Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.01.2016, 07:29:10
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Arhanghell

Pe acest thread intentionez sa postez citate din eseuri scrise de cineva anonim, cu pseudonimul Arhanghell. Le-am citit mai demult, acum cativa ani pe un blog care astazi nu-l mai gasesc. Insa, am salvat intr-un doc cateva eseuri publicate
de acesta.

Fotoni de idee

"Eu stau in fata unui cuvant ce nu se lasa mai prejos decat este. Il privesc in ochi incercand sa-i citesc undeva in suflet, insistand cu o meticuloasa si sistematica atentie aproape obsesiva. Afara lumina se scurge printre albiile desenate de azot si oxigen, prin spatiile odata stranse ca intr-o chinga...

Secundele atat de nevazute odata, sunt acum cand imi intind atentia inspre ele trepte infinite numerotate inspre stele ce mi-ar lua sa le catar zeci si zeci de vieti de dinozaur..."
__________________

Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.01.2016, 21:48:42
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Imi place...

Imi place sa-mi imaginez ca sunt in viata, din cand in cand, din ploaie in ploaie si din inzapezire in inzapezire, imi place sa cred ca exista puteri mai inalte decat ratiunea...

Imi place ca pot inca crede in aripi nevazute...

Imi place ca dupa soare apare luna, ca dupa ceea ce stiu se afla ce nu stiu, imi place ca evidentul se ascunde dupa picaturile de lumina, apusul...

Imi place ca exista oameni care se gandesc la mine...
__________________

Reply With Quote
Răspunde