Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.02.2017, 02:07:43
Alex89 Alex89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2017
Mesaje: 20
Implicit Homosexualitatea animala

De ce a randuit Dumnezeu homosexualitate in lumea animala?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.02.2017, 09:40:50
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Premisa e greșită. Nu a rânduit-o Dumnezeu, ci e o consecință a neascultării omului de Dumnezeu, respectiv a căderii lui din har, atrăgând după el și toată creația, care-i era supusă.
De atunci avem tot felul de aberații, boli, moarte. Într-un cuvânt, toată natura a fost coruptă, abătându-se de la menirea ei.
Tot ce a făcut Dumnezeu are sens creator. Procreerea are sens; homosexualitatea nu are.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.02.2017, 15:58:58
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Si animalele sufera de diverse tulburari, nu doar omul.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.02.2017, 19:51:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alex89 Vezi mesajul
De ce a randuit Dumnezeu homosexualitate in lumea animala?
Pentru a ne arata cat de animalica este homosexualitatea ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.02.2017, 20:27:44
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pentru a ne arata cat de animalica este homosexualitatea ?
Sau, pentru a da prilejul ateilor să conteste învățătura creștină în materie de morală: uite, dacă și animalele o fac, nu poate fi păcat.

Acestora eu le-aș răspunde că sunt destule animale care își mănâncă puii: lor li s-ar fi părut corect să-i facă părinții lor tocătură de chiftele ?!
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.02.2017, 00:23:02
Alex89 Alex89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2017
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Premisa e greșită. Nu a rânduit-o Dumnezeu, ci e o consecință a neascultării omului de Dumnezeu, respectiv a căderii lui din har, atrăgând după el și toată creația, care-i era supusă.
De atunci avem tot felul de aberații, boli, moarte. Într-un cuvânt, toată natura a fost coruptă, abătându-se de la menirea ei.
Tot ce a făcut Dumnezeu are sens creator. Procreerea are sens; homosexualitatea nu are.
Ca o consecinta a neascultarii omului, Dumnezeu a pedepsit animalele prin homosexualitate?

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Si animalele sufera de diverse tulburari, nu doar omul.
Dar despre om se spune ca are aceasta tulburare din cauza pacatelor. Ori asta e fals, ori si animalele pacatuiesc.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pentru a ne arata cat de animalica este homosexualitatea ?
Foarte spiritual raspunsul (sa nu ma banuiti de sarcasm). Exista si muzica in lumea animala, la care voi renunta prompt.

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Sau, pentru a da prilejul ateilor să conteste învățătura creștină în materie de morală: uite, dacă și animalele o fac, nu poate fi păcat.

Acestora eu le-aș răspunde că sunt destule animale care își mănâncă puii: lor li s-ar fi părut corect să-i facă părinții lor tocătură de chiftele ?!
Mi se pare singura varianta logica. Dumnezeu ofera un argument ateilor impotriva moralei crestine, pentru a ne testa credinta.
Eu cred ca un argument mai bun impotriva moralei crestine in materie de homosexualitate este chiar a prezenta sincer morala crestina : Dacă un om se culcă cu un om cum se culcă cineva cu o femeie, amândoi au făcut un lucru scârbos; să fie pedepsiți cu moartea, sângele lor să cadă asupra lor. (Leviticul 20:13)
Desigur, daca animalele fac asta, nu inseamna ca ar fi moral, ci doar natural(in sens larg).

Ce relevanta credeti ca are acest fapt (homosexualitatea animala) legat de discutia homosexualitatii umane?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.02.2017, 01:16:35
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai eu am vazut si pisici cu iepuri. Sau caini cu gaini. Nu-i si chestia aia la fel de naturala in sens cat de larg vrei tu ?

De unde pana unde reiese ca daca vezi ca unele animale au un comportament de un anumit fel, atunci ar trebui sa acceptam ca acel comportament e normal si sa credem ca si oamenii care practica aceleasi lucruri sunt normali ? Iata ca nu am ajuns asa de deschisi la minte ca sa credem ca si unul care e atras de gaini e normal desi putem vedea caini atrasi de gaini in natura. :)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.02.2017, 02:09:56
Alex89 Alex89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2017
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai eu am vazut si pisici cu iepuri. Sau caini cu gaini. Nu-i si chestia aia la fel de naturala in sens cat de larg vrei tu ?
Nu stiu ce ograda aveti dumneavoastra, ca eu asa ceva nu am vazut.

