Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.04.2010, 16:22:58
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Ce conteaza la rugaciune?Calitatea sau cantitatea?

Ce credeti voi ca de obicei conteaza la rugaciune?Cantitatea sau calitatea?Vad pe multi care fac multe rugaciuni(inclusiv eu mai fac din cand in cand multe intr-o zi,adica ,citit acatiste,carticele etc)dar parerea mea e si eu cred ca mai mult calitatea conteaza,poti sa faci si o rugaciune intr-o zi daca o faci din suflet si Ii arati lui Dumnezeu prin toate cele facute ca Il iubesti ai sufletul impacat si Il bucuri pe Dumnezeu.Normal ca acatistele folosesc si ele la ceva,carticelele la fel,dar sa facem o data la ceva timp,rar,sa nu credeti ca zic ca sunt inutile.Doamne fereste!
Cred ca o rugaciune scurta spusa din tot sufletul face cat 10 spuse si uneori ''robotizate''.
Voi ce parere aveti?
Ce conteaza mai mult?Calitatea sau cantitatea?Cate rugaciuni sa facem pe zi?Cat va petreceti intr-o zi facand rugaciuni?Considerati ca este importanta si cantitatea?Dati-va cu parerea va rog despre acest subiect.
Multumesc frumos.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.04.2010, 16:28:44
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

In cazul rugaciunii, cantitatea naste calitatea.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.04.2010, 16:31:17
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Ce credeti voi ca de obicei conteaza la rugaciune?Cantitatea sau calitatea?Vad pe multi care fac multe rugaciuni(inclusiv eu mai fac din cand in cand multe intr-o zi,adica ,citit acatiste,carticele etc)dar parerea mea e si eu cred ca mai mult calitatea conteaza,poti sa faci si o rugaciune intr-o zi daca o faci din suflet si Ii arati lui Dumnezeu prin toate cele facute ca Il iubesti ai sufletul impacat si Il bucuri pe Dumnezeu.Normal ca acatistele folosesc si ele la ceva,carticelele la fel,dar sa facem o data la ceva timp,rar,sa nu credeti ca zic ca sunt inutile.Doamne fereste!
Cred ca o rugaciune scurta spusa din tot sufletul face cat 10 spuse si uneori ''robotizate''.
Voi ce parere aveti?
Ce conteaza mai mult?Calitatea sau cantitatea?Cate rugaciuni sa facem pe zi?Cat va petreceti intr-o zi facand rugaciuni?Considerati ca este importanta si cantitatea?Dati-va cu parerea va rog despre acest subiect.
Multumesc frumos.
De ce pui intrebari retorice? Normal calitatea! Dar pentru cei care nu au nici o idee despre rugaciune li se recomanda nu sa FACA rugaciuni ci sa CITEASCA rugaciuni. In felul asta o sa vada cum se rugau Sfintii Parinti, care este esenta rugaciunii, si apoi o sa-i vina si lui in suflet rugaciunea. Multi dintre noi nu stiu mai nimic despre rugaciune. Se mai pune problema ca decat omul sa faca alte tampenii mai bine sa se roage.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.04.2010, 16:34:04
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
De ce pui intrebari retorice? Normal calitatea! Dar pentru cei care nu au nici o idee despre rugaciune li se recomanda nu sa FACA rugaciuni ci sa CITEASCA rugaciuni. In felul asta o sa vada cum se rugau Sfintii Parinti, care este esenta rugaciunii, si apoi o sa-i vina si lui in suflet rugaciunea. Multi dintre noi nu stiu mai nimic despre rugaciune. Se mai pune problema ca decat omul sa faca alte tampenii mai bine sa se roage.

Sunt multi oameni care fac o multime de rugaciuni intr-o zi si nu stiu ca doar calitatea conteaza si nu cantitatea.Sunt foarte multi oameni care cred ca daca faci multe rugaciuni intr-o zi ai facut foarte bine,degeaba,ai facut foarte bine doar daca le-ai spus din suflet si acestea se reflecta si in fapte.Eu stiu ce conteaza dar vreau sa aud si parerile voastre.Sunt multi care zic ca si cantitatea conteaza si vreau sa aflu de ce.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.04.2010, 16:54:08
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
In cazul rugaciunii, cantitatea naste calitatea.
Si eu sunt de acord.Nu putem sa spunem o rugaciune de calitate fara a trece prin faza de "novice".Cel putin eu am simtit de multe ori ca ma rog degeaba,slab din punct de vedere calitativ.Mai ales in cazul rugaciunii inimii,pot spune ca in cele mai multe cazuri spun rugaciunea in gol,dar se simte o foarte mare diferenta intre a te stradui sa o spui si a renunta.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.04.2010, 17:31:36
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Rugaciune calitatea a-I-a...
Rugaciune calitatea a-II-a...
...
Castraveti murati calitatea a-III-a...

Rugaciunea este rugaciune s'atat, daca este far' de "calitate" nu este decat...nimic.

...masuratori, cantariri...IL masuram pe Dumnezeu, cantarim "cat" si "cum" ne rugam, ne zbieram "cantitatea" de credinta...mai, mai...ntz,ntz,ntz...pur si simplu, carevasazica, n-am cuvinte, nenicule...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...

