Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 04.09.2012, 10:09:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Suzana Vezi mesajul
mare adevar ati spus !
dar si fumatul este un mare pacat, domnule doctor, retineti va rog asta.
Aici e subforumul despre ale nunții. De fumat e vorba în altă parte. Despre fumat nu a spus Apostolul, a spus...Suzana!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #122  
Vechi 05.09.2012, 10:34:16
Floare alba's Avatar
Floare alba Floare alba is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
De ce daca unul din parinti e violent se considera daunator pt copii dar daca isi inseala partenera nu e daunator? Cred ca un copil sufera la fel cand vede ca tatal isi inseala mama, sau invers. Chiar daca parintii vor incerca sa ascunda acest lucru, copiii vor simti, iti spun eu. Daca ascund, e totusi ok, dar daca unul dintre ei inseala pe fata si fara nerusinare, nu e bine ca un copil sa vada demnitatea celuilalt parinte calcata in picioare, ca si cum l-ar vedea lovit, si vor incepe chiar sa il invinovateasca pt ca nu a ripostat.
Anna, eu iti dau dreptate in ceea ce afirmi. Si asta pentru ca eu insami am trecut prin asa ceva copil fiind. Mama a incercat sa ascunda cat a putut, dar nu intotdeauna a reusit, iar eu sufeream enorm vazand-o pe mama cum sufera. Cred ca daca nu o avea pe bunica alaturi in acele momente, nu ar fi rezistat de una singura. Acum lucrurile s-au schimbat mult, intre timp mama a avut un cancer din care a scapat cu greu, si cred ca abia atunci tata si-a dat seama cat de mult tine la ea. Nu l-am judecat niciodata pe tata pentru asta (nu trebuie sa ne judecam parintii), si ma bucur ca nu am facut-o. Dar nici pe mama nu am invinovatit-o ca a ramas alaturi de el. O singura data a plecat la parintii ei, in urma unei aventuri de-a lui. Eu nu eram acasa in acea perioada cat a fost ea plecata, am aflat ulterior, insa am simtit un imens gol in mine la aflarea vestii. Sa fi fost egoism din partea mea? Nu stiu, daca egoism se numeste ca vrei ca familia sa nu se destrame, atunci da.
Imi iubesc parintii asa cum sunt ei, si ma rog pentru ei cat pot eu, incerc sa le alin batranetile (desi nu sunt inca foarte batrani). Printre multele calitati si defecte mostenite de la ei, am ramas si cu "asa da", "asa nu".
__________________
Mulțumesc puterilor cerești că m-am învrednicit a crede, că mi s-a facut această neasemuită onoare și din tot sufletul rostesc, strigând cu lacrimi ca la Marcu 9, 24: „Cred, Doamne! Ajută necredinței mele”. (Părintele Nicolae Steinhardt)

Last edited by Floare alba; 05.09.2012 at 13:03:28.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 05.09.2012, 18:13:13
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Unhappy

