Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.03.2011, 17:58:56
PaulPop PaulPop is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.03.2011
Mesaje: 7
Implicit Intrebari despre post

Sunt nou pe forum dar tare aș dori să pun câteva întebări despre postire cărora nu le-am găsit răspuns încă:
1. cine se încadrează la categoria "bolnav" sau "suferind" și este scutit de a ține post alimentar?
2. de ce postul ortodox este cel mai restrictiv dintre toate?
3. cum să postim fără probleme la locul de muncă din cauza lipsei de energie în perioadele de post aspru?
4. cum să facem față ridiculizării sau chiar desconsiderării de către șef sau colegi în cazul unor evenimente gen petrecere de 8 martie sau neparticipare la sărbătorirea șefului, care - din neștiință sau intenționat - fixează astfel de evenimente tocmai în zile de post aspru (precum cele de la începutul postului sau de la sfărșitul acestuia) și pretinde participarea la acestea?
5. ce atitudine să avem față de partenerul lipsit de înțelegere privind abstinența pe perioada postului?

Vă mulțumesc și rog să îmi scuzați ignoranța
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.03.2011, 18:13:09
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Bine ai venit.

1. cei ce au boli grele, sunt scutiti de post, pentru ca Biserica a vazut in purtarea acestor suferinte aduse de boli un post, de aceea nu le mai cere si oprirea de la anumite mancaruri. Au fost si persoane care au tinut chiar si in grele suferinte, dar fiecare duce potrivit firii sale.

2. postul ortodox cere si oprire de la produsele lactate pentru ca Ortodoxia sustine ca pacatul a alterat natura umana, de aceea ea trece si prin post printr-un proces de transfigurare. La catolici exista dezlegare la lactate, pentru ca natura umana nu a fost afectata de pacat, prin pacatul stramosesc ea a pierdut doar harul.

3. daca punem totul pe propriile puteri, mai mult rau ne facem, fara rugaciune postul nu intareste, slabeste.

4.daca tu crezi ca vei fi ridiculizat ca nu vei lua o prajitura, atunci o poti lua cand sunt evenimente gen ziua cuiva, si iti continui dupa aceea linistit postul.

5. sa ne rugam pentru el, nu sa-l judecam ca nu tine post. Sunt persoane care chiar daca nu tin post, sunt mai curati in cuvinte si fapte decat multi care se opresc de la anumite mancaruri.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.03.2011, 18:52:19
PaulPop PaulPop is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.03.2011
Mesaje: 7
Implicit

Mulțumesc Costel pentru răspunsurile tale înțelepte.
Nu știu dacă aici e locul să îmi expun problemele dar o voi face pe scurt și fără a intra în amănunte: la serviciu și printre rude, cunoscuți și prieteni nu e nici măcar unul care să țină post ortodox. Eu postesc de ceva vreme (ani) și cei care mă cunosc mă privesc fie ca pe un ciudat, fie cu admirație pentru ceea ce ei îmi consideră o voință extraordinară. Eu nu am dat atenție acestor aspecte dar în ultimele zile am fost aproape să îmi pierd și ultimii prieteni pentru refuzul de a "chefui" împreună cu ei cu ocazia unor sărbători complet laice. Pe de altă parte sunt chiar surprins că sunt înconjurat de atâți oameni care deși sunt botezați ortodox nu respectă nici măcar postul săptămânal de vinerea. Am întrebat duhovnicul ce atitudine trebuie să am și dacă nu cumva greșesc eu în abordarea postului (ca o paranteză, în post mă simt bine, calm și mai vioi intelectual); răspunsul preotului a fost să îi las în pace, să nu renunț la post dar nu mi-a spus nici să încerc să îi conving de utilitatea postului, mi-a spus trist că cine nu ține post de bunăvoie va fi silit mai târziu de boli. Mi-ar părea rău să ajung dat la o parte din pricina postului.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.03.2011, 19:05:21
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Afla ce ii bucura, iar daca stii, ofera bucurie - unuia ii place o anumita melodie - ar fi bine sa o asculti cu el, altuia un film - vorbiti despre el, unuia o tara ... Nu renunta la dialogul cu ei. Ceea ce doresc sa-ti spun e ca ei trebuie sa cunoasca faptul ca orice crestin e un om al bucuriei.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.03.2011, 19:28:51
PaulPop PaulPop is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.03.2011
Mesaje: 7
Implicit

Este interesant ce propui dar pare greu de realizat...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.03.2011, 19:53:05
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E greu sa fi diferit. Dar daca tu vrei sa ti post atunci nu trebuie sa te intereseze ce cred ceilalti. Anturajul tau da dovada de imaturitate..adica stai! Chestii dintr-astea se presupune ca se intampla numai in scoala..cand colegii de clasa rad de cine nu e ca ei. Ar trebui sa te impui: asta e alegerea ta si trebuie sa ti-o respecte. N-ar strica sa-ti mai intaresti putin personalitatea...trebuie sa te impui.
Fii tu insuti!

P.S. Ce usor e sa se dea sfaturi nu?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.03.2011, 20:08:13
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Ai un nume frumos, deci te va indruma Domnul prin sf. Pavel... eu ce pot să-mi amintesc de la ei?

1.Postul este pentru cei mai bolnavi, cu trupul, cu sufletul, cu credința, pentru cei împietriți și morți în pofta de autoînălțare prin răzbunare, uitând să se roage spre pocăință ci lăudându-se cu caacități fachirice dobândite ca și când prin meritul lor au rezistat la posturi îndelungi.

2.Pentru că postul ortodox este dreapta dragoste, și dragostea nu se bucură de nedreptate și nu caută ale sale... nu se îngâmfează ca să dea lecții ca de la niște foarte apostoli, foarte teologi... ci voi posti pentru fratele meu mai slab ca nu cumva din pricina credinței mele să cadă în lăcomie și pismă și putoareoare.