Last edited by eodor nastasa; 22.04.2010 at 17:36:06.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.04.2010, 17:46:02
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
In cazul rugaciunii, cantitatea naste calitatea.
De acord cu tine! A nu ne mai ruga pentru ca nu simtim calitativ rugaciunea este o mare inselare... Parintele Cleopa vorbea de mai multe trepte ale rugaciunii si trebuie sa ne straduim a nu ramane la nivelul rugaciunii cu buzele!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.04.2010, 18:02:57
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Si eu cred ca tendinta de a crede ca puterea rugaciunii se amplifica prin cantitate este de fapt o parlela pur lumeasca de gindire pur materialista( nu ca asta ar fi in totalitate ceva rau) care nu are de a face cu schimbarea in BINE a fiintei noastre.

Fiecare om are particularitatile psihologice, traumele si povestea lui, deci regula generala nu exista.

Parerea mea este ca degeaba stai cu anii inchis in chilia ta sa-ti plingi pacatele savirsite de exemplu impotriva aproapelui daca Tu, personal nu iesi sa le indrepti,...dar nu IN MINTEA TA, nooooonoono!, ca nu tine! ci IN COMUNITATE tatica! lucrind la iertarea pacatului in fata lui Dumnezeu prin apoapele tau, ajutind, sacrificind timpul tau, transpirind linga el !..acolo este bataia pestelui, nu in izolare, chipurile bagind jdeemii de rugaciuni!

Revenind la modelul nostru Hristos, nu avem nici un exemplu de rugaciuni continue, ore in sir, repetind de zeci sau sute de ori, sau batind metanii la nesfirsit. Nu inteleg cine a venit cu aceasta idee vioaie:) care mai mult aduce a educatie fizica decit spirituala( Hristos in orice caz nu!) Rugaciune Lui era PREZENTA Lui in mijlocul oamenilor, interactiunea cu ei.

Last edited by andreicozia; 22.04.2010 at 18:05:03.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.04.2010, 19:12:01
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit Rugaciunea:cantitate vs. calitate?

Povesteste parintele Serafim Rose:

„La San Francisco era o persoana care s-a inflacarat de ideea Rugaciunii lui Iisus. A inceput sa adauge rugaciune peste rugaciune, pana cand a ajuns, numai dimineata, la 5000. Chiar acolo in mijlocul lumii, in mijlocul orasului, dimineata, inainte de a face orice altceva, inainte de a manca, acest om era in stare sa rosteasca Rugaciunea lui Iisus de 5000 de ori, pe balcon, si se simtea minunat de proaspat si de insuflat. Apoi intr-o dimineata s-a intamplat ca cineva sa se opreasca chiar sub balconul sau si sa inceapa sa lucreze ceva tocmai cand omul nostru rostea ultima mie de rugaciuni. Iar acel om si-a iesit din sarite in asa hal, incat a ajuns sa arunce in el cu farfurii! Cum sa reactionezi fata de un om preocupat de viata duhovniceasca, de Rugaciunea lui Iisus, care, dintr-o data, in timp ce rosteste rugaciunea, e in stare sa inceapa a arunca cu farfurii? Aceasta inseamna ca inauntrul lui patimile erau libere, din pricina faptului ca omul era amagit de gandul sau parerea ca stia ce anume este bine duhovniceste pentru el. El actiona dupa propria parere, dar nu cu trezvie, nu intru cunostinta; si de cum s-a ivit prilejul, patimile au rabufnit. In acest caz este mai de folos sa nu spui de 5000 de ori Rugaciunea lui Iisus, ci sa faci ceva care sa fie duhovnicesc“

http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...de-pe-hristos/
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.04.2010, 19:44:25
Florin Liviu
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Rugati-va !

Nu va mai obositi dragii mei. Chiar Mantuitotul spune "rugati-va neincetat !" Asemeni Sfintilor Parinti care vorbesc cu tine iar mintea lor sta in rugaciune (!!!) si nu se despart niciodata de rugaciune. Acesta este nivelul acceptabil. Iar celelalte minuni vor veni sau nu prin voia Bunului Dumnezeu pentru cei pregatiti. Iar inceput bun puneti daca nu mai scoateti nici o vorba urata. Sunt Sfinti Parinti care stau zile intregi in rugaciune. Un inceput bun este si un (1) minut sau doar 10 secunde.

Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu Miluieste-ma !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Obiceiul omenesc cu painea si vinul carora le este atribuita calitatea de "Pasti" doctor_faustus Sfintele Pasti - Invierea Domnului 27 31.03.2011 11:11:44
conteaza meseria ca sa fii un bun crestin? alexya89 Generalitati 35 31.03.2011 01:09:47
rugăciune yulyus Rugaciuni 13 15.06.2010 22:35:19
Rugaciune dianaparis Biserica Ortodoxa Romana 8 25.02.2010 19:18:10
Ce conteaza cu adevarat in viata? Andreea_Oana Generalitati 23 03.08.2009 18:17:20