Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.09.2010, 21:10:42
cadrian79's Avatar
cadrian79 cadrian79 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2009
Mesaje: 1
Post ce parere aveti

langa oras la marginea unei paduri locuieste un caluar preot are o chilie are o bisericuta dar intreband preoti din oras despre el nu prea au zis lucruri bune ca ar sta fara binecuvantarea ierarhului dar oameni care au fost la el sunt multumiti de ceea ce au vb cu el mentionez ca a fost staret al unui schi dar sa imbolnavit si sa retras acolo deci are voie sa slujeasca fara binecuvantarea ierarhului sf liturghie sf maslu
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.09.2010, 21:56:44
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cadrian79 Vezi mesajul
langa oras la marginea unei paduri locuieste un caluar preot are o chilie are o bisericuta dar intreband preoti din oras despre el nu prea au zis lucruri bune ca ar sta fara binecuvantarea ierarhului dar oameni care au fost la el sunt multumiti de ceea ce au vb cu el mentionez ca a fost staret al unui schi dar sa imbolnavit si sa retras acolo deci are voie sa slujeasca fara binecuvantarea ierarhului sf liturghie sf maslu
Mergi acolo si daca iti este de folos nu conteaza ce spun altii,mai exista si invidie.Traind in singuratate acel calugar are mai mult har,cred eu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.09.2010, 22:24:23
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Eu in general nu am o parere buna despre cei care isi deschid cont si primul lucru pe care il fac este sa creeze un topic, cu un subiect ambigu sau straniu si apoi nu mai posteaza absolut nimic...lasa "fraierii" sa-si dea cu parerea, sa inceapa sa se contrazica ca ar fi asa sau invers...etc

In concluzie asta e parerea mea...ca tot erai curios sa o afli...iar intrebarea mea este:
Tu ce parere ai despre subiectul pe care l-ai lansat?
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.09.2010, 23:12:22
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cadrian79 Vezi mesajul
deci are voie sa slujeasca fara binecuvantarea ierarhului sf liturghie sf maslu
Cum sa slujesti fara binecuvantarea ierarhului? Sfintele Taine se slujesc in numele ierarhului.

De unde ati tras concluzia asta? Sau e intrebare?Ca nu vad niciun semn de punctuatie la sfarsit...
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.09.2010, 23:38:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cadrian79 Vezi mesajul
langa oras la marginea unei paduri locuieste un caluar preot are o chilie are o bisericuta dar intreband preoti din oras despre el nu prea au zis lucruri bune ca ar sta fara binecuvantarea ierarhului dar oameni care au fost la el sunt multumiti de ceea ce au vb cu el mentionez ca a fost staret al unui schi dar sa imbolnavit si sa retras acolo deci are voie sa slujeasca fara binecuvantarea ierarhului sf liturghie sf maslu
Sfintele Taine săvârșite de un preot fără binecuvântarea ierarhului, deși sunt valide, sunt ilicite. Aceasta înseamnă că Sf Prefacere are loc, dar că, pe de altă parte, participarea la asemenea slujbe are șanse mari de a fi păcat, mai precis de a fi act schismatic. Singurele situații care îmi vin în minte când participarea la o Taină validă, dar ilicită nu este păcat ar fi:
-necunoașterea caracterului ilicit
-inexistența în împrejurimi a unei slujbe licite, de exemplu când e singura biserică dintr-o localitate și credinciosul e lipsit de mijloace de a-și îndeplini obligația duminicală în altă parte.
-cazurile de urgență (ex: sunteți, Doamne ferește, foarte grav bolnav, sau mâine plecați să luptați în Afganistan, sau vreți să săriți cu motocicleta de pe acoperișul Muzeului Antipa în clădirea Guvernului, etc).
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.10.2010, 21:21:16
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cadrian79 Vezi mesajul
langa oras la marginea unei paduri locuieste un caluar preot are o chilie are o bisericuta dar intreband preoti din oras despre el nu prea au zis lucruri bune ca ar sta fara binecuvantarea ierarhului dar oameni care au fost la el sunt multumiti de ceea ce au vb cu el mentionez ca a fost staret al unui schi dar sa imbolnavit si sa retras acolo deci are voie sa slujeasca fara binecuvantarea ierarhului sf liturghie sf maslu
mergi la el si il intreaba concret ca sa afli adevarul, de ce ne intrebi pe noi ce suntem noi sa judecam acel om,si sa ne dam diferitele pareri care probabil sunt pe linga adevar, ai inteles?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.10.2010, 07:47:46
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce parere poti avea despre un om pe care:
- nu-l cunosti (pentru ca intiatorul topicului ne invita la "dat cu parerea" dar nu ne spune macar NUMELE)
- nu stii unde locuieste
-nu stii cum locuieste
-nu stii de ce a ales sa locuiasca acolo

Acum sa punem in balanta cate nu stim si cate stim. Facem o medie..Oare ce scor avem?!?..

Dragilor,
nu mai deschideti topice aiurea. Ganditi cel putin rational daca duhovniceste nu putem. Apoi, daca tu cel care ai pus intrebarea esti indoit inainte de a merge la acest om (sau preot ce o fi) de ce mai mergi? De ce iti cheltui timpul si banii pentru o cauza in care NU crezi ..ci doar ai auzit? ce speri?

