Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.03.2013, 05:10:36
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Dac-ar fi stat lucrurile așa și în cazul sutașului Corneliu! A se vedea Fapte 10, 1-4. "Iar Corneliu, cătând spre el și înfricoșându-se, a zis: „Ce este, Doamne?“ Și îngerul i-a zis: „Rugăciunile și milosteniile tale s'au suit spre pomenire înaintea lui Dumnezeu." În urma acestora Corneliu a primit vizita apostolului Petru și intrarea în Biserică. În urma învățăturii lui Augustin s-a ajuns să se pună totul pe seama harului, ajungând aproape la excluderea bunei-credințe a unora dintre oameni, în cazul de mai sus fiind vorba despre buna-credință a lui Corneliu înaintea lui Dumnezeu. În cazul lui Corneliu, care este un model, este clar că nu harul lui Dumnezeu a precedat rugăciunile și milosteniile lui, ci acestea au precedat și au determinat mișcarea harului lui Dumnezeu înspre el. Evident că în cele din urmă, într-un fel sau altul, tot la Dumnezeu ajungem, fiind Creatorul, dar asta nu exclude acel ceva pe care unii oameni îl au iar alții nu îl au și care ține de buna-credință a eului unora și care nu este în mod necesar și întotdeauna produsul propriu-zis al harului lui Dumnezeu, ci este o alegere tainică, un proces care în cazul unora are loc iar în cazul altora nu are loc, fiind de rea-credință.

Dacă lucrurile nu ar sta așa, ci cum învăța Augustin, atunci este clar că nu putem vorbi decât despre o predestinare a unora la condamnarea veșnică, și asta tocmai pentru că harul lui Dumnezeu nu le-ar da "și dorința, și putirința". Dacă Dumnezeu le dă numai unora prin har "și dorința și putința", atunci înseamnă că decizia de condamnare a unora la moarte veșnică a fost luată de Dumnezeu în mod aprioric; Dumnezeu ar fi deci plănuitorul condamnării veșnice a unora, pentru că El este cel care dă harul spre dorință și putință numai celorlalți. Dacă acesta este Dumnezeul vostru, nu este și Dumnezeul meu.
44. Iar Eu zic vouă: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc,
45. Ca să fiți fiii Tatălui vostru Celui din ceruri, că El face să răsară soarele și peste cei răi și peste cei buni și trimite ploaie peste cei drepți și peste cei nedrepți.(Mt5,44-45)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.03.2013, 08:33:46
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

„Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul” este rugăciunea vameșului: „Dumnezeule, milostiv fii mie păcătosului”.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.03.2013, 20:16:27
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Totusi, ce inseamna "miluieste-ma"?


Folosim reflex acest verb,
dar care este semnificatia lui dincolo de intelesul uzual?



De ce rugaciunea neincetata a inimii nu este la plural, astfel:

Doamne "miluieste-ne".

(toata faptura)

?
__________________


Last edited by florin.oltean75; 25.03.2013 at 20:18:47.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.03.2013, 20:31:43
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Îmi spunea cineva că harul înseamnă mila lui Dumnezeu.
Prin urmare, atunci când Dumnezeu face milă cu mine (mă miluiește), îmi dăruiește harul Său; și iertarea, totodată, pentru că cerând milă mă conștientizez de faptul că greșesc mereu, stăruind în păcat. Oricât ne-am strădui, în fața sfințeniei lui Dumnezeu, tot păcătoși și căzuți suntem, și vinovați de neascultare.
Deci eu așa înțeleg: Doamne, ai milă de mine și iartă-mă mereu, dăruindu-mi harul tău ca să pot trăi, căci fără el (fără Tine) duhul meu nu poate respira și e mort.

Se poate spune și „miluiește-ne”, însă ea fiind, cum spuneam, preluată de la vameșul care era singur în rugăciune, așa o spune și monahul. Iar asta și din cauză că nu îndrăznește să se refere și la păcatele altora, ci doar la ale sale.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.03.2013, 20:38:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Totusi, ce inseamna "miluieste-ma"?


Folosim reflex acest verb,
dar care este semnificatia lui dincolo de intelesul uzual?
"ofara mila (indurarea) Ta". Fiind pacatosi, noi nu cerem sa primim dreptate. Ca, daca ar fi dupa dreptate, am imbulinat-o. Speram sa primim mila.

Sau, in limbajul hinduist, care vad ca va este mai propriu, dintre cele doua aspecte dialectice ale lui Brahma: Vishnu si Shiva, noi cerem ajutorul lui Vishnu.


Citat:
De ce rugaciunea neincetata a inimii nu este la plural, astfel:

Doamne "miluieste-ne".
Pai, v-a explicat foarte bine dl N. Priceputu chiar cu o postare mai sus. Fiindca astea au fost cuvintele vamesului. La singular.
In alte prilejuri si; mai ales, cand congregatia e adunata spre a savarsi Sf Liturghie impreuna, spunem, la plural: "miluieste-ne pe noi" (Kyrie eleison, Miserere nobis)
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.03.2013, 20:47:10
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Părintele Zaharia (Zaharou), ucenicul Cuviosului Sofronie (Saharov), povestește într-o conferință că venind oarecând un preot catolic la Mănăstirea “Sf. Ioan Botezatorul”, la Essex, UK, s-a mirat ca părintii se rugau în biserică cu rugaciunea lui Iisus: “Nu pot să înțeleg de ce trebuie să repetați atâta timp aceeași rugăciune…”. Părintele Sofronie Saharov, însă, într-un mod foarte prietenos, i-a raspuns: “O repetăm pentru că o înțelegem greu și odată ce am înțeles-o nu mai vrem s-o lăsăm”.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.03.2013, 20:47:48
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Îmi spunea cineva că harul înseamnă mila lui Dumnezeu.
Prin urmare, atunci când Dumnezeu face milă cu mine (mă miluiește), îmi dăruiește harul Său; și iertarea, totodată, pentru că cerând milă mă conștientizez de faptul că greșesc mereu, stăruind în păcat. Oricât ne-am strădui, în fața sfințeniei lui Dumnezeu, tot păcătoși și căzuți suntem, și vinovați de neascultare.
Deci eu așa înțeleg: Doamne, ai milă de mine și iartă-mă mereu, dăruindu-mi harul tău ca să pot trăi, căci fără el (fără Tine) duhul meu nu poate respira și e mort.

Se poate spune și „miluiește-ne”, însă ea fiind, cum spuneam, preluată de la vameșul care era singur în rugăciune, așa o spune și monahul. Iar asta și din cauză că nu îndrăznește să se refere și la păcatele altora, ci doar la ale sale.

In chineza s-ar spune ca ai un bun "kung fu".

(intelegere, maiestrie).
__________________

Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.03.2013, 20:51:06
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
Părintele Zaharia (Zaharou), ucenicul Cuviosului Sofronie (Saharov), povestește într-o conferință că venind oarecând un preot catolic la Mănăstirea “Sf. Ioan Botezatorul”, la Essex, UK, s-a mirat ca părintii se rugau în biserică cu rugaciunea lui Iisus: “Nu pot să înțeleg de ce trebuie să repetați atâta timp aceeași rugăciune…”. Părintele Sofronie Saharov, însă, într-un mod foarte prietenos, i-a raspuns: “O repetăm pentru că o înțelegem greu și odată ce am înțeles-o nu mai vrem s-o lăsăm”.
Un alt raspuns excelent!
__________________

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare