Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.12.2009, 01:26:01
luceafaruldincer
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Chipul lui Adam

Daca am putea afla cum arata Adam(prin biologie) am afla cum arata Dumnezeu?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.12.2009, 02:00:55
somasema
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luceafaruldincer Vezi mesajul
Daca am putea afla cum arata Adam(prin biologie) am afla cum arata Dumnezeu?
Cum arata Dumnezeu nu vom sti niciodata pentru ca Biblia spune nimeni nu-L poate vedea pe Dumnezeu si sa traiasca.
Totusi din cate stiu doar Moise i-a vazut forma dar nu si fatza

Cat despre aspectul fizic a lui Adam putem presupune cum ar fi aratat, avand in vedere datele evolutionistilor si cuvantul lui Dumnezeu din cartea Genezei

Fara indoiala viata si inceputurile omenirii au aparut in Africa centrala si de est (zona Etiopiei,Kenyei si a Tanzaniei) circa 7 milioane de ani in urma.
Apoi omul a migrat spre Orientul mijlociu,Asia,Australia,Europa,Siberia apoi au trecut stramtoarea Bering in America de Nord si apoi cea de Sud populand tot pamantul
Trebuie sa tinem seama ca asezarea continentelor atunci nu era deloc aceeasi cu asezarea continentelor in ziua de astazi
Insa noua era a omului dateaza de aproximativ 6.000 de ani si inca mai exista controverse vis-a-vis de acest aspect intre evolutie si religie
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.12.2009, 07:44:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Creatia dupa Chip inseamna cateva atribute esentiale ale tuturor oamenilor: existenta, nemurirea, ratiunea, liberul arbitru si sentimentele.

Nu stim cum a aratat primul om, insa stim ca la inceput au fost doua persoane androgine, intr-o singura fiinta: Adam-Eva. Dupa caderea in pacat au fost separati in doua creaturi diferite.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.12.2009, 10:09:55
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu stim cum a aratat primul om, insa stim ca la inceput au fost doua persoane androgine, intr-o singura fiinta: Adam-Eva. Dupa caderea in pacat au fost separati in doua creaturi diferite.
De unde zici tu ca Adam si Eva erau o singura fiinta la propriu? Nu exista temei pentru asa ceva.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.12.2009, 10:14:54
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de somasema Vezi mesajul
Cum arata Dumnezeu nu vom sti niciodata pentru ca Biblia spune nimeni nu-L poate vedea pe Dumnezeu si sa traiasca.
Totusi din cate stiu doar Moise i-a vazut forma dar nu si fatza
Asta e o interpretare absolut simplista. Moise a vazut "spatele lui Dumnezeu", nu forma Lui, Doamne pazeste! Despre mai multe detalii legate de vederea lui Moise, vezi "Viata lui Moise" a Sfantului Grigorie de Nyssa.

Cea mai apropiata marturie despre vederea lui Dumnezeu in lumea aceasta este insa cea a Sfantului Apostol Ioan: "Si Cuvantul S-a facut trup si S-a salasluit intre noi si am vazut slava Lui, slava ca a Unuia-Nascut din Tatal, plin de har si de adevar" (Ioan 1, 14).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.12.2009, 10:34:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
De unde zici tu ca Adam si Eva erau o singura fiinta la propriu? Nu exista temei pentru asa ceva.
De la Sorin Dumitrescu citire. In unele icoane vechi, Adam este infatisat culcat in momentul in care Eva se desprindea din el, din "coasta" lui, reprezentata in pozitie oblica, semisezanda, avand numai picioarele comune cu Adam. Este o imagine simbolica, evident, insa de la el stiu de fiinta androgina originara si originala.

Tu cum stii?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.12.2009, 11:01:44
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De la Sorin Dumitrescu citire. In unele icoane vechi, Adam este infatisat culcat in momentul in care Eva se desprindea din el, din "coasta" lui, reprezentata in pozitie oblica, semisezanda, avand numai picioarele comune cu Adam. Este o imagine simbolica, evident, insa de la el stiu de fiinta androgina originara si originala.

Tu cum stii?
Pai e o imagine simbolica - da, adica nu proprie. E corecta, in sensul de "un singur trup", dar nu "o singura fiinta". Aceasta afirmatie - "o singura fiinta" - e foarte periculoasa, dupa parerea mea.

Iata ce zice Sf. Scriptura:
"Si a facut Dumnezeu pe om dupa chipul Sau; dupa chipul lui Dumnezeu l-a facut; a facut barbat si femeie." (Facere 1, 26)

si mai apoi, in al doilea referat al Facerii omului:

"Atunci, luand Domnul Dumnezeu tarana din pamant, a facut pe om si a suflat in fata lui suflare de viata si s-a facut omul fiinta vie ...
Si a zis Domnul Dumnezeu: "Nu este bine sa fie omul singur; sa-i facem ajutor potrivit pentru el" ...
Atunci a adus Domnul Dumnezeu asupra lui Adam somn greu; si, daca a adormit, a luat una din coastele lui si a plinit locul ei cu carne.
Iar coasta luata din Adam a facut-o Domnul Dumnezeu femeie si a adus-o la Adam.
Si a zis Adam: "Iata aceasta-i os din oasele mele si carne din carnea mea; ea se va numi femeie, pentru ca este luata din barbatul sau.
De aceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa si se va uni cu femeia sa si vor fi amandoi un trup."

