Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.11.2008, 16:43:28
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bucura-te Vezi mesajul
si eu am o nedumerire legata de aceasta. in Biblie scrie ca a luat Cain femeie din partile nu stiu carui loc. de unde putea sa existe femeie in locurile de care se spune acolo?
Aceeasi nelamurire o am si eu. Din moment ce Cain si-a luat o femeie de prin alte parti ale tinutului, inseamna ca pe langa familia Adam, Eva, Cain si Abel su mai fost si alte familii...Asadar, sa clarifice cineva treaba asta, cum de mai erau si alti oameni in afara de protoparintii nostri? Parintele Celopa spunea ca la inceput incestu a fost ingaduit de Dumnezeu pana la Avraam, ca dupa aia n-a mai fost. Iar daca se luau frati cu surori nascuti de Eva, atunci de ce Cain s-a dus in alt tinut sa-si ia femeie, cand putea simplu sa-si ia una din surorile lui?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.11.2008, 16:44:54
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Pur si simplu, cum de mai existau si alti oameni in afara de Ada, Eva si copiii lor?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.11.2008, 17:07:58
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
L-am gasit eu pe Internet. E un pdf de 130MB, cele 400 de pagini ale cartii fiind scanate.

Cine il vrea sa ma contacteze pe privat, pentru a vedea cum vi-l pot da.
Frate intru Hristos Florin-Ionut,

Iata un link spre cartea "Hronograful", scrisa de diacon Gheorghe Babut, Ed. Pelerinul Roman, Oradea. Dimensiunea acestui "Hronograf" online este de doar 500 si ceva kB-s:

http://www.orthoblog.ro/media/Hronog...pa_creatie.pdf

Sper doar ca "Hronograful" diaconului Gheorghe Babut sa-ti fie de folos duhovnicesc, frate.

Doamne ajuta!
Razvan

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.11.2008, 20:28:48
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Nu este adevarat.Adam a fost primul om,nu au mai existat alte lumi,ori parintele Cleopa a gresit ori tu la citirea textului,ori in sursa de unde ai citit a fost o greseala...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.11.2008, 10:14:47
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Frate intru Hristos Florin-Ionut,

Iata un link spre cartea "Hronograful", scrisa de diacon Gheorghe Babut, Ed. Pelerinul Roman, Oradea. Dimensiunea acestui "Hronograf" online este de doar 500 si ceva kB-s:

http://www.orthoblog.ro/media/Hronog...pa_creatie.pdf
Multumesc pentru intentie,

Insa linkul tau duce catre un pdf de 12 pagini care contine numai cuprinsul cartii si cateva poze... :)

Acelasi Hronograf il am si eu scanat. Daca vrei, ti-l dau eu cumva, numai ca trebuie sa vedem cum. Poate stie cineva un sait care gazduieste fisiere mari (130MB), dar sa gazduiasca gratis...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.11.2008, 10:18:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Nu este adevarat.Adam a fost primul om,nu au mai existat alte lumi,ori parintele Cleopa a gresit ori tu la citirea textului,ori in sursa de unde ai citit a fost o greseala...
De ce esti atat de sigur ca n-au mai existat si alte lumi? Sau ca nu exista inca? Sau ca nu vor mai fi create chiar dupa Judecata universala? Dumnezeu este vesnic, fara inceput, fara sfarsit... Ce stim noi? Mai nimic!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.11.2008, 11:28:33
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De ce esti atat de sigur ca n-au mai existat si alte lumi? Sau ca nu exista inca? Sau ca nu vor mai fi create chiar dupa Judecata universala? Dumnezeu este vesnic, fara inceput, fara sfarsit... Ce stim noi? Mai nimic!

Citeste Biblia si poate o sa gasesti raspuns.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.11.2008, 11:36:35
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Citeste Biblia si poate o sa gasesti raspuns.
N-am gasit in Biblie sa spuna clar ca n-au mai existat sau ca nu exista si alte lumi. Din contra chiar, dar n-are rost sa dezvolt ca s-a mai comentat pe forum de atatea ori subiectul.

Si apoi stii foarte bine ca exista si scrierile din Traditie, in care apar informatii suplimentare despre unele lucruri care nu sunt mentionate in Scripturi, dar care nu contrazic cu nimic Scripturile.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.11.2008, 12:50:12
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

...recomandat de citit "HEXAIMERONUL" SF.VASILE CEL MARE!!!
Acolo gasiti TOATE NEDUMERIRILE! Sf.Grigorie de Nyssa are continuarea cartii Sf.Vasile, cu ziua a sasea si a saptea, pe care nu a apucat s-o termine Sf.Vasile...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.11.2008, 15:54:47
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
...recomandat de citit "HEXAIMERONUL" SF.VASILE CEL MARE!!!
Acolo gasiti TOATE NEDUMERIRILE! Sf.Grigorie de Nyssa are continuarea cartii Sf.Vasile, cu ziua a sasea si a saptea, pe care nu a apucat s-o termine Sf.Vasile...

Daca ai citit cartea pe care o recomanzi, te rog sa faci o sinteza, in cateva fraze, pe problema legata de topic.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cele Doua Lumi Scotland The Brave Biserici Protestante 27 17.06.2017 08:22:21
2012 - Pragul dintre lumi? silverstar Generalitati 8 16.10.2011 10:27:47
Stie cineva de ce a fost alungat Adam din Rai? mq Generalitati 236 15.02.2010 14:01:32
Erau Adam si Eva cu trupurile goale in Rai inainte de cadere? mihailt Generalitati 15 13.02.2010 00:07:10