Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.06.2009, 17:59:18
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonutS Vezi mesajul
Mihailt vrei sa zici ca regimul comunist sprijina crestinismul ? Un regim ateist sa sprijine crestinismul ?
Mihail a prins foarte bine esenta acestui paradox. Asa este desi erau atei DAR MARI PATRIOTI!, prin izolationismul INDEPENDENTA si suveranitatea tarii in care traiam si care nu erau vorbe goale ca acum, Ortodoxia a fost aparata.

A apara Ortodoxia nu inseamna neparat sa ai bani sa lustruiesti si sa auresti cupolele si prin cei ca Becali sa construiesti inca o mie dar care nu inseamna nimic fara viata curata duhovniceasca

Atunci pe vremuri cu comuninstii stind pe capul nostru ciorchine si facindu-ne viata dificila, ortodoxia a lucrat la profunzimea INTERIOARA nu la LUSTRU asa cum se face acum si gargara cit cuprinde si consumerism in detrimentul vietii DUHOVNICESTI.

Paradoxal, insa in comunism s-a CALIT DUHOVNICIA celor mai buni de acum care mai sunt prin minastiri si schituri


MULTUMIM DOAMNE PENTRU CA NU NE-AI lasat in mina americanilor care ne-ar fi distrus pina acum CREDINTA ADEVARATA!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.06.2009, 18:21:41
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
MULTUMIM DOAMNE PENTRU CA NU NE-AI lasat in mina americanilor care ne-ar fi distrus pina acum CREDINTA ADEVARATA!
Andrei, asa mult te indoiesti de puterea lui Dumnezeu? Asta e Biserica lui Hristos, daca oamenii Il cauta pe Dumnezeu nimeni nu le poate sta impotriva.

"Oare cine ne va desparti pe noi de Hristos?"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.06.2009, 18:27:47
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul

"Oare cine ne va desparti pe noi de Hristos?"
Consumerismul deja a facut-o in mare parte. UITE-TE in jurul tau Lavrentie! nu dormi, fii treaz, deschide ochii!

Evident acum vei aduce argumentul urmator cu:
"Nu-ti fie teama TURMA MICA", nu?

De ce ne agatam de asta cnd am fi putut avea o turma mare asa cum am avut-o pe vremuri in timpurile comunismului cind erau vremuri de restriste.

Oricite argumente ai aduce:

CREDINTA IN PUF NU EXISTA!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.06.2009, 18:58:14
fall3n fall3n is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.03.2009
Locație: Ramnicu Sarat jud Buzau
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fall3n
Implicit lamurire..

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Niste nebuni, asta sunt. E bine sa nu fie inchurajanti, nici bagati in seama.
spui de Miscarea Noua Dreapta sau de altceva ???..pentru ca daca spui de miscare ar fii bine sa te mai documentezi..ei sunt Pentru Dumnezeu, Neam si Tara !
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.06.2009, 19:14:06
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Despre Noua Dreapta, despre cine? M-am documentat destul.

Niste tineri agitand pumnii in piata si strigand cate si mai cate nu imi inspira nici respect si nici nu vad cum anume ar fi ei pentru Dumnezeu.

Parerea mea este ca dragostea de tara o arati fiind cinstit, muncind si respectand legile. Pentru asta nu este nevoie sa faci parte din nu stiu ce organizatie care instiga la ura.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.06.2009, 19:24:12
fall3n fall3n is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.03.2009
Locație: Ramnicu Sarat jud Buzau
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fall3n
Implicit iarta-ma..

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Despre Noua Dreapta, despre cine? M-am documentat destul.

Niste tineri agitand pumnii in piata si strigand cate si mai cate nu imi inspira nici respect si nici nu vad cum anume ar fi ei pentru Dumnezeu.

Parerea mea este ca dragostea de tara o arati fiind cinstit, muncind si respectand legile. Pentru asta nu este nevoie sa faci parte din nu stiu ce organizatie care instiga la ura.

mda..iarta-ma dar nu stii aproape nimic..daca or fii fost cativa tineri care se agitau poate necrestineste asta nu inseamna ca toti sunt asa...daca vad crestini ortodocsi cazuti prin santuri de bautura sau alte pacate nu cred ca trebuie sa zic ca toti crestinii sunt asa..corect ? repet iarta-ma ca iti zic dar nu stii ce spui...mai cauta si o sa aflii..in timp ce unii dintre noi stateau linistiti acasa poate ei ca si altii dealtfel manifestau impotriva Gayfest si nu numai..
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.06.2009, 19:24:34
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonutS Vezi mesajul
Adrian, spui ca adevaratii patrioti taci si fac. Dar ce fac pentru a ajuta tara, pentru a transmite un mesaj populatiei ?

