Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Despre Vecernie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.09.2007, 01:09:26
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.08.2007
Mesaje: 95
Implicit

O CANTARE F. FRUMOASA DIN SLUJBA VECERNIEI ESTE: "ACUM SLOBOZESTE PE ROBUL TAU STAPANE DUPA CUVANTUL TAU IN PACE CA VAZURA OCHII MEI MANTUIREA TA, PE CARE AI GATIT-O INAINTEA TUTUROR POPOARELOR, LUMINA SPRE DESCOPERIREA NEAMURILOR SI SLAVA POPORULUI TAU ISRAEL"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.09.2007, 23:11:31
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


O alta la fel de frumoasa e si:
Lumină lină a sfintei slave a Tatălui ceresc Celui fără de moarte, Celui Sfânt si Fericit, Iisuse Hristoase, venind la apusul soarelui, văzând lumina cea de seară, lăudăm pe Tatăl, pe Fiul si pe Sfântul Duh, Dumnezeu; vrednic esti în toata vremea a fi lăudat de glasuri cuvioase, Fiul lui Dumnezeu, Cel de dai viată, pentru aceasta lumea Te slăveste.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.10.2007, 17:56:32
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Paraclisul Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu,cantat duminica seara la vecernie.Este foarte frumos!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.10.2007, 14:07:56
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi amintesc cu drag, de perioada cand mergeam seara de seara la vecernie. Totul se petrece in taina, mai ales iarna cand afara e deja noapte. Pavecernita este atat de frumoasa. Uneori citind la strana uitam ca sunt acolo, stateam ghemuita intr-un colt al stranii si citeam ca "pentru mine". Odata, din greseala am spus ps.50 de doua ori..parintele imi spune la sfarsitul slujbei, ehei jenica am vazut eu ca esti "cam dusa" in timpul vecerniei dar te-am lasat.. Am mai observat ca, de incepeam slujba fara sa cer binecuvantarea parintelui( obisnuiam sa merg la Altar sa iau binecuvanatre pe cap inainte de slujba)nu puteam citi. In aceea perioada am invatat cat de mare este binecuvantarea De multe ori nu ii dam importanta, sau plecam capul mecanic..dar in acel moment se pogoara peste noi Harul!! De nu esti "atent" el se va intoarce la cel care ti l-a Daruit!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.10.2007, 00:33:46
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

ce frumos e ceea ce ai povestit jenica :)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.01.2008, 18:11:39
anastasis anastasis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2007
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Imi amintesc cu drag, de perioada cand mergeam seara de seara la vecernie. Totul se petrece in taina, mai ales iarna cand afara e deja noapte. Pavecernita este atat de frumoasa. Uneori citind la strana uitam ca sunt acolo, stateam ghemuita intr-un colt al stranii si citeam ca "pentru mine". Odata, din greseala am spus ps.50 de doua ori..parintele imi spune la sfarsitul slujbei, ehei jenica am vazut eu ca esti "cam dusa" in timpul vecerniei dar te-am lasat.. Am mai observat ca, de incepeam slujba fara sa cer binecuvantarea parintelui( obisnuiam sa merg la Altar sa iau binecuvanatre pe cap inainte de slujba)nu puteam citi. In aceea perioada am invatat cat de mare este binecuvantarea De multe ori nu ii dam importanta, sau plecam capul mecanic..dar in acel moment se pogoara peste noi Harul!! De nu esti "atent" el se va intoarce la cel care ti l-a Daruit!
imi place mult ce ai scris..si eu mi-am dat seama dar in alta imprejurare, cat e de importanta binecuvantarea si cat e de frumos sa ceri si sa primesti binecuvantare. Si..intr-adevar e minunat la vecernie, cand se insereaza si se observa in biserica umbre ale preotilor. Mi-as fi dorit si eu sa citesc la strana.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.01.2008, 21:38:44
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Si pentru mine, Vecernia ramane o slujba cand te poti interioriza, de aceea am cautat despre simbolismul ei. Spre exemplu, dupa binecuvantarea pentru inceputul vecerniei, preotul, iese pe solee, oprindu-se in fata sfintelor usi, care sunt inchise. Descoperindu-si capul, el se roaga aici in taina, citind din Liturghier cele sapte rugaciuni de la inceputul Vecerniei. Se aminteste in acest chip, in primul rand, durata scurta a starii paradisiiace a celor dintai oameni, izgonirea lor din rai in urma caderii in pacat si plansul de po*cainta in fata portilor inchise si pazite ale raiului. La Vecernia de la priveghere sfintele usi au fost deschise de la inceput, pentru a simboliza ca la creatie i-a fost randuita omului viata fericita in rai. Dupa citirea Psalmului 103, ele se inchid insa, insemnand astfel scurta perioada a fericirii paradisiace.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.01.2008, 11:53:49
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Doamne ajuta!
Pentru mine vecernia este o slujba de suflet!
Deseori cand ies de la servici, iar acest lucru se intampla pe la orele 15-16 obisnuiesc sa trec pe la biserica si sa ma reculeg un pic,dupa o zi fie ea buna sau rea.
Seara e asa o atmosfera de liniste si pace in biserica.
Miluieste-ma Dumnezeule dupa mare mila Ta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.01.2008, 23:42:36
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Alte aspecte legate de simbolismul acestei laude bisericesti. Nu exista text, rostit sau cantat, care sa nu aiba si un rol catehetic sau invatatoresc. Psalmul 103, bunaoara, este o ca o icoana a creatiei lumii si a proniei lui Dumnezeu. Cantarea "Doamne, strigat-am", alcatuita din stihuri ale Psalmului 140, exprima starea omului despartit de Dumnezeu, dar care se poate ridica prin pocainta. Vohodul sau iesirea cu cadelnita, ne invata ca Hristos S-a intrupat, a coborat pe pamant si S-a ridicat din nou la Tatal.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.06.2008, 05:10:49
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Mie imi place sa cant:
"Fericit bărbatul, care n-a umblat în sfatul necredincioșilor și în calea păcătoșilor n-a stat și pe scaunul hulitorilor n-a șezut. Aliluia!
Că știe Domnul calea drepților, iar calea necredincioșilor va pieri. Aliluia!
Slujiți Domnului cu frică și vă bucurați de El cu cutremur. Aliluia!
Fericiți toți cei ce nădăjduiesc în El. Aliluia!
Scoală, Doamne, mântuiește-mă, Dumnezeul meu. Aliluia!
A Domnului este mântuirea și peste poporul Tău binecuvântarea Ta. Aliluia!
Slavă Tatălui și Fiului și Sfântului Duh. Aliluia!
Și acum și pururea și în vecii vecilor, Amin.
Aliluia! Aliluia, Aliluia, Aliluia, slavă Ție, Dumnezeule "
(cantare care se canta la vecernie sambata ).

E foarte frumoasa , si daca sunt vreo 3 baieti la cantat iese angelic.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cantare auzita la maslu Bianca14 Muzica Bisericeasca 2 03.07.2012 12:01:27
O cantare ortodoxa - o blasfemie de fapt! mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 99 10.02.2011 14:23:22
Vecernie specială Carmen FUNIERU Despre Vecernie 0 24.09.2010 22:49:08
cantec vs cantare lore86 Muzica Bisericeasca 4 06.02.2010 15:38:46
o cantare anamaria90 Muzica Bisericeasca 3 09.10.2008 23:41:16