3.Păi cine a zis că postul se face doar în timpul liber? Și asta se caută prin post leșinul cât mai des și neputința totală, ca ascultând fără pic de energie să vezi că se poate ca ascultarea singură să se plinească de la Dumnezeu... dacă vrei să te lași în mâna Lui.

4.Păi cine te pune să te arăți sau să spui că postești? Iar dacă cineva te îndeamnă să guști, atunci nu refuza ci gustă fără să ieși în evidență prin deosebiri culinare.

5.Cine mănâncă să mânce și cine nu mâncă să nu mânce și ambii să mulțumească Domnului pentru frați, prieteni și colegi și colege fecioare.

Last edited by vsovivi; 08.03.2011 at 20:10:55.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.03.2011, 20:19:15
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
E greu sa fi diferit. Dar daca tu vrei sa ti post atunci nu trebuie sa te intereseze ce cred ceilalti. Anturajul tau da dovada de imaturitate..adica stai! Chestii dintr-astea se presupune ca se intampla numai in scoala..cand colegii de clasa rad de cine nu e ca ei. Ar trebui sa te impui: asta e alegerea ta si trebuie sa ti-o respecte. N-ar strica sa-ti mai intaresti putin personalitatea...trebuie sa te impui.
Fii tu insuti!

P.S. Ce usor e sa se dea sfaturi nu?
Mai ales când sunt proaste sfaturile:))))), și tu însuți nu le aplici ::)))))), cazul meu.

Adică vrei să spui: să nu încerci să arăți ceea ce nu ești, să nu triești niște aparențe viclene crezând că se vor folosi alții de o aparență înțeleaptă, deci mai bine prostuț și la nivelul tău decât să faci pe înțeleptul și să dai lecții de persoaniltate... personalitățile altora.

Deci fii ca Iisus însuși... dar nu ca să culegi aplauze pentru jocul de scenă... ci tottimpul fii Iisus Însuși... mai ales când nu te vede nimeni, decât Tatăl care te vede în ascuns... când tu habar n-ai că te vede cineva, cum a fost văzut Natanael.

Last edited by vsovivi; 08.03.2011 at 20:22:31.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.03.2011, 20:26:36
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PaulPop Vezi mesajul
Eu postesc de ceva vreme (ani) și cei care mă cunosc mă privesc fie ca pe un ciudat, fie cu admirație pentru ceea ce ei îmi consideră o voință extraordinară. Eu nu am dat atenție acestor aspecte dar în ultimele zile am fost aproape să îmi pierd și ultimii prieteni pentru refuzul de a "chefui" împreună cu ei cu ocazia unor sărbători complet laice.
Cred ca ar trebui sa-ti schimbi atitudinea.Nu trebuie sa faci parada ca tii post.Nu trebuie sa ai o fata luuunga, pentru ca tu tii post.Nu trebuie sa ai o privire de miel mers la taiere, pentru ca tu tii post.Nu trebuie sa pari o victima, pentru ca tii post.

Nu trebuie sa stie toata lumea CA TU TII POST.Astfel, nu vei fi nici laudat,nici osandit.Trebuie sa tinem postul senini, cu bucurie, nu sa inspiram mila ca ne infometam.

Atunci cand esti obligat sa fii prezent la o reuniune, mai bine mananci decat sa spui tuturor ca tu tii post.Cand ajungi acasa, te rogi, ceri iertare si mergi mai departe.Doamne ajuta!

Last edited by Melissa; 08.03.2011 at 20:29:49.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.03.2011, 21:30:10
PaulPop PaulPop is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.03.2011
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Cred ca ar trebui sa-ti schimbi atitudinea.Nu trebuie sa faci parada ca tii post.

Nu trebuie sa stie toata lumea CA TU TII POST.

Atunci cand esti obligat sa fii prezent la o reuniune, mai bine mananci decat sa spui tuturor ca tu tii post.Cand ajungi acasa, te rogi, ceri iertare si mergi mai departe.Doamne ajuta!
Ok, îmi pare rezonabil ce soluție propui, dar problema e că aproape zilnic mi s-ar oferi ocazia să calc postul... și atunci ce fac, îmi fur căciula?... Ăla nu mai e post când guști bucate de dulce de gura lumii...
Pe de altă parte, tocmai fiindcă am fost relativ discret și nu am făcut paradă că țin posturile, unii cunoscuți mă credeau vegetarian (fără să mi-o spună) și nu mică mi-a fost mirarea să văd cum ei se mirau că mâncam uneori carne... ei nu sesizaseră că eu evitasem carnea, brânzeturile și ouăle doar în zilele oprite (pentru mulți vinerea e ziua de mers la mici la iarbă verde).
Problema cu mersul la reuniuni s-a acutizat astăzi la sărbătoarea de 8 martie la care am refuzat să particip, fiind o zi de post aspru (doar pâine și apă seara), fiindcă am considerat că e mai ușor să nu merg la o masă decât să nu servesc nimic (!); pe de altă parte nici nu am voit să mint susținând că am alt program, pur și simplu am spus că refuz participarea fără să dau vreo explicație, ceea ce a atras antipatia colegelor.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
2 intrebari despre munca Cosmin3 Intrebari utilizatori 18 25.04.2019 09:32:31
intrebari despre miezonoptica cred_cu_adevarat Generalitati 0 29.07.2011 22:21:48
Intrebari despre ortodoxie----> Sekhmet Generalitati 1 07.07.2010 09:57:10
intrebari despre evrei dianadi Generalitati 9 01.02.2009 23:10:20
intrebari despre icoane o_copila Pictura si Sculptura Bisericeasca 21 07.08.2008 21:45:17