Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.11.2021, 16:44:08
Steve Works Steve Works is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.03.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Bucurestiul este si va ramane orasul meu de suflet din Romania, un loc care iti ofera deopotriva viata trepidanta dar si linistea de care ai nevoie, daca stii unde sa le cauti.
Mi-a placut Bucurestiul cand eram mai tanar, desi in ultimii ani mi se pare foarte aglomerat.
__________________
acoperis tabla
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.11.2021, 18:03:12
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MadalinaM Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Chiar daca nu are legatura( prea mare)cu religia, mi-ati fi de mare ajutor pentru un proiect la care lucrez (pentru facultate), daca mi-ati spune cum vedeti capitala tarii? Este ea Micul Paris de altadata sau doar un simplu oras?
Care sunt primele 3 cuvinte care va vin in minte cand ii auziti numele?
Va multumesc din suflet!
1. Nu este Micul Paris, clădirile istorice și multe altele au bulină de risc seismic, nu-mi place că pavajul e spart sau denivelat în multe locuri sau sunt rămase bucăți de fier în asfalt în care dacă nu ești atent te poți tăia, accidenta, îți poți rupe chiar ligamentele dacă ai călcătură gravă.

Bucureștiul e un mix interesant de: aglomerație, oameni nervoși, instituții de cultură, murdărie, Biserici interesante cu Sfinte Moaște + Dealul Patriarhiei, Biserica Zlătari, Biserica Stavropoleos, clubalăi, homleși, pițipoance, vicioși de tot felul și la polul opus antreprenori, corporatiști și oameni foarte cucernici și cu bagaj bun cultural, Bucureștiul e un miraj cu bune și mai puțin bune.

Apoi contrast puternic între enclave de bunăstare (cartierul Primăverii), zona corporate din sectorul 1, zonele Pipera, Tunari și enclave de sărăcie zone de graniță între sectoarele 4 și 5.

Piețe interesante cu produse agroalimentare care încă mai au gust din Brăila, Buzău, Teleorman, Dâmbovița.

„Bucureștiul fură fraierii” cum li se zicea în anii 2000 fotbaliștilor veniți din provincie care risipeau timpul pe distracții și adaug eu, smerește și-i sporește pe cei inteligenți care stau departe de vicii, sunt autodidacți și accesează spațiile de cultură și potențialul religios al orașului.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna Raiul pentru voi? calatorul Generalitati 4 31.12.2012 20:16:58
Ce inseamna pentru voi Sf Impartasanie? pacatoasa.. Impartasania (Taina Euharistiei) 48 27.11.2010 01:04:33
Ce inseamna pentru voi a trai in strainatate? Fani71 Generalitati 250 01.12.2009 23:53:20