De aceea zic, nicaieri in aceste texte nu se spune ca in Adam ar fi fost doua persoane (de altfel nici in Hristos nu este decat o Persoana, dioprosopismul fiind erezie)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.12.2009, 11:18:27
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luceafaruldincer Vezi mesajul
Daca am putea afla cum arata Adam(prin biologie) am afla cum arata Dumnezeu?
Da, daca l'am vedea pe Adam, am intelege cum arata Dumnezeu, dar nu Dumnezeu Tatal, ci Dumnezeu Fiul, prin care s'au si creat toate, fiind aduse de la inexistenta la existenta. Intr'o fresca de la Manastirea Sucevita, Adam este infatisat foarte asemanator cu Hristos, avand acelasi chip, si chiar aceleasi haine (doar culorile difera, acestea indicand firile fiecaruia). In partea stanga, Adam pune nume animalelor si isi cauta ajutor potrivit lui. Nu gaseste. In partea dreapta, Hristos creaza femeia din coasta lui Adam.


Dar mai mult, nu doar prin Adam il putem vedea pe Dumnezeu Fiul, ci prin fiecare om.
Mergi la oglinda, priveste'te pe tine insuti si Il vei vedea pe Hristos, chipul dupa care ai fost creat.
Daca nu iti place ce vezi, afla ca ai salbaticit minunatia de chip, urmand a te nevoi spre a o redobandi.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 11.12.2009 at 11:29:25.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.12.2009, 12:33:51
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Pai e o imagine simbolica - da, adica nu proprie. E corecta, in sensul de "un singur trup", dar nu "o singura fiinta". Aceasta afirmatie - "o singura fiinta" - e foarte periculoasa, dupa parerea mea.

Iata ce zice Sf. Scriptura:
"Si a facut Dumnezeu pe om dupa chipul Sau; dupa chipul lui Dumnezeu l-a facut; a facut barbat si femeie." (Facere 1, 26)

si mai apoi, in al doilea referat al Facerii omului:

"Atunci, luand Domnul Dumnezeu tarana din pamant, a facut pe om si a suflat in fata lui suflare de viata si s-a facut omul fiinta vie ...
Si a zis Domnul Dumnezeu: "Nu este bine sa fie omul singur; sa-i facem ajutor potrivit pentru el" ...
Atunci a adus Domnul Dumnezeu asupra lui Adam somn greu; si, daca a adormit, a luat una din coastele lui si a plinit locul ei cu carne.
Iar coasta luata din Adam a facut-o Domnul Dumnezeu femeie si a adus-o la Adam.
Si a zis Adam: "Iata aceasta-i os din oasele mele si carne din carnea mea; ea se va numi femeie, pentru ca este luata din barbatul sau.
De aceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa si se va uni cu femeia sa si vor fi amandoi un trup."

De aceea zic, nicaieri in aceste texte nu se spune ca in Adam ar fi fost doua persoane (de altfel nici in Hristos nu este decat o Persoana, dioprosopismul fiind erezie)
Omul fiind creat dupa modelul divin, a fost original comuniune de persoane intr-un singur trup. Si asa trebuia sa ramana daca nu pacatuia. Deci fiinta de care vorbeam este omul Adam-Eva, doua persoane intr-o singura creatura.

Eu nu am zis ca in Adam au fost doua persoane, ci in Adam-Eva. Tu ce parere ai, Adam a fost creat mai intai si apoi S-a mai gandit Dumnezeu un pic si a facut-o si pe Eva? Nu, ei au fost creati dintru inceput impreuna, cum scrie si mai sus la Facere 1, 26. Nu a fost mai intai Adam cu doua persoane, ci a fost omul Adam-Eva.

"Vor fi amandoi un trup" intru nostalgia omului androgin perfect, creat la inceput. Si asa a aparut sexul.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.12.2009, 13:01:56
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Si asa a aparut sexul.
Nici animalele nu faceau sex?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Omul, chipul si asemanarea lui Dumnezeu spre_rasarit Generalitati 1 09.01.2012 02:39:26
Chipul ca o catapeteasma Marius22 Generalitati 12 19.09.2011 23:40:39
Lepadarea de sine si chipul Lui Dumnezeu in om. MariS_ Din Noul Testament 36 24.08.2011 15:23:00
Minune la Castranova: chipul Domnului nostru Iisus Hristos pe un nuc larisa maria Generalitati 1 16.12.2010 18:53:52
Sfantul Nectarie Taumaturgul - Despre chipul omului Rodica50 Intrebari utilizatori 0 03.12.2010 20:12:45