Eu una stiu ca merg sa caut ceva daca CRED in acel "ceva". Daca nu..nici macar nu-i dau atentie.. Sa merg asa la.."ghici"? ce astepti sa gasesti? Ce vrei tu de acolo"
Puneti intrebarile acestea, raspundeti sincer apoi mai gandeste-te odata, vrei sau nu sa mergi? Si daca ai ales sa mergi, atunci asuma-ti responsabilitatea faptei...pentru a nu spune la intoarcere:
Tu mi-ai spus sa merg ca e bine..si iata ce am gasit acolo...
Nu asa, se merge spre Hristos. Ci cu barbatie si asumarea corecta a faptelor tale!

Daca eu iti spun ca e bine, tu ma crezi? Daca sunt si eu un inselat si te indemn spre un lucru rau? Te-ai gandit la asta?
Mai, fiti mai "ostasi" si folositi ce va dat Domnul. MINTEA!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.11.2010, 21:55:33
Ontario Ontario is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.10.2010
Locație: Newmarket, Ontario
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ontario Send a message via Skype™ to Ontario
Red face Hop si eu...!

1. De Sfanta Liturghie savarsita fara Sf.Antimis (pentru ca asa reiese din ambiguitatile tale)...eu nu am auzit inca;
2. Daca macar una e spusa asa, "la oha", toate sunt la fel;
3. Sub nick-ul tau am citit "guest", doar. Daca erai macar membru (chiar si 'junior') poate nu bateai asa la ochi;
4. Parerea mea: postarea facuta de tine nu este o gluma! TU INSUTI esti o gluma!


De data asta, doar just_inn33
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.02.2011, 12:32:48
PuiMicGeorgiana's Avatar
PuiMicGeorgiana PuiMicGeorgiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.02.2008
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cadrian79 Vezi mesajul
langa oras la marginea unei paduri locuieste un caluar preot are o chilie are o bisericuta dar intreband preoti din oras despre el nu prea au zis lucruri bune ca ar sta fara binecuvantarea ierarhului dar oameni care au fost la el sunt multumiti de ceea ce au vb cu el mentionez ca a fost staret al unui schi dar sa imbolnavit si sa retras acolo deci are voie sa slujeasca fara binecuvantarea ierarhului sf liturghie sf maslu
Daca este un om bun sa fi sigur ca primeste binecuvantare de la Dumnezeu. Daca este un preot de oras si este un om rau de geaba primeste binecuvantare de la ierah.:)Doamne ajuta
__________________
Fericiti sunt cei nefericiti Pr Horia In curand cu ajorul Pr Horia voi avea o carte cu poeziile mele.:):)
Doua dintre blog-urile mele;
http://puiut.wordpress.com/ Poeziile mele,
http://georgiana-speranta.blogspot.com/ Cate odata sa putem invinge avem nevoie de ajutor
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.04.2011, 09:40:20
FlorinS FlorinS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Mesaje: 5
Implicit

Dupa parerea mea nu cred ca este pacat.Pentru ca ce se intampla in ziua de astazi este ingrozitor.Ca sa iei o parohie trebuie sa platesti o anumita suma de bani, si nu numai pentru postul de preot, in general ca sa te angajezi si sa ocupi un post de lucru trebuie sa platesti, ceea ce este dureros.Nu mai conteaza harul pe care il ai sau cat de mult ai invatat sau cat de bine faci meseria respectiva ci conteaza cat de mult ai dat, si este foarte rau asa, pentru ca altii se straduiesc sa ajunga undeva pe propiile puteri fara "ajutorul" banilor.Numai ca toate acestea se intampla aici pe pamant stim cu totii ca la Judecata de Apoi, persoanele care fac acest lucru, adica dau spaga ca sa obtina ceva, ca sa ajunga in Imparatia Cerurilor, vor intra pe baza faptelor pe care le-au facut in aceasta viata si nu Il pot cumpara cu bani.Acolo in sfarsit se va face dreptate.
In legatura cu subiectul tau, dupa parerea mea, atata timp cat respecta randuiala si nu aduce cuvinte impotriva lui Dumnezeu, nu pierde sufletele indreptandu-le pe calea gresita ci dimpotriva le arata calea mantuirii, este un lucru bun.De ce? Pentru ca orice crestin, fiecare din noi suntem responsabili sa-i indreptam pe cei cazuti, sa le aratam ca aceasta cale stramta duce spre mantuire. Si atunci daca acest om face acest lucru, ce este rau in asta, sau care este pacatul. Sa nu uitam ca si Sfintii care au trait in pustie i-au slujit lui Dumnezeu si nu au pacatuit ci s-au mantuit,ba chiar au devenit Sfinti.
Sper ca raspunsul meu sa nu fie luat in nume de rau asa cum se obisnuieste pe aici din cate vad. Adica daca pun o intrebare sau postez un topic, apar cei care doresc nu mai rau si certuri in loc ca fiecare din noi sa dam un sfat oricare ar fi el si sa-l lasam pe cel care citeste sa aleaga care sfat este bun sau rau. Doamne ajuta si va doresc Sarbatori fericite si in continuare un post usor si de folos.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti? Rodica50 Generalitati 49 02.08.2013 17:24:38
Cam ce parere aveti? cred_cu_adevarat Generalitati 8 12.06.2012 03:44:36
Ce parere aveti? CM Punk Generalitati 24 10.09.2011 22:23:41
Ce parere aveti ? Darkanian Generalitati 7 03.02.2010 23:08:26
Ce parere aveti? AlinNNN Generalitati 1 30.01.2010 19:48:13