, 23:34:07
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

http://razvan-codrescu.blogspot.ro/2...-istoriei.html

"...vom afirma de la bun început că pe plan teologic și filosofic “filioque” va deschide dogmei Sfintei Treimi un curs involutiv de despersonalizare și abstractizare, făcînd treptat din Dumnezeul personal al creștinismului o noțiune filosofică, vagă și derutantă, care în final va sombra chiar în ateism; iar pe plan ecclesiologic-confesional, va figura în filigran, ca un resort secret, pe fundalul tuturor secesiunilor care s-au petrecut în Apus: ruperea din catolicism a protestantismului și, din acesta, a tuturor sectelor (atît de proliferante pînă astăzi)"
Reply With Quote
  #937  
Vechi 05.05.2017, 23:34:56
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

@simpllu: Si la inca un articol al lui RC, despre unitate, nu unire.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #938  
Vechi 05.05.2017, 23:35:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
De fapt acolo ma refeream la al doilea articol, dat pe acest topic, nu-l mai caut acum.
Reply With Quote
  #939  
Vechi 05.05.2017, 23:37:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/2...-istoriei.html

"...vom afirma de la bun început că pe plan teologic și filosofic “filioque” va deschide dogmei Sfintei Treimi un curs involutiv de despersonalizare și abstractizare, făcînd treptat din Dumnezeul personal al creștinismului o noțiune filosofică, vagă și derutantă, care în final va sombra chiar în ateism; iar pe plan ecclesiologic-confesional, va figura în filigran, ca un resort secret, pe fundalul tuturor secesiunilor care s-au petrecut în Apus: ruperea din catolicism a protestantismului și, din acesta, a tuturor sectelor (atît de proliferante pînă astăzi)"
L-am citit chiar azi si pe acesta.
Reply With Quote
  #940  
Vechi 05.05.2017, 23:40:25
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Asta nu e posibil, pentru că dacă nu mărturisești același Crez nu poți avea unitate de credință. Iese o babilonie. Dar nu cred că susține asta.
Normal ar fi ca să ne rugăm pentru "unitatea credinței" și nu pentru "unirea credinței", varinata a doua fiind tocmai o idee ecumenistă pe care antiecumeniștii, care în realitate sunt de fapt ecumeniști, o susțin. :)
Reply With Quote
Răspunde