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
De unde pana unde reiese ca daca vezi ca unele animale au un comportament de un anumit fel, atunci ar trebui sa acceptam ca acel comportament e normal si sa credem ca si oamenii care practica aceleasi lucruri sunt normali ? Iata ca nu am ajuns asa de deschisi la minte ca sa credem ca si unul care e atras de gaini e normal desi putem vedea caini atrasi de gaini in natura. :)
Am spus ca e natural in sens larg, adica se gaseste comportamentul in natura. Nu m-am pronuntat deloc legat de moralitatea actului.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.02.2017, 02:17:43
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Alex89 Vezi mesajul
De ce a randuit Dumnezeu homosexualitate in lumea animala?
Dumnezeu "a randuit" homosexualitatea in lumea animala ,ca homosexualii sa nu se mai simta ca niste animale...ci ca niste oameni morali.Adica ei iau ca norma morala umana, o aberatie instinctuala animala...si se mai linistesc un pic in constiinta lor care ii cearta aiurea.Deci ,in realitate,constiinta e defecta si trebuie reparata cu tot felul de argumente stiintifico-fantastice si nicidecum homosexualitatea care e ceva normal ,ca uite si animalele o practica. E drept ca tu esti rezultatul unei relatii anormale intre un barbat si o femeie ,dar asta e o alta poveste ,nu?

Citat:
Eu cred ca un argument mai bun impotriva moralei crestine in materie de homosexualitate este chiar a prezenta sincer morala crestina : Dacă un om se culcă cu un om cum se culcă cineva cu o femeie, amândoi au făcut un lucru scârbos; să fie pedepsiți cu moartea, sângele lor să cadă asupra lor. (Leviticul 20:13)
Citat:
Desigur, daca animalele fac asta, nu inseamna ca ar fi moral, ci doar natural(in sens larg).
Pai daca animalele au comportamente homosexuale si tu le aduci in sprijinul homosexualilor ,tot animalele se mai si omoara intre ele ,deci uciderea e ceva natural si atunci n-ar trebui sa ai obiectii cu nici o ucidere,insa tu ai obiectii,deci ...e clar.Logica nu e punctul tau forte .
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.02.2017, 02:43:45
Alex89 Alex89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2017
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai eu am vazut si pisici cu iepuri. Sau caini cu gaini. Nu-i si chestia aia la fel de naturala in sens cat de larg vrei tu ?

De unde pana unde reiese ca daca vezi ca unele animale au un comportament de un anumit fel, atunci ar trebui sa acceptam ca acel comportament e normal si sa credem ca si oamenii care practica aceleasi lucruri sunt normali ? Iata ca nu am ajuns asa de deschisi la minte ca sa credem ca si unul care e atras de gaini e normal desi putem vedea caini atrasi de gaini in natura. :)
Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Dumnezeu "a randuit" homosexualitatea in lumea animala ,ca homosexualii sa nu se mai simta ca niste animale...ci ca niste oameni morali.Adica ei iau ca norma morala umana, o aberatie instinctuala animala...si se mai linistesc un pic in constiinta lor care ii cearta aiurea.Deci ,in realitate,constiinta e defecta si trebuie reparata cu tot felul de argumente stiintifico-fantastice si nicidecum homosexualitatea care e ceva normal ,ca uite si animalele o practica. E drept ca tu esti rezultatul unei relatii anormale intre un barbat si o femeie ,dar asta e o alta poveste ,nu?





Pai daca animalele au comportamente homosexuale si tu le aduci in sprijinul homosexualilor ,tot animalele se mai si omoara intre ele ,deci uciderea e ceva natural si atunci n-ar trebui sa ai obiectii cu nici o ucidere,insa tu ai obiectii,deci ...e clar.Logica nu e punctul tau forte .
Vad ca tu ai doua puncte forte: logica si simtul umorului. Cum nu le poti avea pe toate, stai prost cu citirea.
Homosexualitatea e naturala (adica se regaseste in natura), la fel si uciderea e naturala.
Daca sunt naturale asta nu inseamna ca sunt morale(am specificat asta de doua ori).
Pentru ca logica mea e deficitara, ma abtin de la a gandi, si doar intreb: cum explicati homosexualitatea in lumea animala si ce relevanta are acest fenomen pentru discutia homosexualitatii umane.

Last edited by Alex89; 24.02.2017 at 02:53:56.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare