Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.12.2010, 22:46:56
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
De aici am transcris rugaciunea. Mie mi-a placut foarte mult documentarul despre viata Sf.Nicolae Velimirovici, mi-a adus in suflet pace si bucurie. Este esenta insasi a vietii ortodoxe - bucuria lucrurilor simple, suferinta, nedespartita nici o clipa de poporul ortodox.
si mie...cand spuneam ca mai e cumva ma refeream ca e inefabil....l-am vazut de doua ori si de fiecare data m-a cuprins un entuziasm deosebit incat simteam ca imi doresc sa nu mai fac nimic restul vietii decat sa ii slujesc lui Hristos...cat m-a tinut starea asta e partea a doua dar asta tine de mine nu de documentar :) ..oricum in clipa de fata dupa Maica Domnului poate cea mai mare evlavie o am fata de Sf. Velimirovici si asta datorita documentarului.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.12.2010, 23:01:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
O, da! Insa traim vremuri in care, daca reusim sa constientizam acest lucru, dupa scurt timp uitam.. sau ne lasam purtati de valurile acestei vieti din ce in ce mai apasatoare.
Așa este , dar vin clipe când iar primim câte un șut , o vorbă de ocară, o mustrare , o încercare, un duș rece ce ne readuce cu picioarele pe pământ , ne trezește din beția mândriei , ne smerește , cu durere, dar ne smerește ! Apoi, marile necazuri din viață ne călesc, ne fac mult mai atenți la noi înșine și la cei din jurul nostru , ne fac mai buni , făcându-ne să apreciem fiece clipă ce trece din viața noastră , dar toate-s dureroase mai ales când dragostea de sine pune stăpânire peste noi . . . , dar trece, toate trec , finalul contează până la urmă ! Doamne ajută !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.12.2010, 23:22:41
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Așa este , dar vin clipe când iar primim câte un șut , o vorbă de ocară, o mustrare , o încercare, un duș rece ce ne readuce cu picioarele pe pământ , ne trezește din beția mândriei , ne smerește , cu durere, dar ne smerește ! Apoi, marile necazuri din viață ne călesc, ne fac mult mai atenți la noi înșine și la cei din jurul nostru , ne fac mai buni , făcându-ne să apreciem fiece clipă ce trece din viața noastră , dar toate-s dureroase mai ales când dragostea de sine pune stăpânire peste noi . . . , dar trece, toate trec , finalul contează până la urmă ! Doamne ajută !+
Poate ca trebuie sa luam totul asa cum vin ele, si bune si rele, viata cu bune si cu rele. Nu de putine ori m-am intrebat de ce permite Domnul sa ma reintorc in trecut si sa retraiesc, mai corect spus sa ma confrunt din nou cu patimi de care credeam ca m-am eliberat. Mandria. Ea este raspunsul pe care l-am aflat in sine-mi. Si cate alte lucruri nu am mai invatat din aceste caderi! Puterea iertarii, de 70 de ori cate 7, asa cum si eu am aflat in fata Lui! Neincrederea sub nici o forma in propriile-mi puteri. Atunci am constientizat ce inseamna cuvintele care spun ca Domnul stie sa preschimbe tot raul in bine! Cum sa nu inveti sa multumesti dusmanilor tai atunci cand prin ei Domnul lucreaza spre binele sufletului tau?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.12.2010, 23:29:03
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
si mie...cand spuneam ca mai e cumva ma refeream ca e inefabil....l-am vazut de doua ori si de fiecare data m-a cuprins un entuziasm deosebit incat simteam ca imi doresc sa nu mai fac nimic restul vietii decat sa ii slujesc lui Hristos...cat m-a tinut starea asta e partea a doua dar asta tine de mine nu de documentar :) ..oricum in clipa de fata dupa Maica Domnului poate cea mai mare evlavie o am fata de Sf. Velimirovici si asta datorita documentarului.
Este starea de pace care te invaluie. Minunat este Dumnezeu intru sfintii Sai!

Daca as fi izvor de munte, nu m-as gandi la drumul meu intortocheat, ci la iezerul ce ma asteapta. Cu adevarat, infricosata este prapastia in care se pravalesc cei ce iubesc intamplarile care ii trag in jos.

Last edited by carmina; 18.12.2010 at 23:42:23.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.12.2010, 00:24:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Așa este , Carmina ! Dumnezeu lucrează neâncetat, prin oameni , pentru oameni, și nimic nu este întâmplător , lăsat la voia întâmplării !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ierarh Nicolae Velimirovici ortodox4life Generalitati 9 20.12.2013 21:56:56
Blogul inchinat Sf. Nicolae Velimirovici Andreea321 Mari Duhovnici si predicile lor 1 21.11.2012 08:21:24
Sfantul Nicolae Velimirovici oana72 Generalitati 2 15.08.2012 17:21:56
"Minunea" unui fachir si rugaciunea lui Iisus (de Arhimandrit Nicolae Drobiazghin) andrei_im Alte Religii 1 14.05.2011 02:05:28
Nicolae Velimirovici doctor_faustus Mari Duhovnici si predicile lor 0 07.11.2010 12:03:15