Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.02.2014, 23:17:16
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ai mai promovat prostia asta si pe alt topic, cu alte cuvinte, incerci sa sugerezi ca Dumnezeu nu i-a oferit o alegere in deplinatate de cauza, deci este partas la alegerea gresita a omului.

Mare tampenie si nu cred ca as gresi prea mult daca as spune ca e de inspiratie diabolica.
Ar fi preferabil ca densitatea argumentelor sa o egaleze pe cea a epitetelor.
Speram la un upgrade din partea ta.
Se pare ca ramanem cu exprimarea la nivel visceral.

Demonizarea este mai la indemana decat curajul de a rationa.
__________________

Reply With Quote
  #32  
Vechi 09.02.2014, 00:34:11
iondan iondan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2014
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Posibil...insa nu suficienta cat sa nu greseasca.

Prin rationament ajungem sa credem. Prin rationament ne infranam. Prin rationament gresim.
Unele rationamente sunt corecte, altele gresite.
Ai facut intotdeauna ceea ce știai că e bine? Daca nu, atunci nu ratiunea [simpla] e raspunsul.Cred ca e mai complicat...si ne depaseste, pe mine cel putin.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.02.2014, 06:02:47
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iondan Vezi mesajul
...Balansarea voinței este un fenomen efect al faptului ca e...liberă. Voința liberă total, inclusiv sa sa intoarca impotriva Creatorului...
Voința aceea care se întoarce împotriva Creatorului nu mai e demult liberă și nici vie, ci este posedată de duhuri necurate, după ce a fost mai întâi influențată și apoi dominată de aceleași duhuri.

Cu cât este o voință mai liberă, cu atât este mai dedicată și închinată Creatorului prin fericirea sa, fiindcă știe că El este atât cauza cât și și scopul existenței.

Libertatea de care pomenești mai sus este ca și concept (civil, democratic, literar, social, juridic șamd) un non-sens în Împărăția lui Dumnezeu; sau o dovadă a unui punct de vedere protestant, care aplică în credință principii juridice.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 09.02.2014 at 06:12:54.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.02.2014, 09:10:20
iondan iondan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2014
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Voința aceea care se întoarce împotriva Creatorului nu mai e demult liberă și nici vie, ci este posedată de duhuri necurate, după ce a fost mai întâi influențată și apoi dominată de aceleași duhuri.

Cu cât este o voință mai liberă, cu atât este mai dedicată și închinată Creatorului prin fericirea sa, fiindcă știe că El este atât cauza cât și și scopul existenței.

Libertatea de care pomenești mai sus este ca și concept (civil, democratic, literar, social, juridic șamd) un non-sens în Împărăția lui Dumnezeu; sau o dovadă a unui punct de vedere protestant, care aplică în credință principii juridice.
Așa e...si nu prea.Ce duhuri rele l-au influentat pe Lucifer? Inca nu erau. Iar pe Adam nu ar fi putut sa-l influenteze duhurile, decat daca ALTCEVA decat cunoasterea era la mijloc si anume vointa liberă. Adam nu avea oare cunostinta de Dumnezeu, inainte de cadere,mai mult decat orice sfânt ? Lucifer nu avea oare cunostinta de Dumnezeu mai mult decat orice inger? Dupa logica ta era cu neputinta sa cada ,avand in vedere ca aveau cunoasterea de Dumnezeu la cel mai inalt nivel. Se pare ca nu cunoasterea e determinanta, ...e importanta dar nu determinanta. Pe pamant libera alegere e determinanta, avand in vedere ca multi sfinti AU CREZUT("credinta " crestina ,nu ?) si NU AU ȘTIUT (apropo de ne-cunoastere)ca Lucifer si Adam.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 10.02.2014, 05:14:25
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iondan Vezi mesajul
Așa e...si nu prea.Ce duhuri rele l-au influentat pe Lucifer? Inca nu erau. Iar pe Adam nu ar fi putut sa-l influenteze duhurile, decat daca ALTCEVA decat cunoasterea era la mijloc si anume vointa liberă. Adam nu avea oare cunostinta de Dumnezeu, inainte de cadere,mai mult decat orice sfânt ? Lucifer nu avea oare cunostinta de Dumnezeu mai mult decat orice inger? Dupa logica ta era cu neputinta sa cada ,avand in vedere ca aveau cunoasterea de Dumnezeu la cel mai inalt nivel. Se pare ca nu cunoasterea e determinanta, ...e importanta dar nu determinanta. Pe pamant libera alegere e determinanta, avand in vedere ca multi sfinti AU CREZUT("credinta " crestina ,nu ?) si NU AU ȘTIUT (apropo de ne-cunoastere)ca Lucifer si Adam.
13. Și a zis Iisus sutașului: Du-te, fie ție după cum ai crezut.(Mt8,13a)

Te rog să mă ierți, dar tu ai o logică de cel mai înalt nivel, din cauza căreia cauți texte(și parteneri) ca să contrazici; de aceea-ți zic și eu: dacă așa vrei fie ție după cum ai crezut.