Priveste tara, Ionut! Este rupata in bucati? Este razboi in tara? Este alta limba oficiala in Romania? Stiu, romanilor le este greu si plange sufletul in mine dar totul este un joc de sah, Ionut. Stii cum a rams tara intreaga in 1989, cand era planificat sa fie rupta? Stii cum a rams intreaga pana in 2007? Stii cum se vor intregi toate teritoriile romanesti? Daca nu ai gasit toate lucrurile astea pe internet vei intelege de ce spun ca adevaratii patrioti tac si fac. Incearca sa meditezi. Ai inteligenta necesara pentru a intelege. Cred ca este suficient cat am intervenit pe aceasta tema. Cu bine.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.06.2009, 21:45:22
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fall3n Vezi mesajul
mda..iarta-ma dar nu stii aproape nimic..daca or fii fost cativa tineri care se agitau poate necrestineste asta nu inseamna ca toti sunt asa...daca vad crestini ortodocsi cazuti prin santuri de bautura sau alte pacate nu cred ca trebuie sa zic ca toti crestinii sunt asa..corect ? repet iarta-ma ca iti zic dar nu stii ce spui...mai cauta si o sa aflii..in timp ce unii dintre noi stateau linistiti acasa poate ei ca si altii dealtfel manifestau impotriva Gayfest si nu numai..
Stai putin,ca nu e chiar fair-play comparatia:crestini sunt zeci de mii si da,nu exista padure fara uscaturi,insa asta este o grupare unde exista un numar limitat de oameni,iar la o manifestatie a acestei grupari ei aleg sa se comporte asa si sa mai si dea declaratii ca cea cu "oua,rosii,cartofi..." fara nici o sfiala.
Din asta clar rezulta ca cei ce conduc gruparea cunosc ce se intampla si aproba,ceea ce nu este in regula.
Daca vrei sa vezi de ce baricada se afla cineva,indiferent de motivatiile nobile pe care ti le etaleaza pentru niste actiuni,este suficient sa pui faptele acelui om langa Iisus: oare asa ar proceda Iisus in aceasta situatie?Oare ce invatatura ne-a lasat El?Invatatura IUBIRII!
Contrastul este atat de puternic uneori,incat orice cuvant este de prisos.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.06.2009, 21:52:44
IonutS's Avatar
IonutS IonutS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

Din pacate din tara este rupta o bucata mare si anume Basarabia, si mai sunt si alte teritorii istorice mai mici...

Un lucru vreau sa mai spun, Noua Dreapta nu are ca obiectiv acest extremism inteles de voi, chiar doctrina organizatiei e bazata pe citate din Biblie. V-am mai spus nu exista padure fara uscaciuni, e de ajuns sa vina la o manifestatie a Noii Drepte 10 insi care sa provoace ura, scandal, etc. si deja ND este etichetata ca fiind extremista. Dar ochiul omului parca vede numai raul, faceti o fapta buna vedeti daca va zice cineva ceva, iar dupa aceea daca Doamne fereste faceti o fapta rea fie ea cat de mica imediat sar pe voi n voci.

Am inteles Adrian ca nu trebuie facuta mare gura si agitatie dar prin a arbora un steag, a tine o pancarta care transmite un mesaj nu vad nimic rau si nimic necrestinesc. De exemplu tii o pancarta pe care scrie "Spune NU avortului, Dumnezeu a lasat omul sa se inmulteasca", trece un om, vede mesajul si isi zice in gand "Da mai, asa e, de ce nu am stiut pana acum, ar trebui sa nu mai o indemn pe sotie sa faca avort.". Astfel ai mai trezit un om, ai mai salvat un om de la pacat, ai mai salvat o viata, nu ?
Iar patriotii in zilele in care se cinstesc eroii tarii, drapelul, ziua nationala, s.a. ce ar trebui sa faca ? Nu sa iasa la o manifestatie in care sa arboreze tricolorul, sa cante imnul si sa pastreze un moment de reculegere pentru cei care si-au varsat sangele pentru tara si credinta ?


Pe mine unul nationalismul m-a facut sa descoper frumusetea Ortodoxiei si sa ma apropiu mai mult de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.06.2009, 21:58:19
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Daca spui ca cei care fac pe nebunii nu sunt reprezentativi ai organizatiei, atunci organizatia ar trebui fie sa ii controleze si sa ii opreasca, fie sa ii dea afara.

Si da, n indivizi si organizatii de rau augur de-a lungul istoriei au folosit citate din Biblie. Asta nu inseamna ca ei chiar faceau voia Domnului. Dupa cum am spus, daca iti iubesti tara esti cinstit, nu dai spaga, muncesti din greu pentru familia ta si pentru comunitate, respecti legile si pe oamenii din jur. Atat. Pumnii, patriotardismul, nationalismul dus la extrem nu fac decat rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dreapta Socoteala Dreamm Generalitati 14 01.06.2013 00:07:50
Noua Dreapta si fascismul Times.new.roman Generalitati 18 04.10.2011 17:43:02
reintoarcerea la dreapta credinta nsimona Generalitati 18 31.12.2010 16:58:55
Noua dreapta - pro sau contra ? heorhe Generalitati 25 15.08.2010 13:35:08
In stinga sau in dreapta Hartford Teologie si Stiinta 3 26.11.2007 14:10:17