Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #421  
Vechi 12.06.2011, 12:06:04
_ruxa_ _ruxa_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romanbun Vezi mesajul
Esti Dumnezeu?
Si asa a tras-o cu profesionala, scoala de maistri, productie in loc toxic pana a ...murit.
Conform lui AlinB, inseamna ca nu a crezut in Dumnezeu. Daca ar fi crezut in Dumnezeu bunicul si tatal, putea sa aiba 15 copii, nu 9, si totul era armonie in casa lor, si banii necesari cresterii inca unui copil apareau prin minune in momentul conceptiei ..
Reply With Quote
  #422  
Vechi 12.06.2011, 16:45:04
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Stiu, dumnezeu te ajuta bla bla daca ai credinta, dar daca e sa ii asculti pe cei care s-au nascut in familii cu multi copii s-ar putea sa nu fie de acord cu tine.
Cred ca acolo e problema ta. Daca crezi in Dumnezeu iti ajunge cuvantul Lui.

Eu subscriu la ideea duhovnicului, mergeti la el si discutati ce si cum. Prin el va vorbeste Dumnezeu, aveti incredere!
Reply With Quote
  #423  
Vechi 12.06.2011, 17:22:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romanbun Vezi mesajul
Si de obicei cei care lucreaza fizic mai mult, au si mai putin.
Da, dar nu munca fizica este de vina, ci bazele politice ale societatii.

Citat:
Limitarea populatiei cand scad resursele e cred eu mai mult valabila la europeni , nu la africani sau indieni, unde populatia creste, creste, creste...
Nu prea am inteles ce vrei sa spui cu asta, ideea este asa cum am mai spus si repet a treia oara, modul de exploatare a resurselor este problema si nu resursele in sine.
Mai ales migrarea spre o societate industrializata in exces.

Citat:
Pai cam cati copii face un cuplu care nu vrea sa se protejeze deloc intr-o viata?
Depinde, unora 2 unora 1 altora 10 altora nici unul..
In general nu prea am auzit de familii cu mai mult de 10-12 copii si astea nu cred ca sunt decat exceptii.

Citat:
Bunicii mei au facut 9 , iar tatal meu, desi a putut intra fara examen la liceu pe masura notelor bune avute in scoala, nu a putut sa-l urmeze din lipsa de RESURSE ale familiei. Si asa a tras-o cu profesionala, scoala de maistri, productie in loc toxic pana a ...murit.
Si daca ar fi ramas la tara?

Citat:
Chinezii au limitat numarul de nasteri din cauze economice, adica lipsa resurselor materiale intr-o tara si asa suprapopulata.
Asa zice propaganda oficiala.
La sat, numarul copiilor este limitat de capacitatea familiei de a hrani care depinde de mediul natural.

La oras, nu exista aceasta limitare, exista programe de asistenta, strategii, resurse comunitare dar limitate, etc, lucrurile trebuiesc fortate ca sa incadreze in anumite limite, nu stiu daca m-ati inteles..
Reply With Quote
  #424  
Vechi 12.06.2011, 22:33:44
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Implicit

Nu a putut ramane la tara pentru ca nu ar fi avut din ce trai, paamantul era prea putin sa sustina atatea guri.
Reply With Quote
  #425  
Vechi 13.06.2011, 16:59:16
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Smile Ma bucur pentr voi!

Pentru cuvantul lui windorin si a loredanei, in ceea ce priveste experienta vietii de familie, va cred. Totusi nu ma pot abtine sa nu spun ca sunteti cazuri rare si, cu atat mai mult, sa dam slava lui Dumnezeu si eu personal ma bucur pentru credinta voastra cea tare si pentru fericitele casnicii pe care le aveti si ma rog bunului Dumnezeu sa va ajute si in continuare sa va bucurati de cat mai multi copii in sanatate si pace.
Reply With Quote
  #426  
Vechi 18.01.2021, 05:15:20
Mucegai Mucegai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.01.2021
Mesaje: 1
Smile Salutare

Am si eu o nedumerire: sotia mea tocmai a născut de curând prin cezariană si i sa spus ca un an de zile de acum înainte nu trebuie să rămână însărcinată. Eu am deja nouă luni de când nu am mai făcut dragoste cu ea, în cazul meu ar fi îngăduit sa folosesc prezervative sau ar trebui să mai stau un an cu sământa pe stoc?
Eu nu ma feresc de a face copii doar ca un an nu trebuie să rămână sotia însărcinată din conditii medicale.
Va multumesc!

Last edited by Mucegai; 18.01.2021 at 05:23:34.
Reply With Quote
  #427  
Vechi 18.01.2021, 07:34:17
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mucegai Vezi mesajul
Am si eu o nedumerire: sotia mea tocmai a născut de curând prin cezariană si i sa spus ca un an de zile de acum înainte nu trebuie să rămână însărcinată. Eu am deja nouă luni de când nu am mai făcut dragoste cu ea, în cazul meu ar fi îngăduit sa folosesc prezervative sau ar trebui să mai stau un an cu sământa pe stoc?
Eu nu ma feresc de a face copii doar ca un an nu trebuie să rămână sotia însărcinată din conditii medicale.
Va multumesc!
Daca din motive medicale sotia nu trebuie sa ramana insarcinata, atunci tu din ce motive pui aici(pe forumul crestinortodox) intrebarea asta? Din motive duhovnicesti, sau trupesti?

Din termenii pe care-i amintesti in mesajul tau deduc ca ati "postit" serios de mult timp si asta m-a impresionat foarte mult si va felicit fiindca astfel s-a nascut un copil de-a dreptul binecuvantat si cu mult har, astfel ca va incurajez sa "postiti" in continuare deoarece copilul va primi in continuare har peste har de la "asceza" voastra neobisnuita, devenind el insusi cu totul neobisnuit de bun.

Ca sa nu apara probleme grave din cauza acumularilor din stoc te sfatuiesc foarte foarte serios sa nu te gandesti absolut deloc la acest aspect fiindca din minte se da prin ganduri comanda la supliment inutil de stoc, care atfel se diminueaza fara oprire (si productia si stocul). In plus, gandurile, pe langa faptul ca duduie instalatia de productie degeaba, mai si incarca negativ contorul emotiv duhovnicesc in defavoarea tuturor.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 21:53:03
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 21:01:52
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 22:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 01:47:01