După logica mea era imposibil să nu cadă deoarece cunoașterea de Dumnezeu abia se înfiripa(ca și la mine/noi, cum vrei tu).
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 10.02.2014, 11:24:10
iondan iondan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2014
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
După logica mea era imposibil să nu cadă deoarece cunoașterea de Dumnezeu abia se înfiripa(ca și la mine/noi, cum vrei tu).
Acum te-ai dus in extrema cealalta ca sa "accentuezi" eventuala mea eroare ...si ai trecut de parapet iesind de pe sosea. Cred ca e cam exagerată formularea ta cu "imposibil sa nu cadă " caci involuntar arunci pisica in curtea lui Dumnezeu si il faci imoral ca l-a pedepsit pe om pentru ceva "imposibil " de evitat. Cand formulam o idee trebuie să vedem si consecintele logice ce decurg din ea. Si da ai dreptate, cand am scris ideea cu "Dupa logica ta.. " ii raspundeam lui florin fara sa mai specific adresantul ,si a iesit un comentariu hibrid .
Reply With Quote
  #37  
Vechi 10.02.2014, 12:25:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Ar fi preferabil ca densitatea argumentelor sa o egaleze pe cea a epitetelor.
Speram la un upgrade din partea ta.
Se pare ca ramanem cu exprimarea la nivel visceral.

Demonizarea este mai la indemana decat curajul de a rationa.
Am argumentat deja pe topicul unde ai adus prima data aberatia asta.
DIn cate tin minte, tu ai ramas dator cu un raspuns.

Nu am timp sa caut acum topicul, poate faci tu un efort in acest sens si iti re-improspatezi memoria.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 10.02.2014, 12:27:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Posibil...insa nu suficienta cat sa nu greseasca.

Prin rationament ajungem sa credem. Prin rationament ne infranam. Prin rationament gresim.
Unele rationamente sunt corecte, altele gresite.
Si te-ai gandit ca pentru eroarea de rationament a lui Adam, cel mai bine e sa dai vina pe Dumnezeu.

Macar diavolul (prin sarpe) l-a acuzat pe Dumnezeu "doar" de minciuna (nu veti muri).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.02.2014, 07:39:23
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iondan Vezi mesajul
Acum te-ai dus in extrema cealalta ca sa "accentuezi" eventuala mea eroare ...si ai trecut de parapet iesind de pe sosea. Cred ca e cam exagerată formularea ta cu "imposibil sa nu cadă " caci involuntar arunci pisica in curtea lui Dumnezeu si il faci imoral ca l-a pedepsit pe om pentru ceva "imposibil " de evitat. Cand formulam o idee trebuie să vedem si consecintele logice ce decurg din ea. Si da ai dreptate, cand am scris ideea cu "Dupa logica ta.. " ii raspundeam lui florin fara sa mai specific adresantul ,si a iesit un comentariu hibrid .
Eu n-am fost în nici o extremă.
Dumnezeu n-a pedepsit pe nimeni; El a făcut Împărația Sa cu regulile ei de la bun început, dar Adam nu le-a cunoscut(și nici noi acum) și de aceea era imposibil să nu cadă; i-a spus Dumnezeu să nu mănânce, dar Adam era în trup, adică orb și ignorant(ca noi astăzi), n-avea cum să înțeleagă decât după experimentare.
Nu-ți limita logica la cuvintele scrise în versete, ci admite tot ce mai poate fi inclus; câteodată (la Dumnezeu) și imposibilul poate fi inclus.




P.S. Nu lua ad literam ultima exagerare.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 11.02.2014, 14:10:41
iondan iondan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2014
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Eu n-am fost în nici o extremă.
Dumnezeu n-a pedepsit pe nimeni; El a făcut Împărația Sa cu regulile ei de la bun început, dar Adam nu le-a cunoscut(și nici noi acum) și de aceea era imposibil să nu cadă; i-a spus Dumnezeu să nu mănânce, dar Adam era în trup, adică orb și ignorant(ca noi astăzi), n-avea cum să înțeleagă decât după experimentare.
Nu-ți limita logica la cuvintele scrise în versete, ci admite tot ce mai poate fi inclus; câteodată (la Dumnezeu) și imposibilul poate fi inclus.

P.S. Nu lua ad literam ultima exagerare.

O insiruire de cuvinte nu constituie un raspuns. Imposibilul poate fi inclus dar nu si ilogica.
Reply With Quote
Răspunde