m-ati deprimat. si eu care speram sa veniti cu argumente pro (
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #124  
Vechi 06.09.2012, 10:42:50
Floare alba's Avatar
Floare alba Floare alba is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
m-ati deprimat. si eu care speram sa veniti cu argumente pro (
Imi pare rau... Observa insa, te rog, si partea plina a paharului: eu l-am iertat, mama insasi l-a iertat, iar ei duc acum o viata linistita din acest punct de vedere. Pentru mama casnicia a fost un razboi pe care l-a castigat. Cu ce pret? Pretul nu e niciodata prea mare (parerea mea) cand e vorba de a pastra Taina Casatoriei. Dumnezeu nu ne da mai mult decat putem duce.
Iar eu ma rog Bunului si Multmilostivului Iisus Hristos sa le indrepte pasii mai des spre biserica si spre implinirea poruncilor Lui, ca pana la sfarsitul vietii lor sa dobandeasca mila lui Dumnezeu si sa afle sfarsit crestinesc.
__________________
Mulțumesc puterilor cerești că m-am învrednicit a crede, că mi s-a facut această neasemuită onoare și din tot sufletul rostesc, strigând cu lacrimi ca la Marcu 9, 24: „Cred, Doamne! Ajută necredinței mele”. (Părintele Nicolae Steinhardt)
Reply With Quote
  #125  
Vechi 06.09.2012, 15:28:35
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Aici e subforumul despre ale nunții. De fumat e vorba în altă parte. Despre fumat nu a spus Apostolul, a spus...Suzana!
nici despre cocaina NU a spus Apostolul...asa ca poate fi consumata?!
Reply With Quote
  #126  
Vechi 06.09.2012, 18:32:30
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de Floare alba Vezi mesajul
Imi pare rau... Observa insa, te rog, si partea plina a paharului: eu l-am iertat, mama insasi l-a iertat, iar ei duc acum o viata linistita din acest punct de vedere. Pentru mama casnicia a fost un razboi pe care l-a castigat. Cu ce pret? Pretul nu e niciodata prea mare (parerea mea) cand e vorba de a pastra Taina Casatoriei. Dumnezeu nu ne da mai mult decat putem duce.
Iar eu ma rog Bunului si Multmilostivului Iisus Hristos sa le indrepte pasii mai des spre biserica si spre implinirea poruncilor Lui, ca pana la sfarsitul vietii lor sa dobandeasca mila lui Dumnezeu si sa afle sfarsit crestinesc.
iarta-ma dar paharul tau e gol.
stiu ca majoritatea femeilor iarta infidelitatile partenerilor , iar toti cei pe care ii cunosc au calcat stramb macar o data (ei nu ele). nu zic ca femeia e sfanta sau alte exagerari, dar in conditiile acestea ideea unei casnicii piere imediat. cu astfel de exemple...mai bine nu le dadeati (
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #127  
Vechi 06.09.2012, 18:37:14
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Floare alba Vezi mesajul
Imi pare rau... Observa insa, te rog, si partea plina a paharului: eu l-am iertat, mama insasi l-a iertat, iar ei duc acum o viata linistita din acest punct de vedere. Pentru mama casnicia a fost un razboi pe care l-a castigat. Cu ce pret? Pretul nu e niciodata prea mare (parerea mea) cand e vorba de a pastra Taina Casatoriei. Dumnezeu nu ne da mai mult decat putem duce.
Iar eu ma rog Bunului si Multmilostivului Iisus Hristos sa le indrepte pasii mai des spre biserica si spre implinirea poruncilor Lui, ca pana la sfarsitul vietii lor sa dobandeasca mila lui Dumnezeu si sa afle sfarsit crestinesc.
Cred ca Hristos a apreciat-o foarte mult pe mama ta! Minunat!
Reply With Quote
  #128  
Vechi 07.09.2012, 09:31:55
Suzana's Avatar
Suzana Suzana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2012
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
nici despre cocaina NU a spus Apostolul...asa ca poate fi consumata?!
cred ca da, in viziunea catolica se poate consuma si marijuana si opium...
Reply With Quote
  #129  
Vechi 07.09.2012, 13:03:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
iarta-ma dar paharul tau e gol.
stiu ca majoritatea femeilor iarta infidelitatile partenerilor , iar toti cei pe care ii cunosc au calcat stramb macar o data (ei nu ele). nu zic ca femeia e sfanta sau alte exagerari, dar in conditiile acestea ideea unei casnicii piere imediat. cu astfel de exemple...mai bine nu le dadeati (
E o perspectiva crestina.
Cand ai sa intelegi crestinismul, ai sa intelegi si exemplul.

Sfintenia nu izbeste ochiul asa cum o face o tinuta de strada prin care femeia incearca sa iasa in evidenta in ochii altor barbati.

Este si asta o forma de infidelitate.

Si daca tot spui "nu zic ca femeia e sfanta" ... o femeie care nu e sfanta (sau nu aspira macar) ce pretentii poate sa aiba de la un barbat?

Ori merg impreuna spre sfintenie..ori fiecare cu pacatele lui.

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
m-ati deprimat. si eu care speram sa veniti cu argumente pro (
Pro..ce?
Reply With Quote
  #130  
Vechi 07.09.2012, 13:04:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Suzana Vezi mesajul
cred ca da, in viziunea catolica se poate consuma si marijuana si opium...
Numai in doze moderate, care nu afecteaza grav si flagrant sanatatea, eroziunea lenta e oricum naturala, nu? :)

Totusi, cum a zis si M.D. asta e alt topic.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatii Anna Nunta 268 30.05.2013 18:22:26
doua batrane,vaduve ,singure si bolnave au nevoie de ajutor Alexuta Umanitare 61 24.01.2013 13:57:40
De ce barbatii vor doar aspectul fizic? AGabriela Nunta 151 09.11.2012 09:24:09
Valoarea unei femei zoridezi Generalitati 3 31.05.2010 13:28:16
Poemul unei singure respiratii vichy Rugaciuni 2 07.08.2008 15:14:49